REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skuteczne poszukiwanie pracy przez studenta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Skuteczne poszukiwanie pracy jest to bardzo cenna umiejętność, aczkolwiek mało osób ją posiada. Panuje jeszcze przekonanie z poprzedniego systemu, że praca się człowiekowi należy. I rzeczywiście na obecnym rynku pracy, wiele osób poszukuje zatrudnienia właśnie w ten sposób-czekają na oferty, a nie sami o nie zabiegają. Jak zatem powinna wyglądać skuteczna metoda poszukiwania zatrudnienia od początku drogi zawodowej? Jak student powinien szukać pracy? I gdzie powinien tej pracy szukać?

REKLAMA

W pierwszej kolejności należy sobie zadać pytanie, jaka praca mnie interesuje. Można zrobić to na podstawie własnych zainteresowań, posiadanego talentu, cech osobowościowych, które są dla nas charakterystyczne i nas wyróżniają spośród innych. Jeśli już mamy jasno sprecyzowane plany dotyczące obszaru zawodowego, w którym chcielibyśmy się sprawdzić, wówczas należy podjąć odpowiednie kroki, aby ten cel był możliwy do osiągnięcia.

REKLAMA

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy. W przypadku studentów, mogą to być osoby, które studiują w systemie niestacjonarnym czyli na studiach wieczorowych lub zaocznych. Osoby studiujące dziennie pozbawione są takiej możliwości. Urzędy pracy dają wiele możliwości dla osób bezrobotnych. Można tam skorzystać bezpłatnie z usług doradcy zawodowego, który pomoże stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne, przygotuje do rozmowy kwalifikacyjnej, zdiagnozuje nasz potencjał czy określi preferencje zawodowe, zaplanuje kroki postępowania w skutecznym poszukiwaniu zatrudnienia. Można również za pośrednictwem urzędu pracy podnieść swoje kwalifikacje zawodowe poprzez uczęszczanie na kursy i szkolenia z zakresu poszczególnych umiejętności. W urzędach pracy również można współpracować z pośrednikami pracy, którzy pomogą dopasować ofertę pracy do naszych kwalifikacji i wykształcenia.

REKLAMA

Kolejnym miejscem, gdzie można poszukać wsparcia w przypadku poszukiwania pracy przez studenta są Akademickie Biura Karier. Są one tworzone przy uczelniach i ich głównym zadaniem jest aktywizowanie młodych osób do pracy, jak również pomoc w wejściu na rynek pracy. Można tam znaleźć oferty pracy dorywczej, stałej, oferty staży, praktyk zawodowych, wolontariatu i innej aktywności, której zadaniem jest wdrożenie studenta w realia rynku pracy. Oferta Akademickich Biur Karier jest dostępna dla każdego studenta danej uczelni i do niego dostosowana.

Następnym sposobem na efektywne poszukiwanie zatrudnienia jest własna aktywność. W zależności od charakteru pracy, jaką chcemy podjąć, należy szukać pracy w tych miejscach. Podstawowym krokiem, aby można było szukać pracy „na własną rękę”, jest napisanie życiorysu zawodowego. Jeśli zachodzi taka potrzeba, wówczas zostawiamy swoje CV oraz list motywacyjny i pracodawca może przeanalizować wszystkie nasze mocne strony, sprawdzić motywy, jakie nami kierują przy wyborze akurat jego firmy i podjąć decyzję, czy taka osoba powinna zostać pracownikiem. Ważne jest to, aby swoje dokumenty aplikacyjne pozostawić w jak największej liczbie miejsc. Jest wówczas większe prawdopodobieństwo, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Nie jest istotne, czy pracodawca przedstawił ofertę pracy.

Można również aplikować do firm, które w chwili obecnej nie potrzebują pracowników. Może się bowiem okazać, że w przyszłym miesiącu będzie takie zapotrzebowanie. Nie należy się również zrażać, jeśli w jakiejś firmie nie pozwolą nam zostawić CV i listu motywacyjnego. Nic na siłę. Zostawmy je tam, gdzie pracodawca widzi taka potrzebę. Czasem zdarza się tak, że jest w firmie baza CV, aby w razie konieczności można było z niej skorzystać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieją również Agencje Pracy Tymczasowej, których głównym zadaniem jest pozyskiwanie dla firm osób o preferowanych kwalifikacjach zawodowych. Współpraca z taką agencją daje możliwość pracy dorywczej w wielu firmach, a to z kolei pozwala zdobyć bogate doświadczenie w pracy.
Możliwości, gdzie szukać pracy jest wiele, ale najlepiej rozpocząć od analizy, w jakim obszarze powinniśmy szukać zatrudnienia. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek, rozczarowań, a pomoże w znalezieniu satysfakcjonującej pracy.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA