| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Dwóch pracodawców – dwa zasiłki chorobowe?

Dwóch pracodawców – dwa zasiłki chorobowe?


Osoby podejmujące pracę w kilku miejscach mogą liczyć w razie choroby na zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia. Prawo do świadczeń związanych z chorobą i rodzicielstwem przysługuje bowiem z każdego tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Nie można przedkładać np. u drugiego pracodawcy kopii zwolnienia wystawionego z danymi pierwszego zakładu pracy. Zawsze musimy przedłożyć druk ZLA wystawiony przez lekarza danemu płatnikowi, z jego konkretnymi danymi.

W przypadku wnioskowania o zasiłek macierzyński, przedkładamy swoim płatnikom odrębnie akty urodzenia dziecka, co będzie nas uprawniało do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z każdego tytułu zarobkowania.

Sytuacja, w której jednemu pracodawcy przedłożylibyśmy zwolnienie lekarskie, natomiast w czasie orzeczonej niezdolności do pracy podjęli ją u drugiego płatnika, bądź wykonywali działalność pozarolniczą jest niedopuszczalna.

Przepisy mówią, iż w podejmując pracę zarobkową, wykorzystując zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, tracimy zasiłek za okres tego zwolnienia. Oprócz utraty zasiłku możemy też narazić się na kontrolę ZUS-u i utratę zaufania pracodawcy.

Piotr T. jest zatrudniony w dwóch firmach budowlanych na część etatu. U każdego z pracodawców wykonuje pracę 2 dni w tygodniu, w zależności od ustalonego grafiku. Zachorował mu syn i w związku z tym otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem, obejmujące okres 3 dni. Lekarz powinien wystawić mu 2 zaświadczenia ZUS ZLA – dla każdego pracodawcy z osobna, a Piotr T. powinien je im dostarczyć w ciągu 7 dni. Nabędzie wtedy prawa do zasiłku opiekuńczego z obu tytułów. W związku z powyższym, w tym czasie nie powinien wykonywać pracy u żadnego z pracodawców.

Istnieją przypadki, w których pracownicy zatrudnieni na część etatu, wykonują pracę np. przez część tygodnia u jednego pracodawcy, a przez kilka dni u drugiego. Częstokroć otrzymują zwolnienie lekarskie na część tygodnia i przedkładają je tylko jednemu pracodawcy. Pozbawiają się tym samym zasiłku u drugiego pracodawcy, a jednocześnie nie informują go o swojej niezdolności do pracy, co jest błędem. Należy jednocześnie mieć na uwadze, że rozkład czasu pracy to ustalenia pomiędzy zatrudnionym, a pracodawcą. Natomiast stosunek pracy trwa przez cały czas. Pracodawca w takiej sytuacji nie ma pełnej informacji i nie może prawidłowo ustalać okresów zasiłkowych.

Nie należy więc zatajać niezdolności do pracy któremuś z płatników, ani wykonywać w tym czasie innej pracy.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,
Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31 , poz. 267 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 65, poz. 741 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK