Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalenie macierzyństwa

Marlena Łyszczewska
W postępowaniu o ustalenie macierzyństwa nie chodzi o stwierdzenie pokrewieństwa – tylko o to, która kobieta urodziła dziecko.
W postępowaniu o ustalenie macierzyństwa nie chodzi o stwierdzenie pokrewieństwa – tylko o to, która kobieta urodziła dziecko.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy z nas wie, iż matką dziecka jest kobieta, która je urodziła. Wynika to wprost z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Powództwo o ustalenie macierzyństwa

Zgodnie z art. 61 9 powództwo o ustalenie macierzyństwa oprócz prokuratora mogą wytoczyć jedynie osoby, których interes jest bezpośredni i osobisty, a nie majątkowy.

REKLAMA

Zatem kto może wytoczyć powództwo o ustalenia macierzyństwa?

-  matka przeciwko kobiecie, która obecnie jest wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka i przeciwko dziecku, a jeżeli kobieta ta nie żyje - przeciwko dziecku,
jednak nie później niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności;

- kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka przeciwko dziecku, jednak nie później niż do osiągnięcia przez to dziecko pełnoletności;

- dziecko przeciwko matce, a jeśli matka nie żyje - przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

-prokurator.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powództwo można wytoczyć zgodnie z ogólną właściwością miejscową, czyli tam, gdzie mieszka pozwany lub według właściwości przemiennej – to znaczy według miejsca zamieszkania osoby, która wytacza powództwo.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, strona, która dochodzi ustalenia macierzyństwa jest zwolniona od kosztów sądowych.

Do reprezentowania strony potrzebne jest pełnomocnictwo udzielone do prowadzenia konkretnej sprawy na podstawie art. 426 w zw. z art. 458 k.p.c.

REKLAMA

Rozprawa odbywa się mimo niestawiennictwa jednej ze stron. Jeśli strona była wezwana do osobistego stawiennictwa i tego nie zrobiła bez usprawiedliwionych powodów, może zostać ukarana przez sąd grzywną według przepisów o karach za niestawiennictwo świadka.

Postępowanie w sprawie o ustalenie macierzyństwa odbywa się w postępowaniu odrębnym. Zarówno matka, jak i ojciec mają zdolność procesową (czyli zdolność do czynności procesowych, jak np. wytoczenie powództwa o ustalenie macierzyństwa lub ojcostwa) od 16 roku życia.

Zobacz również: Ustalenie macierzyństwa., Czym jest zaprzeczenie macierzyństwa?

W jakich sytuacjach możliwe jest ustalanie macierzyństwa?

Ma to miejsce w przypadku sporządzenia aktu urodzenia dziecka nieznanych rodziców, który sporządza się na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego.

Macierzyństwo należy ustalić zwłaszcza w sytuacji, kiedy w akcie urodzenia dziecka nie ma oznaczenia kobiety jako matki dziecka.

Kolejną sytuacją jest zaprzeczenie macierzyństwa kobiety, która jako matka widniała w akcie urodzenia dziecka. Od 2008 roku wytoczenie powództwa o ustalenie macierzyństwa jest dopuszczalne dopiero po uzyskaniu prawomocnego wyroku , że kobieta, która jest wpisana w akcie urodzenia nie jest jednak matką dziecka.

W zakresie ustalenia pochodzenia dziecka nie ma ograniczeń co do dowodów, dlatego też w sprawie o ustalenie macierzyństwa dopuszczalny jest każdy dowód , także badanie DNA.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  REKLAMA

  Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

  Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

  Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

  Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

  Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie sa możliwe scenariusze przyszłości?

  UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

  Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

  REKLAMA

  Renta socjalna. Komu ZUS wypłaca takie świadczenie i w jakiej wysokości?

  Od marca 2023 wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł brutto, czyli jest równa kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kto może ubiegać się o takie wsparcie?

  Decyzja Prezesa UOKiK: Orange ma zwrócić klientom pieniądze. Zobacz za co i komu należy się zwrot! Kto będzie musiał wypełnić wniosek?

  Orange Polska zwróci konsumentom opłaty za kontakt z infolinią  oraz za wizytę technika diagnozującego uszkodzenie (49 zł lub wielokrotność tej kwoty) - poinformował UOKiK w komunikacie. Prezes UOKiK zobowiązał do tego Orange Polska. Rzecznik Orange Polska Wojciech Jabczyński poinformował, że spółka wykona decyzję UOKiK, do czego zobowiązała się w wyniku dialogu z Urzędem. Zaznaczył też, że opłatę za połączenia z infoliniami Orange zniósł w marcu 2023 roku.

  REKLAMA