| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czy zagraniczny zarobek obniży emeryturę

Czy zagraniczny zarobek obniży emeryturę


Mam 58 lat i pobieram wcześniejszą emeryturę. W tym roku chciałabym pojechać do Włoszech i podjąć się jakiejś pracy sezonowej. Czy takie dodatkowe zarobki mogą wpłynąć na moją emeryturę? Czy ZUS będzie miał prawo do jej obniżenia?


Niestety TAK. Art. 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowi, że prawo do emerytury lub renty jest zawieszane lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Zawieszenie świadczenia następuje w razie osiągania przychodu przekraczającego 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ogłoszonego przez GUS. Od 1 czerwca 2009 r. jest to 4141,30 zł.

Warto jednak pamiętać, że świadczenie nie ulega obniżeniu, jeżeli dodatkowy zarobek nie jest wyższy niż 70% ww. kwoty. To znaczy, że będąc na wcześniejszej emeryturze możemy „bezkarnie” dorobić 2898,91 zł.

Emerytury są zmniejszane dopóty, dopóki dana osoba nie osiągnie tzw. powszechnego wieku emerytalnego. W wypadku mężczyzn jest to 65 lat, kobiet – 60 lat. Po ukończeniu tego wieku świadczeniobiorca może dorabiać bez ograniczeń, bo jego dodatkowe przychody nie wpływają na wysokość emerytury wypłacanej przez ZUS.

Podstawa prawna: Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK