| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w 2020 r. z wyższym kryterium dochodowym

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w 2020 r. z wyższym kryterium dochodowym

W 2020 r. kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ma ponownie wzrosnąć. Ile wyniesie?

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego 2020/2021 - wyższe kryterium dochodowe

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o świadczeniu dobry start przewiduje podwyższenie kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymania świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

W okresie świadczeniowym rozpoczynającym się od 1 października 2020 r. kryterium to miałoby wynosić 900 zł.

Byłaby to zatem druga podwyżka od 2008 r.,w którym zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Z pierwszym podwyższeniem tej kwoty będziemy mieli do czynienia w nadchodzącym okresie świadczeniowym, który rozpocznie się 1 października 2019 r. Wówczas kryterium dochodowe wzrośnie do 800 zł.

Obecnie dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie może przekraczać kwoty 725 zł.

Według szacunków resortu pracy po wprowadzonych zmianach przeciętna miesięczna liczba wypłacanych świadczeń 2020 r. powinna wynosić 231 tys. Bez zmian byłaby zaś o 16 tys. niższa.

Świadczenia z funduszu, gdy rodzic nie płaci

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobom uprawnionym do alimentów na podstawie tytułu wykonawczego w przypadku bezskuteczności egzekucji.

Kwota świadczeń odpowiada wysokości bieżąco ustalonych alimentów, nie więcej niż 500 zł.

Mogą otrzymywać je osoby do ukończenia 18. roku życia, a w przypadku nauki w szkole lub w szkole wyższej do ukończenia 25. roku życia. Bezterminowo świadczenia są przyznawane osobom posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Prawo do świadczeń ustalane jest na dany okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 października i trwa do 30 września następnego roku kalendarzowego. Wnioski można składać od 1 lipca (drogą elektroniczną) lub od 1 sierpnia (w tradycyjnej papierowej formie).

W 2017 r. wypłacono 3,4 mln świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a ich przeciętna kwota wynosiła 395,9 zł (Świadczenia na rzecz rodziny w 2017 r., Główny Urząd Statystyczny).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 670 z późn. zm.)

Projekt ustawy o świadczeniu dobry start (etap legislacyjny: konsultacje publiczne)

Polecamy serwis: Fundusz alimentacyjny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »