reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Czy matka może wnieść pozew do sądu

Czy matka może wnieść pozew do sądu

Biologiczny ojciec dziecka nie chce go dobrowolnie uznać. Czy mogę domagać się, aby sąd ustalił jego ojcostwo?

Tak

Matka ma prawo wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko domniemanemu ojcu dziecka. Powinna udowodnić, że stosunki cielesne między nią a domniemanym ojcem w okresie w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym doprowadziły do poczęcia dziecka. Przepis kodeksu wskazuje na okres między trzechsetnym a sto osiemdziesiątym pierwszym dniem przed urodzeniem się dziecka.

W trakcie procesu ojciec dziecka może się jednak bronić, wskazując, że w tym czasie matka obcowała również z innym mężczyzną. Jednakże obalenie domniemania ojcostwa w takim przypadku jest możliwe tylko wówczas, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo tego drugiego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne.

Ojcostwo może zostać wyłączone na podstawie wyniku dowodu z badania krwi albo na podstawie opinii biegłych, że pozwany w okresie, na który przypada poczęcie, nie miał zdolności do zapłodnienia.

Przy okazji wyjaśniamy, że sądowego ustalenia ojcostwa oprócz matki może też domagać się domniemany biologiczny ojciec dziecka oraz dziecko.

Podstawa prawna Art. 85 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama