reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Czym jest zaprzeczenie macierzyństwa

Czym jest zaprzeczenie macierzyństwa

Zaprzeczenie macierzyństwa to nic innego, jak specjalny prawny tryb wykazania, że kobieta, która jest wpisana w akcie urodzenia dziecka tak naprawdę nie jest jego matką.

Jest to ściśle związane z nową definicją matki, która pojawiła się w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przy okazji ostatniej nowelizacji. Otóż obecnie za matkę uznawana jest kobieta, która dziecko urodziła. Pomijając wszystkie wątpliwości dotyczące tej definicji, jeżeli w akcie urodzenia wpisana jest kobieta, która w tak rozumianej definicji matką nie jest, wtedy można żądać zaprzeczenia macierzyństwa.

Kto może żądać zaprzeczenia macierzyństwa?

Krąg osób mogących wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa został ograniczony do osób bliskich i szczególnie związanych z kobietą wpisaną w akcie urodzenia jako matka. Po pierwsze więc, powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa może wytoczyć samo dziecko i wytacza je ono przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia jako matka, a jeżeli kobieta ta już nie żyje, to wtedy sąd opiekuńczy wyznacza na jej miejsce kuratora. Po drugie powództwo może wytoczyć sama matka, przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia jako matka, jeżeli jest w stanie udowodnić, że zapis ten jest nieprawdziwy. W takim wypadku konieczne jest też wytoczenie powództwa przeciwko dziecku. Wreszcie, sama kobieta wpisana w akcie urodzenia jako matka może wytoczyć przeciwko dziecku powództwo o zaprzeczenie swojego macierzyństwa.

Zobacz: Jak obalić domniemanie ojcostwa męża matki?

Ostatnią możliwością jest wytoczenie powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa przez mężczyznę, którego ojcostwo zostało ustalone z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka. O ile kwestie te wydają się być dość skomplikowane o tyle mają ogromne znaczenie praktyczne dla wielu współcześnie występujących kwestii, takich jak adopcja, czy tak zwane „wynajmowanie kobiecych brzuchów” przez kobiety nie mogące zajść w ciążę.

Zobacz serwis: Ustalenie ojcostwa

Jaki termin?

Powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa jest ograniczone w czasie, i nie można go wytoczyć w dowolnym momencie. Aby było ono skuteczne, konieczne jest zachowanie 6 miesięcznego terminu, przy czym jego początek jest liczony inaczej dla każdego. Matka albo kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia dziecka, natomiast mężczyzna może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka nie jest matką dziecka, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Podstawa prawna: art. 61(12), 61(13) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kobieta wpisana w akcie urodzenia jako matka może wytoczyć przeciwko dziecku powództwo o zaprzeczenie swojego macierzyństwa.
Kobieta wpisana w akcie urodzenia jako matka może wytoczyć przeciwko dziecku powództwo o zaprzeczenie swojego macierzyństwa.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama