REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie za umorzenie udziałów podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?

prawo, podatki, przepisy, pytania, biznes
prawo, podatki, przepisy, pytania, biznes
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczyła pytania, czy wynagrodzenie wypłacone przez spółkę z zysku wypracowanego w latach przed opodatkowaniem ryczałtem, ujętego w kapitale rezerwowym spółki, z tytułu umorzenia udziałów, stanowi podlegający opodatkowaniu ryczałtem dochód z tytułu ukrytych zysków.

Stan faktyczny:

Wnioskodawca, M. Sp. z o.o., jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych o nieograniczonym obowiązku podatkowym mającym siedzibę na terenie Polski. Od 1 maja 2022 r. spółka jest opodatkowana w formie ryczałtu od dochodów spółek (tzw. Estoński CIT). Wnioskodawca zapytał, czy wynagrodzenie wypłacone z zysku wypracowanego w latach przed opodatkowaniem ryczałtem, ujętego w kapitale rezerwowym spółki, z tytułu umorzenia udziałów, stanowi podlegający opodatkowaniu ryczałtem dochód z tytułu ukrytych zysków. Wnioskodawca argumentował, że wynagrodzenie wypłacone z zysku wypracowanego w latach przed opodatkowaniem ryczałtem, ujętego w kapitale rezerwowym spółki, z tytułu umorzenia udziałów, nie stanowi podlegającego opodatkowaniu ryczałtem dochodu z tytułu ukrytych zysków.

Stanowisko KIS:

Według interpretacji podatkowej udzielonej przez Krajową Informację Skarbową (KIS), wypłacone wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów nie stanowi podlegającego opodatkowaniu ryczałtem dochodu z tytułu ukrytych zysków. KIS opiera swoje stanowisko na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które mówią, że zyski wypracowane przez spółkę przed opodatkowaniem ryczałtem zostają uwzględnione poprzez ujęcie ich w kapitale rezerwowym. Wypłata wynagrodzenia z kapitału rezerwowego nie podlega opodatkowaniu. KIS podkreśla, że wynagrodzenie za umorzenie udziałów pochodzi z zysków wypracowanych przed opodatkowaniem ryczałtem, dlatego nie powinno być opodatkowane jako dochód z ukrytych zysków.

Podsumowanie:

Wnioskodawca otrzymał interpretację podatkową, zgodnie z którą wypłacone wynagrodzenie za umorzenie udziałów nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. To stanowisko KIS opiera się na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które mówią, że zyski wypracowane przed opodatkowaniem ryczałtem są uwzględnione poprzez ich ujęcie w kapitale rezerwowym. Wnioskodawca może korzystać z tej interpretacji podatkowej i nie będzie obciążony podatkiem ryczałtem od wypłaconego wynagrodzenia. Organ administracji skarbowej potwierdził, że wynagrodzenie to nie jest dochodem z ukrytych zysków podlegającym opodatkowaniu i odstąpił od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.541.2022.1.SG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Od 1 lipca 2024 r. wyższe składki ZUS niektórych przedsiębiorców [tzw. Mały ZUS - składki preferencyjne]

Od 1 lipca 2024 r. wzrosną preferencyjne składki ZUS przedsiębiorców (tzw. Mały ZUS), których podstawa nie może być niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia. Spowodowane jest to wzrostem minimalnego wynagrodzenia od 1 lipca br. do kwoty 4300 zł brutto.

Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

REKLAMA

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min. B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

REKLAMA