reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Podział majątku w trakcie rozwodu – 5 najważniejszych faktów

Podział majątku w trakcie rozwodu – 5 najważniejszych faktów

Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku wspólnego w trakcie sprawy rozwodowej. Czy taki podział zawsze jest możliwy? O jakich faktach warto pamiętać?

  1. Podział majątku nie tylko w trakcie rozwodu

Sąd w trakcie sprawy rozwodowej podzieli majątek, jeżeli jeden z małżonków złoży taki wniosek, jednak takie orzeczenie nie jest obowiązkowym elementem wyroku rozwodowego.

Jeżeli małżonkowie nie zdecydują się na podział majątku podczas rozwodu, to mogą to zrobić już po rozwodzie w oddzielnym postępowaniu. Podział majątku jest również możliwy jeszcze przez sprawą o rozwód w drodze umowy zawartej przed notariuszem.

  1. Sąd nie zawsze podzieli majątek

Podział majątku w sprawie rozwodowej jest możliwy, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

W uchwale z dnia 13 stycznia 1978 r. Sąd Najwyższy uznał, iż „przeprowadzenie w wyroku rozwodowym podziału majątku wspólnego stron nie powoduje nadmiernej zwłoki postępowania nie tylko wtedy, gdy między stronami nie ma sporu co do składu i sposobu podziału tego majątku, lecz także wtedy, gdy wyjaśnienie spornych między stronami okoliczności, bądź też takich okoliczności, które sąd obowiązany jest ustalić z urzędu, wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w ograniczonym przedmiotowo i czasowo zakresie”.

Polecamy: Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje (PDF)

  1. Możliwy jest częściowy podział majątku

Taka sytuacja wynika z zasady, iż postępowanie o podział majątku nie powinno spowodować zbędnej zwłoki. W wyżej wymienionej uchwale Sąd Najwyższy uznał jednak , iż „dokonanie podziału majątku wspólnego, obejmującego tak ważny składnik jak prawo do mieszkania, zwłaszcza gdy jest to składnik podstawowy, może być często uzasadnione nawet kosztem pewnej zwłoki postępowania w sprawie”.

Składniki majątku, które nie zostały podzielone podczas rozwodu mogą być przedmiotem późniejszego postępowania nieprocesowego.

  1. Do podziału tylko majątek wspólny

O tym, jakie składniki majątku wchodzą w skład majątku wspólnego, a jakie należą do majątków osobistych małżonków, decydują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz zawarta między małżonkami umowa majątkowa małżeńska, jeżeli taka została sporządzona.

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym do majątku osobistego wchodzą przykładowo przedmioty majątkowe nabyte przed ślubem. Majątek osobisty stanowią także przedmioty nabyte w drodze spadku czy darowizny, o ile darczyńca lub spadkodawca nie postanowili inaczej.

Majątkiem wspólnym są m.in. wynagrodzenia za pracę.

Oczywiście małżonkowie mogą w drodze umowy zawartej przed notariuszem zmienić ustrój ustawowej wspólności majątkowej. Wówczas kwestie majątkowe określi zawarta pomiędzy nimi umowa majątkowa.

W każdym jednak przypadku podział będzie obejmował jedynie przedmioty należące do majątku wspólnego.

Państwo Z. w drodze majątkowej umowy małżeńskiej zawartej przed notariuszem rozszerzyli wspólność majątkową na mieszkanie, które dotychczas stanowiło majątek osobisty Pana Z. Rozwodzący się małżonkowie uzgodnili sposób podziału, a sąd uznając, iż postępowanie nie spowoduje zbędnej zwłoki, dokonał podziału.

  1. Niższa opłata, gdy jest zgoda

Jeżeli małżonkowie przedstawią zgodny projekt podziału, wówczas opłata od wniosku o podział majątku wspólnego wynosi 300 zł. W przeciwnym wypadku - 1000 zł.

Polecamy serwis: Podział majątku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podział majątku małżonków fot. shutterstock
Podział majątku małżonków fot. shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama