reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Ustalenie macierzyństwa

Ustalenie macierzyństwa

Każdy z nas wie, iż matką dziecka jest kobieta, która je urodziła. Wynika to wprost z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Powództwo o ustalenie macierzyństwa

Zgodnie z art. 61 9 powództwo o ustalenie macierzyństwa oprócz prokuratora mogą wytoczyć jedynie osoby, których interes jest bezpośredni i osobisty, a nie majątkowy.

Zatem kto może wytoczyć powództwo o ustalenia macierzyństwa?

-  matka przeciwko kobiecie, która obecnie jest wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka i przeciwko dziecku, a jeżeli kobieta ta nie żyje - przeciwko dziecku,
jednak nie później niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności;

- kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka przeciwko dziecku, jednak nie później niż do osiągnięcia przez to dziecko pełnoletności;

- dziecko przeciwko matce, a jeśli matka nie żyje - przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

-prokurator.

Powództwo można wytoczyć zgodnie z ogólną właściwością miejscową, czyli tam, gdzie mieszka pozwany lub według właściwości przemiennej – to znaczy według miejsca zamieszkania osoby, która wytacza powództwo.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, strona, która dochodzi ustalenia macierzyństwa jest zwolniona od kosztów sądowych.

Do reprezentowania strony potrzebne jest pełnomocnictwo udzielone do prowadzenia konkretnej sprawy na podstawie art. 426 w zw. z art. 458 k.p.c.

Rozprawa odbywa się mimo niestawiennictwa jednej ze stron. Jeśli strona była wezwana do osobistego stawiennictwa i tego nie zrobiła bez usprawiedliwionych powodów, może zostać ukarana przez sąd grzywną według przepisów o karach za niestawiennictwo świadka.

Postępowanie w sprawie o ustalenie macierzyństwa odbywa się w postępowaniu odrębnym. Zarówno matka, jak i ojciec mają zdolność procesową (czyli zdolność do czynności procesowych, jak np. wytoczenie powództwa o ustalenie macierzyństwa lub ojcostwa) od 16 roku życia.

Zobacz również: Ustalenie macierzyństwa., Czym jest zaprzeczenie macierzyństwa?

W jakich sytuacjach możliwe jest ustalanie macierzyństwa?

Ma to miejsce w przypadku sporządzenia aktu urodzenia dziecka nieznanych rodziców, który sporządza się na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego.

Macierzyństwo należy ustalić zwłaszcza w sytuacji, kiedy w akcie urodzenia dziecka nie ma oznaczenia kobiety jako matki dziecka.

Kolejną sytuacją jest zaprzeczenie macierzyństwa kobiety, która jako matka widniała w akcie urodzenia dziecka. Od 2008 roku wytoczenie powództwa o ustalenie macierzyństwa jest dopuszczalne dopiero po uzyskaniu prawomocnego wyroku , że kobieta, która jest wpisana w akcie urodzenia nie jest jednak matką dziecka.

W zakresie ustalenia pochodzenia dziecka nie ma ograniczeń co do dowodów, dlatego też w sprawie o ustalenie macierzyństwa dopuszczalny jest każdy dowód , także badanie DNA.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W postępowaniu o ustalenie macierzyństwa nie chodzi o stwierdzenie pokrewieństwa – tylko o to, która kobieta urodziła dziecko.
W postępowaniu o ustalenie macierzyństwa nie chodzi o stwierdzenie pokrewieństwa – tylko o to, która kobieta urodziła dziecko.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama