| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czy można dokonać potrącenia komorniczego z odszkodowania wypłacanego z tytułu umowy o zakazie konkurencji?

Czy można dokonać potrącenia komorniczego z odszkodowania wypłacanego z tytułu umowy o zakazie konkurencji?

Z jednym z naszych pracowników rozwiązaliśmy umowę 31 grudnia 2014 r. Ponieważ miał on dostęp do istotnych i poufnych danych dotyczących finansów i sprzedaży produktów naszej firmy, zdecydowali­śmy się zawrzeć z nim umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia.

W związku z tym wypłaca­my pracownikowi odszkodowanie z umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Czas trwania tej umowy został określony na 12 miesięcy. Kilka dni po rozwiązaniu umowy o pracę otrzymaliśmy za­wiadomienie od komornika o niespłaconym kredycie na mieszkanie przez tego pracownika. Komornik żąda podania danych dotyczących zatrudnienia byłego pracownika. Czy musimy odpowiadać na pismo komornika, skoro pracownik nie jest już u nas zatrudniony? Tytuł egzekucyjny dotyczy wyłącznie wy­nagrodzenia za pracę. Czy w takim przypadku odszkodowanie z umowy o zakazie konkurencji podlega zajęciu? Czy całość odszkodowania może być potrącona na poczet zajęcia komorniczego?

Powinni Państwo niezwłocznie powiadomić komornika sądowego o ustaniu zatrudnienia pracownika, a także o wypłacie odszkodowania z tytułu zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej. Ponieważ jednak tytuł egzekucyjny dotyczy zajęcia wynagrodzenia za pracę, to nie mogą Państwo obecnie potrą­cić należności na rzecz niespłaconego kredytu z odszkodowania. Dopiero po otrzymaniu informacji od Państwa komornik będzie mógł wystawić nowe zajęcie obejmujące oprócz wynagrodzenia również inne wierzytelności. Wówczas będą Państwo mogli potrącić odpowiednią kwotę lub całość odszkodowania na poczet spłaty zadłużenia.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Pracodawca ma wobec komornika sądowego jako organu egzekucyjnego określone obowiązki in­formacyjne. Jednym z nich jest przedstawienie komornikowi pisemnego oświadczenia zawierającego informację o tym, że z pracownikiem (dłużnikiem) został rozwiązany stosunek pracy, wraz z podaniem daty tego zdarzenia. Ponadto należy powiadomić komornika, że z byłym pracownikiem została zawarta umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, na podstawie art. 1012 Kodeksu pracy, oraz że jest wypłacane z tego tytułu odszkodowanie. Na podstawie uzyskanych od pracodawcy informacji komor­nik będzie mógł wystawić nowe zajęcie, obejmujące poza wynagrodzeniem również inne wierzytelności wypłacane byłemu pracownikowi-dłużnikowi. Odszkodowanie wypłacane byłemu pracownikowi z tytułu trwania umowy lojalnościowej nie jest bowiem wynagrodzeniem ze stosunku pracy. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 29 czerwca 2005 r. (II PK 345/04):

(...) klauzula konkurencyjna (art. 1012 k.p.) nie stanowi części umowy o pracę, zaś odszkodowanie wynikające z umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie jest wynagrodze­niem za pracę (art. 78 k.p.) i nie podlega ochronie przewidzianej dla tego wynagrodzenia (...).

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »