| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2017 r.

Przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2017 r.

W dniu 17 sierpnia 2017 r. w Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale 2017 r. Jak wynika z obwieszczenia przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4220,69 zł.

Do 7 roboczego dnia drugiego miesiąca każdego kwartału Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zobowiązany jest ogłosić w Monitorze Polskim, w formie komunikatu, kwotę przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Obowiązek ten wynika z art. 20 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W II kwartale 2017 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4220,69 zł. Warto przy tym zaznaczyć, że w I kwartale 2017 r. przeciętne wynagrodzenie było wyższe ponieważ wyniosło 4353,55 zł. Podana kwota jest oczywiście kwotą brutto.

Na co ma wpływ wysokość miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale? Ta wielkość może mieć wpływ m.in. na:

  • kwotę jaką można sobie dorobić do renty socjalnej -  rencista może osiągnąć przychód w wysokości do 70 % przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS.
  • zmniejszenie lub nawet zawieszenie emerytury – w przypadku przekroczenia 70 % przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia za ostatni kwartał kalendarzowy, emerytura ulega zmniejszeniu, a jeżeli przekroczone zostanie 130 % tego wynagrodzenia – prawo do emerytury zostaje zawieszone;
  • wysokość renty rodzinnej.

Minimalne wynagrodzenie w 2018 r.

Do 15 września 2017 r. ma zostać wydane rozporządzenie ustalające dokładną stawkę minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. Pewne jest jednak to, że minimalna kwota o jaką wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2018 r. to 80 zł i do 13,50 zł za godzinę pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje jednak by kwota minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. wzrosła o 100 zł i do 13,70 zł na godzinę. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmie Rada Ministrów we wrześniu.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1383)

Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia  9  sierpnia 2017 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2017 r. (M.P z 2017 r. poz. 811)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK