REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział firmy po rozwodzie - cz. 2 - spółka z o.o.

Adwokat Anna Kośmider
Kancelaria Adwokacka
Jak wygląda podział udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku między małżonkami? Podział firmy między małżonkami. / fot. Shutterstock
Jak wygląda podział udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku między małżonkami? Podział firmy między małżonkami. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wygląda podział udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku między małżonkami? Poznaj praktyczne wskazówki i przykłady – cz.2 (spółka z o.o.).

Podział firmy po rozwodzie - cz. 1 - działalność gospodarcza

REKLAMA

Podział firmy po rozwodzie - cz. 3 - spółka cywilna

Zakres majątku wspólnego

REKLAMA

Na wstępie, przypomnieć należy podstawową zasadę odnoszącą się do spraw o podział majątku wspólnego małżonków. To, czy dany składnik majątku objęty jest wspólnością majątkową małżeńską zależy od czasu, w którym przedmiot ten został nabyty oraz od źródła środków przeznaczonych na nabycie tego przedmiotu. Podziałowi między małżonkami podlegają bowiem tylko składniki należące do majątku wspólnego stron.

Jeżeli jeden z małżonków posiadał udziały w spółce z o.o. przed zawarciem związku małżeńskiego, wartość udziałów nie będzie podlegała podziałowi między małżonkami, gdyż udziały te będą stanowiły majątek osobisty ich posiadacza. To, co może podlegać w tej sytuacji podziałowi, to dochody, które te udziały przyniosły w trakcie trwania wspólnoty majątkowej małżeńskiej.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W orzecznictwie został już ugruntowany pogląd, zgodnie z którym nabycie przez jednego z małżonków udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ze środków, które pochodziły z majątku wspólnego stron, stanowią majątek wspólny małżonków (uchwała SN z 7 lipca 2016 r., III CZP 32/16). W związku z tym udziały te, a raczej ich wartość będzie podlegała podziałowi między małżonkami.

Sposób podziału udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku

Małżonek posiadający udziały w udziały w spółce z o.o. jest wspólnikiem spółki. Jeżeli udziały w spółce zostały nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej za środki pochodzące z majątku wspólnego małżonków, udziały te przysługują także jego małżonkowi. Nie oznacza to, że przy podziale majątku drugi małżonek zostanie automatycznie udziałowcem spółki.

Jak zatem podzielić udziały w spółce z o.o.?

REKLAMA

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, sąd nie może przyznać małżonkowi części udziałów spółki z o.o. należące do tego małżonka, który jest wspólnikiem spółki z o.o. bez zgody małżonka, który tym wspólnikiem nie jest (postanowienie SN z 16 marca 2018 r., IV CSK 105/17).

Jeżeli małżonek nie będący wspólnikiem spółki z o.o. nie wyraża zgody na przyznanie na jego rzecz udziałów w spółce z o.o. w wyniku podziału majątku wspólnego stron, to sąd wbrew woli tego małżonka nie może przyznać mu części udziałów należących do drugiego małżonka. Małżonek, który nie jest i nie zostanie wspólnikiem sp. z o. o., zostanie spłacony w wysokości przypadających mu udziałów.

Wobec powyższego, udziały, w braku odmiennej woli małżonka niebędącego wspólnikiem, w wyniku podziału majątku wspólnego zostaną przyznane na wyłączną własność małżonkowi- wspólnikowi spółki z o.o. za stosowną spłatą drugiego małżonka.

Określenie wartości udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku

Wartość udziałów w spółce z o.o. powinna zostać ustalona na moment dokonania podziału majątku wspólnego stron, to jest daty wydania postawienia przez sąd o podziale majątku. Sąd nie przyjmuje wartości nominalnej udziałów w spółce z o.o., za którą jeden ze wspólników nabył udziały. 

W pierwszej kolejności wartość wyceny udziałów w spółce może zostać uzgodniona między stronami w drodze negocjacji lub mediacji. W przypadku sporu, sąd powoła biegłego z zakresu wyceny przedsiębiorstw. Opinia biegłego może zostać zakwestionowana przez strony, które mogą powoływać się na wyceny wykonane przez innych specjalistów z zakresu wyceny. Opinie takie mają walor dowodu prywatnego, który co do zasady ma mniejszą moc dowodową niż opinia biegłego powołanego przez sąd. Niemniej rozbieżności i takie postępowanie dowodowe są podstawą do zakwestionowania wyceny.

Podczas sprawy o podział majątku powołany został biegły do wyceny udziałów w spółce z o. o., należących do jednego z małżonków. Wycena biegłego nie usatysfakcjonowała drugiego małżonka, który nie był zaangażowany w prowadzenie spółki, ale posiadał informacje o jej specyfice i kondycji. Małżonek ten zatrudnił detektywa gospodarczego, który pozyskał materiał dowodowy na temat nie uwzględnionych wcześniej kontaktów handlowych oraz planów ekspansji spółki. Dowody przedstawione w postaci materiału detektywistycznego wpłynęły na zwiększenie wyceny spółki, udziałów jednego z małżonków a przez to na przebieg podziału majątku.

Zatrzymanie zysku, a wycena udziałów w spółce z o. o. przy podziale majątku

Dywidenda wypłacana wspólnikom spółki z o.o. stanowi pożytki cywilne i podlega podziałowi przy podziale majątku tak samo jak wynagrodzenie małżonków. Nie zawsze wypracowanie zysku przez spółę w danym roku obrotowym wiąże się z wpłatą dywidend na rzecz wspólników. Jeżeli wspólnicy spółki z o. o. podejmą uchwałę o przeznaczeniu zysku np. na kapitał zapasowy lub rezerwowy, nie może być to podstawą na unikanie uzyskania dywidendy i jej podziału przez jednego z małżonków w sprawie o podział majątku. Zysk przeznaczony na podwyższenie kapitału zapasowego wpłynie oczywiście na wycenę spółki, a co za tym na wartość udziału podlegającemu podziałowi między małżonkami. Decyzja o tym należy do wspólników spółki lub zależy od postanowień umowy spółki z o. o.

Jeżeli spółka z o.o., w której małżonek ma udziały, które zakupił ze środków pochodzących z jego majątku osobistego, wypracowała zysk i na podstawie uchwały wspólników zadecydowano o przeznaczeniu zysku na kapitał zakładowy, to nie powstała wierzytelność, która mogłaby zostać rozliczona w sprawie o podział majątku wspólnego.      

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA