| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > NSA: bezskuteczność egzekucji możliwa w przypadku upadłości dłużnika

NSA: bezskuteczność egzekucji możliwa w przypadku upadłości dłużnika

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż możliwe jest stwierdzenie bezskuteczności egzekucji w przypadku, gdy postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu zostało umorzone z powodu ogłoszenia jego upadłości. Zdaniem NSA ustawowe pojęcie "bezskuteczności egzekucji" nie jest determinowane tylko i wyłącznie przez zaświadczenie wystawione przez komornika sądowego.

Egzekwowanie świadczeń alimentacyjnych możliwe jest bowiem nie tylko na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ale również w trybie ustawy Prawo upadłościowe. Jak wskazał NSA, umorzenie postępowania egzekucyjnego w trybie art. 146 Prawa upadłościowego z uwagi na uprawomocnienie się postanowienia o ogłoszeniu upadłości ma w założeniu przeciwdziałać nierównomiernemu zaspokojeniu wszystkich wierzycieli z funduszy masy upadłości, bez zachowania kolejności wynikającej z art. 342-344 tej ustawy. Z tego powodu ustawodawca wykluczył możliwość prowadzenia po ogłoszeniu upadłości egzekucji syngularnej przez poszczególnych wierzycieli.

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, iż ustawowe pojęcie "bezskuteczności egzekucji" nie jest determinowane tylko i wyłącznie przez zaświadczenie wystawione przez organ egzekucyjny (komornika sądowego), ale obiektywnie istniejącymi okolicznościami stanu faktycznego, sprowadzającymi się do niewyegzekwowania od dłużnika w okresie ostatnich dwóch miesięcy kwoty zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.

Opracowano na podstawie:

Wyrok NSA z 15 maja 2019 r., sygn.. akt I OSK 3441/18

Polecamy serwis: Fundusz alimentacyjny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »