REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział firmy po rozwodzie - cz. 2 - spółka z o.o.

Adwokat Anna Kośmider
Kancelaria Adwokacka
Jak wygląda podział udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku między małżonkami? Podział firmy między małżonkami. / fot. Shutterstock
Jak wygląda podział udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku między małżonkami? Podział firmy między małżonkami. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wygląda podział udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku między małżonkami? Poznaj praktyczne wskazówki i przykłady – cz.2 (spółka z o.o.).

Podział firmy po rozwodzie - cz. 1 - działalność gospodarcza

REKLAMA

Podział firmy po rozwodzie - cz. 3 - spółka cywilna

Zakres majątku wspólnego

REKLAMA

Na wstępie, przypomnieć należy podstawową zasadę odnoszącą się do spraw o podział majątku wspólnego małżonków. To, czy dany składnik majątku objęty jest wspólnością majątkową małżeńską zależy od czasu, w którym przedmiot ten został nabyty oraz od źródła środków przeznaczonych na nabycie tego przedmiotu. Podziałowi między małżonkami podlegają bowiem tylko składniki należące do majątku wspólnego stron.

Jeżeli jeden z małżonków posiadał udziały w spółce z o.o. przed zawarciem związku małżeńskiego, wartość udziałów nie będzie podlegała podziałowi między małżonkami, gdyż udziały te będą stanowiły majątek osobisty ich posiadacza. To, co może podlegać w tej sytuacji podziałowi, to dochody, które te udziały przyniosły w trakcie trwania wspólnoty majątkowej małżeńskiej.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W orzecznictwie został już ugruntowany pogląd, zgodnie z którym nabycie przez jednego z małżonków udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ze środków, które pochodziły z majątku wspólnego stron, stanowią majątek wspólny małżonków (uchwała SN z 7 lipca 2016 r., III CZP 32/16). W związku z tym udziały te, a raczej ich wartość będzie podlegała podziałowi między małżonkami.

Sposób podziału udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku

Małżonek posiadający udziały w udziały w spółce z o.o. jest wspólnikiem spółki. Jeżeli udziały w spółce zostały nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej za środki pochodzące z majątku wspólnego małżonków, udziały te przysługują także jego małżonkowi. Nie oznacza to, że przy podziale majątku drugi małżonek zostanie automatycznie udziałowcem spółki.

Jak zatem podzielić udziały w spółce z o.o.?

REKLAMA

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, sąd nie może przyznać małżonkowi części udziałów spółki z o.o. należące do tego małżonka, który jest wspólnikiem spółki z o.o. bez zgody małżonka, który tym wspólnikiem nie jest (postanowienie SN z 16 marca 2018 r., IV CSK 105/17).

Jeżeli małżonek nie będący wspólnikiem spółki z o.o. nie wyraża zgody na przyznanie na jego rzecz udziałów w spółce z o.o. w wyniku podziału majątku wspólnego stron, to sąd wbrew woli tego małżonka nie może przyznać mu części udziałów należących do drugiego małżonka. Małżonek, który nie jest i nie zostanie wspólnikiem sp. z o. o., zostanie spłacony w wysokości przypadających mu udziałów.

Wobec powyższego, udziały, w braku odmiennej woli małżonka niebędącego wspólnikiem, w wyniku podziału majątku wspólnego zostaną przyznane na wyłączną własność małżonkowi- wspólnikowi spółki z o.o. za stosowną spłatą drugiego małżonka.

Określenie wartości udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku

Wartość udziałów w spółce z o.o. powinna zostać ustalona na moment dokonania podziału majątku wspólnego stron, to jest daty wydania postawienia przez sąd o podziale majątku. Sąd nie przyjmuje wartości nominalnej udziałów w spółce z o.o., za którą jeden ze wspólników nabył udziały. 

W pierwszej kolejności wartość wyceny udziałów w spółce może zostać uzgodniona między stronami w drodze negocjacji lub mediacji. W przypadku sporu, sąd powoła biegłego z zakresu wyceny przedsiębiorstw. Opinia biegłego może zostać zakwestionowana przez strony, które mogą powoływać się na wyceny wykonane przez innych specjalistów z zakresu wyceny. Opinie takie mają walor dowodu prywatnego, który co do zasady ma mniejszą moc dowodową niż opinia biegłego powołanego przez sąd. Niemniej rozbieżności i takie postępowanie dowodowe są podstawą do zakwestionowania wyceny.

Podczas sprawy o podział majątku powołany został biegły do wyceny udziałów w spółce z o. o., należących do jednego z małżonków. Wycena biegłego nie usatysfakcjonowała drugiego małżonka, który nie był zaangażowany w prowadzenie spółki, ale posiadał informacje o jej specyfice i kondycji. Małżonek ten zatrudnił detektywa gospodarczego, który pozyskał materiał dowodowy na temat nie uwzględnionych wcześniej kontaktów handlowych oraz planów ekspansji spółki. Dowody przedstawione w postaci materiału detektywistycznego wpłynęły na zwiększenie wyceny spółki, udziałów jednego z małżonków a przez to na przebieg podziału majątku.

Zatrzymanie zysku, a wycena udziałów w spółce z o. o. przy podziale majątku

Dywidenda wypłacana wspólnikom spółki z o.o. stanowi pożytki cywilne i podlega podziałowi przy podziale majątku tak samo jak wynagrodzenie małżonków. Nie zawsze wypracowanie zysku przez spółę w danym roku obrotowym wiąże się z wpłatą dywidend na rzecz wspólników. Jeżeli wspólnicy spółki z o. o. podejmą uchwałę o przeznaczeniu zysku np. na kapitał zapasowy lub rezerwowy, nie może być to podstawą na unikanie uzyskania dywidendy i jej podziału przez jednego z małżonków w sprawie o podział majątku. Zysk przeznaczony na podwyższenie kapitału zapasowego wpłynie oczywiście na wycenę spółki, a co za tym na wartość udziału podlegającemu podziałowi między małżonkami. Decyzja o tym należy do wspólników spółki lub zależy od postanowień umowy spółki z o. o.

Jeżeli spółka z o.o., w której małżonek ma udziały, które zakupił ze środków pochodzących z jego majątku osobistego, wypracowała zysk i na podstawie uchwały wspólników zadecydowano o przeznaczeniu zysku na kapitał zakładowy, to nie powstała wierzytelność, która mogłaby zostać rozliczona w sprawie o podział majątku wspólnego.      

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

REKLAMA

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

Morawiecki kandydatem na prezydenta? Prezes PiS zdradza plany partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że Mateusz Morawiecki nie jest idealnym kandydatem na prezydenta - z perspektywy zwycięstwa, ale znajdzie się na liście. 

REKLAMA