REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego 2010/2011 r.

Wioleta Matela
Świadczenia z funduszu przysługują do ukończenia 18. roku życia lub 25., jeśi osoba nadal się uczy.
Świadczenia z funduszu przysługują do ukończenia 18. roku życia lub 25., jeśi osoba nadal się uczy.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 sierpnia można składać wnioski o ustalenie prawa do alimentów z Funduszu Alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy tj. od 1 października do 30 września 2011 r. Podpowiadamy, kto może ubiegać się o świadczenia i jakie dokumenty należy złożyć.

W założeniu Fundusz Alimentacyjny ma pomóc ubogim, którzy nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb i nie otrzymują należnego im wsparcia od osób należących do kręgu zobowiązanych wobec nich do alimentacji.

REKLAMA

Uprawnieni do świadczeń

REKLAMA

O alimenty z Funduszu Alimentacyjnego może ubiegać się osoba, która jest uprawniona do otrzymywania alimentów, ale egzekucja ich od osoby zobowiązanej okaże się bezskuteczna. Zgodnie z ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów o bezskuteczności egzekucji mówimy wówczas, gdy w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań. Egzekucja bezskuteczna ma również miejsce wówczas, gdy dłużnik alimentacyjny przebywa za granicą i niemożliwe jest wszczęcie lub prowadzenie przeciwko niemu egzekucji.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18. roku życia. Świadczenia może pobierać również osoba starsza do ukończenia przez nią 25. roku życia, jeżeli uczy się w szkole lub w szkole wyższej. Niepełnosprawni posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności otrzymują świadczenia bezterminowo.

Zobacz również serwis: Fundusz alimentacyjny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z możliwości pobierania świadczeń alimentacyjnych z funduszu wyłączone są osoby, które przebywają w instytucji, zapewniającej im całodobowe utrzymanie (np. internat prowadzony przez instytucję charytatywną czy kościelną). Alimentów nie otrzyma również dziecko pozostające pod opieką rodziców zastępczych. Okolicznością powodującą utratę możliwości otrzymania świadczeń jest zawarcie związku małżeńskiego. Podobnie jest w przypadku osoby pełnoletniej, która posiada własne dziecko.

Powodem wyłączenia tych osób od możliwości pobierania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego jest fakt, iż mają one zapewnione źródło utrzymania. W orzecznictwie podkreśla się, iż osobą uprawnioną do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego jest dziecko małoletnie lub pełnoletnie, które nie jest ekonomicznie samodzielne ze względu na wiek lub kontynuowanie nauki, bądź ze względu na znaczny stopień niepełnosprawności, dla której dłużnikiem alimentacyjnym jest w pierwszej kolejności jest rodzic (wyrok NSA w Gliwicach z dnia 16 lipca 2009 r., IV SA/GL 77/09).

Należy pamiętać, iż alimenty z funduszu przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 725 złotych .

Niezbędne dokumenty

Do ubiegania się o przyznanie alimentów z funduszu niezbędne jest złożenie wniosku. Powinna to zrobić osoba uprawniona, a gdy osoba uprawnioną jest dziecko – jego przedstawiciel ustawowy. Formularze wniosku otrzymamy w gminie. Tam również należy złożyć wypełniony formularz. Właściwą do złożenia wniosku jest gmina, w której zamieszkuje osoba uprawniona do alimentów.

Wniosek zawiera dane dotyczące członków rodziny, oświadczenie o przekazaniu organowi egzekucyjnemu wszelkich informacji niezbędnych do prowadzenie postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu, a także oświadczenie o miejscu zamieszkania, wieku, zatrudnieniu i sytuacji ekonomicznej osób zobowiązanych względem osoby uprawnionej do alimentacji.

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia lub oświadczenia, dokumentujące wysokość dochodu rodziny tj. zaświadczenie z urzędu skarbowego lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów. Załącznikiem jest także zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o bezskuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych .

Należy pamiętać o złożeniu innych niezbędnych dokumentów, takich jak: odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty lub odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej zawartej przed mediatorem. Do wniosku dołączamy również: dokument stwierdzający wiek osoby uprawnionej (np. akt urodzenia), orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, zaświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub do szkoły wyższej

Wypłata świadczeń

Jeżeli osoba uprawniona złoży wniosek do 31 sierpnia, wypłata świadczeń nastąpi do 31 października. W przypadku złożenia wniosku wraz z dokumentami w terminie od 1 września do 31 października, wypłata świadczeń za październik nastąpi do dnia 30 listopada.

Kwota przyznanych alimentów z funduszu na jedno dziecko odpowiada wysokości ustalonych alimentów, nie może jednak przekraczać 500 złotych miesięcznie.

Podstawa prawna: 

  • Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów;
  • Rozporządzenie ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 7 lipca 2010 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

MON: Zmiany w dodatkach stażowych i awansach. Odejścia z wojska. Karta Rodziny Wojskowej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

REKLAMA

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane.

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA