| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Dwóch pracodawców – dwa zasiłki chorobowe?

Dwóch pracodawców – dwa zasiłki chorobowe?


Osoby podejmujące pracę w kilku miejscach mogą liczyć w razie choroby na zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia. Prawo do świadczeń związanych z chorobą i rodzicielstwem przysługuje bowiem z każdego tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Nie można przedkładać np. u drugiego pracodawcy kopii zwolnienia wystawionego z danymi pierwszego zakładu pracy. Zawsze musimy przedłożyć druk ZLA wystawiony przez lekarza danemu płatnikowi, z jego konkretnymi danymi.

W przypadku wnioskowania o zasiłek macierzyński, przedkładamy swoim płatnikom odrębnie akty urodzenia dziecka, co będzie nas uprawniało do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z każdego tytułu zarobkowania.

Sytuacja, w której jednemu pracodawcy przedłożylibyśmy zwolnienie lekarskie, natomiast w czasie orzeczonej niezdolności do pracy podjęli ją u drugiego płatnika, bądź wykonywali działalność pozarolniczą jest niedopuszczalna.

Przepisy mówią, iż w podejmując pracę zarobkową, wykorzystując zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, tracimy zasiłek za okres tego zwolnienia. Oprócz utraty zasiłku możemy też narazić się na kontrolę ZUS-u i utratę zaufania pracodawcy.

Piotr T. jest zatrudniony w dwóch firmach budowlanych na część etatu. U każdego z pracodawców wykonuje pracę 2 dni w tygodniu, w zależności od ustalonego grafiku. Zachorował mu syn i w związku z tym otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem, obejmujące okres 3 dni. Lekarz powinien wystawić mu 2 zaświadczenia ZUS ZLA – dla każdego pracodawcy z osobna, a Piotr T. powinien je im dostarczyć w ciągu 7 dni. Nabędzie wtedy prawa do zasiłku opiekuńczego z obu tytułów. W związku z powyższym, w tym czasie nie powinien wykonywać pracy u żadnego z pracodawców.

Istnieją przypadki, w których pracownicy zatrudnieni na część etatu, wykonują pracę np. przez część tygodnia u jednego pracodawcy, a przez kilka dni u drugiego. Częstokroć otrzymują zwolnienie lekarskie na część tygodnia i przedkładają je tylko jednemu pracodawcy. Pozbawiają się tym samym zasiłku u drugiego pracodawcy, a jednocześnie nie informują go o swojej niezdolności do pracy, co jest błędem. Należy jednocześnie mieć na uwadze, że rozkład czasu pracy to ustalenia pomiędzy zatrudnionym, a pracodawcą. Natomiast stosunek pracy trwa przez cały czas. Pracodawca w takiej sytuacji nie ma pełnej informacji i nie może prawidłowo ustalać okresów zasiłkowych.

Nie należy więc zatajać niezdolności do pracy któremuś z płatników, ani wykonywać w tym czasie innej pracy.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,
Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31 , poz. 267 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 65, poz. 741 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK