Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział firmy po rozwodzie - cz. 3 - spółka cywilna

Adwokat Anna Kośmider
Kancelaria Adwokacka
Podział firmy po rozwodzie - cz. 3 - spółka cywilna. / fot. Shutterstock
Podział firmy po rozwodzie - cz. 3 - spółka cywilna. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wygląda podział majątku wspólnego małżonków, gdy mąż, żona lub oboje małżonków są wspólnikami spółki cywilnej? W praktyce spółka cywilna to często firma rodzinna, której wspólnikami często są członkowie rodziny, czy też małżonkowie. Jak przebiega postępowanie podziału majątku po rozwodzie? Praktyczne wskazówki i przykłady – cz.3 (spółka cywilna).

Podział firmy po rozwodzie - cz. 1 - działalność gospodarcza

REKLAMA

Podział firmy po rozwodzie - cz. 2 - spółka z o.o.

Wspólność łączna w spółce cywilnej

We wcześniejszych wpisach omówiłam, jakie prawa przysługują małżonkom w sprawie o podział majątku wspólnego, jeżeli jedno z nich prowadziło działalność gospodarczą lub było wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

REKLAMA

W tym artykule wyjaśniam, jak powinien zostać przeprowadzony podział majątku wspólnego małżonków, w sytuacji, gdy jeden lub oboje małżonków jest wspólnikiem spółki cywilnej. W praktyce spółki cywilne są często firmami rodzinnymi, których wspólnikami często są członkowie rodziny, czy też małżonkowie.

Wspólność majątkowa małżeńska powstaje w chwili zawarcia związku małżeńskiego i trwa zazwyczaj do  uprawomocnienia wyroku rozwodowego. W trakcie trwania małżeństwa może zostać wyłączona przez małżonków w drodze umowy lub przed sądem w sprawie o ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej lub na skutek orzeczenia separacji między małżonkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Spółka cywilna jest umową zawieraną przez wspólników, którymi mogą być osoby fizyczne lub prawne. Na skutek zawarcia umowy spółki cywilnej powstaje wspólność łączna (oparta na Kodeksie Cywilnym). Jest to osobny rodzaj prawnej współwłasności podobnie jak współwłasność we wspólnocie majątkowej małżeńskiej (oparta na Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym).

Jeżeli wspólnicy spółki cywilnej, którzy wnieśli do niej różnej wartości wkłady, nabyli samochód do spółki cywilnej, to pojazd ten jest ich wspólnością łączną. W czasie trwania spółki cywilnej nie można stwierdzić, w jakim udziale każdy ze wspólników jest właścicielem samochodu.

Podział majątku obejmujący spółkę cywilną

Jak zatem dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli jeden z małżonków jest wspólnikiem spółki cywilnej?

Decydujące znacznie będzie miał fakt, kiedy jeden z małżonków został wspólnikiem spółki cywilnej oraz z jakich źródeł pochodziły środki przeznaczone na wkład do spółki cywilnej.

REKLAMA

Jeżeli w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej jeden z małżonków zawiązał umowę spółki cywilnej, a wkład do niej wniósł z oszczędności, które zgromadził z tytułu umowy o pracę, to wkład ten będzie pochodził z majątku wspólnego małżonków i podlega podziałowi.

Małżonek, który nie jest wspólnikiem spółki cywilnej może żądać rozliczenia wkładu, który jego małżonek- wspólnik wniósł do spółki cywilnej z majątku wspólnego stron. Rozliczenie to odbywa się w oparciu o przepis art. 45 k.r.o. stosowanego analogicznie. Oznacza to, iż wkład wniesiony do spółki cywilnej rozliczany jest jako nakład z majątku wspólnego na majątek osobisty jednego z małżonków. Wartość tego nakładu ustalana jest zgodne ze stanem na dzień ustania wspólności majątkowej małżeńskiej, a według cen z chwili orzekania.

Ponadto, skład majątku wspólnego obejmuje także wierzytelność o wypłatę konkretnej kwoty z osiągniętego przez spółkę zysku, oraz jako dorobek, także konkretną sumę pieniężną otrzymaną tytułem zysku (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 stycznia 2007 r., II CSK 321/06). Oznacza to, że pobrane wynagrodzenie lub zysk przez wspólnika wchodzi w całości do majątku wspólnego i podlega podziałowi przy podziale majątku wspólnego.

Spółka cywilna a działalność gospodarcza przy podziale majątku wspólnego

W przypadku prowadzenia spółki cywilnej zachodzi istotna różnica w porównaniu do prowadzenia działalności gospodarczej przez jednego z małżonków. Prowadzenie działalności gospodarczej przez jednego z małżonków nie sprawia, że powstaje odrębny majątek od wspólności majątkowej małżeńskiej. Wszystko, co gromadzi jeden z małżonków, prowadząc działalność gospodarczą wchodzi do majątku wspólnego. Jeżeli zatem, małżonek zakupił do firmy samochód, czy sprzęt komputerowy, albo maszyny budowlane to ich wartość będzie podlegała podziałowi w sprawie o podział majątku wspólnego. Z kolei, małżonek zakładając spółkę cywilną tworzy z innymi wspólnikami odrębną wspólność. Wspólność powstała na podstawie spółki cywilnej jest niepodzielna. Nie ma zatem takiej sytuacji, by na skutek podziału majątku wspólnego jednego ze wspólnika, jego małżonek niebędący wspólnikiem mógł żądać podziału majątku spółki.

Małżonkowi, który nie jest wspólnikiem spółki cywilnej przysługuje roszczenie o rozliczenie wkładu, który wniósł jeden z małżonków do spółki cywilnej, a ponadto, roszczenie o wypracowany podzielony między wspólników zysk. Nie ma jednak żadnych podstaw, by małżonek, który nie jest wspólnikiem spółki cywilnej mógł domagać się rozliczenia wierzytelności związanych z majątkiem spółki, które jego małżonek może otrzymać w przypadku rozwiązania, czy likwidacji spółki. Prawa korporacyjne oraz prawa obligacyjne stanowią majątek osobisty małżonka będącego wspólnikiem spółki cywilnej.

Dopóki trwa stosunek prawny spółki wspólność łączna majątku wspólnego jest nienaruszalna (art. 863 k.c.). W skład majątku wspólnego nie wejdzie żadna wierzytelność związana z majątkiem, jaki otrzyma wspólnik po rozwiązaniu i likwidacji spółki.

Małżonek pozostający we wspólnocie majątkowej małżeńskiej, założył spółkę cywilną z poniesionym wkładem w wysokości 50 tys. zł. Gdy firma się rozwinęła, a szacowana wartość majątku spółki wyniosła 1 mln zł, drugi małżonek zażądał rozwodu i podziału majątku, w tym podziału wartości spółki. W trakcie trwania trwania postępowania, spółka zaczęła przynosić straty i w momencie dokonania podziału jej wartość wynosiła 10 tys. zł. Postanowienie sądu orzeka, że małżonek powinien podzielić się nakładem poniesionym z małżonkiem, czyli połową z kwoty nakładów 50 tys. zł. bez względu, na przeszłą i aktualną wycenę spółki. Roszczenie małżonka o podział majątku spółki cywilnej jest niezasadne.

Podział majątku małżonków będącymi wspólnikami spółki cywilnej

Spółka cywilna bez względu na to, kto jest jej wspólnikiem realizuje cele gospodarcze. Nawet, jeżeli wspólnikami spółki cywilnej są jedynie małżonkowie, to nie ma podstaw, by ich majątek zgromadzony w formie spółki cywilnej mógł podlegać podziałowi w sprawie o podział majątku wspólnego. Wspólności te, mimo że występują między tymi samymi podmiotami mają podlegają różnym reżimom prawnym i mają inne cele. Spółka cywilna ma jedynie, jak zostało wskazane powyżej, ma cel gospodarczy. Podział majątku wspólnego ma celu ochronę rodziny.

Małżonkowie, będący wspólnikami spółki cywilnej nie podzielą praw związanych ze spółką cywilną w sprawie o podział majątku wspólnego. Rozliczenie wspólników spółki cywilnej, bez względu na to, czy są małżonkami, czy nie może nastąpić dopiero po rozwiązaniu spółki lub po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego.

Dlatego odrębnie od majątku wspólnego małżonków należy potraktować prowadzoną przez nich spółkę cywilną. Z tego też względu prawa związane z prowadzeniem spółki cywilnej stanowią majątek osobisty każdego z małżonków. Przy rozwiązaniu spółki cywilnej należy także rozliczyć kontrahentów spółki cywilnej. Ponadto, samo zakończenie wspólności majątkowej małżeńskiej i dokonanie podziału majątku wspólnego nie zawsze musi oznaczać koniec prowadzenia spółki cywilnej. Może być tak, że małżonkowie decydują się na wprowadzenie rozdzielności majątkowej małżeńskiej, chcą dokonać podziału majątku wspólnego, ale nadal są małżeństwem i prowadzą wspólnie spółkę cywilną.

Reasumując, bez znaczenia dla możliwości podziału spółki cywilnej w sprawie o podział majątku wspólnego jest kwestia, czy jednymi wspólnikami spółki cywilnej są małżonkowie, czy też poza nimi są jeszcze inni wspólnicy. Podział spółki cywilnej, jako odbywający się na podstawie innych przepisów prawnych, niż podział majątku wspólnego odbywa się w odrębnym postępowaniu.

Spółka cywilna jest dobrym rozwiązaniem dla małżonków poszukujących mechanizmów obrony swojej firmy, nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej, a obawiają się rozwodu i sprawy o podział majątku. Jest to mechanizm wynikający z obrony majątku osobistego wspólników, nawet gdy jest nim drugi małżonek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ant
  2023-06-25 14:58:53
  W podobnej sprawie pomogła mi kancelaria Cejrowski z Gdańska. Zdecydowanie polecam przy podziale majątku.
  0
 • Asia
  2023-08-19 17:12:17
  Polecam kancelarię z Tczewa ze Słowackiego. Znalazłam tam niezbędną pomoc. Ogromna wiedza i doświadczenie.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary już od 1 października. Nawet 20 lat więzienia dla pijanych kierowców

Według dziennych statystyk, prowadzonych przez polską Policję, od początku roku zatrzymano ponad 70 000 pijanych kierowców. Już 1 października dojdzie do kolejnego zaostrzenia przepisów. Czy wyższe kary za jazdę na podwójnym gazie sprawią, że rodzime drogi staną się bezpieczniejsze?

Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

REKLAMA

Mowa nienawiści

Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

Zdarza się, iż z powodu długotrwałej choroby czy konieczności rehabilitacji powrót do pracy nie jest jeszcze możliwy. Wielu pracowników zastanawia się wówczas nad możliwością otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Co to za rozwiązanie? Komu przysługuje i na jak długo? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

REKLAMA

Trolling

Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

"Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

REKLAMA