REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z prawem jazdy dłużnika alimentacyjnego?

Wioleta Matela

REKLAMA

REKLAMA

Prawo jazdy zostanie zatrzymane rodzicowi, który zalega z płatnością za okres dłuższy niż sześć miesięcy. Od decyzji tej dłużnik będzie mógł odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego.

Takie zmiany proponuje resort pracy i polityki społecznej. Potrzeba uregulowania kwestii zatrzymywania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym powstała po tym, jak Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż dotychczas stosowana procedura jest niezgodna z Konstytucją (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 września 2009 r., sygn. akt P 46/07).

REKLAMA

Komu starosta nie zatrzyma prawa jazdy

Według nowych zasad gmina wystąpi do starosty o zatrzymanie dłużnikowi alimentacyjnemu prawa jazdy, jeżeli zostanie spełniony dodatkowy warunek, to znaczy, gdy dłużnik zalega z płatnością za okres co najmniej 6 miesięcy.

Nie zostanie zatrzymane prawo jazdy rodzicowi, który choćby częściowo wywiąże się ze zobowiązań alimentacyjnych. Chodzi tu o miesięczne płacenie alimentów w wysokości co najmniej 30 procent przez okres minimum 6 miesięcy.

W okresie od stycznia do września 2009 r. skierowano 32.922 wnioski o zatrzymanie prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym, z czego zwrócono 2.319.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzja o uznaniu dłużnika za uchylającego się od alimentacji

W sytuacji, gdy dyscyplinowany przez gminę rodzic odmawia przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego lub złożenia oświadczenia majątkowego, nie chce zarejestrować się w urzędzie pracy lub bez uzasadnionej przyczyny odmawia podjęcia proponowanego przez urząd zatrudnienia, stażu czy wykonywania robót interwencyjnych, nastąpi wszczęcie wobec niego postępowania administracyjnego, o którym zostanie on poinformowany.

Następnym krokiem jest wydanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta decyzji administracyjnej „o uznaniu dłużnika za uchylającego się od alimentacji”.

Zobacz również serwis: Prawo na drodze

Odwołanie od decyzji

Od decyzji tej dłużnik będzie mógł odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego.

Kolegium rozpatrzy zasadność wydania takiej decyzji na podstawie zebranego przez urząd gminy materiału dowodowego.

Dopiero gdy decyzja stanie się ostateczna lub prawomocna gmina skieruje do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy oraz wniosek do prokuratora o ściganie przestępstwa uchylania się od obowiązku alimentacyjnego.

Dotychczas gminy kierowały takie wnioski do starosty bezpośrednio po odmowie przez dłużnika podjęcia pracy lub przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego.

Zgodnie z proponowanymi zmianami w sytuacji, gdy odpadnie przyczyna zatrzymania, dłużnikowi zostanie zwrócony jego dokument. Oznacza to na przykład, że gmina wystąpi do starosty o zwrot prawa jazdy dłużnikowi, jeżeli ten podda się przeprowadzeniu wywiadu alimentacyjnego, czego wcześniej odmawiał.

Zobacz również serwis: Alimenty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA