reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Refundacje i pożyczki > Jak bezrobotny może otrzymać dotację?

Jak bezrobotny może otrzymać dotację?

Dotacje z Urzędu Pracy są jedną z najpopularniejszych form aktywizacji zawodowej. Dzięki nim osoby bezrobotne mogą otrzymać środki finansowe na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Oprócz spełnienia warunków określonych w ustawie konieczne jest zawarcie umowy między starostą a bezrobotnym.

Dotacje z Funduszu Pracy

W świetle przepisów starosta może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem takiej działalności. Dotacje z Urzędu Pracy są realizowane z Funduszu Pracy i co ważne nie podlegają zwrotowi.

Wysokość dotacji

Wysokość dotacji jest określona w umowie, którą zawiera starosta z bezrobotnym. Nie może być ona jednak wyższa niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, wysokość przyznanych bezrobotnemu środków nie może przekraczać 4-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz 3-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu. 

Zobacz: Kiedy bezrobotny może otrzymać stypendium?

Umowa ze starostą

Dotacja z Funduszu Pracy na rzecz bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej udzielana jest na podstawie umowy pomiędzy starostą jako udzielającym dotacji, a bezrobotnym. Taka umowa powinna zawierać zobowiązanie bezrobotnego do:

1. prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 12 miesięcy; 

2. wydatkowania dofinansowania zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie; 

3. złożenia rozliczenia w terminie 2 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej; 

4. zwrotu dotacji, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania starosty.

Kto może otrzymać dotację?

Osoba, która chce otrzymać dotację musi być zarejestrowana we właściwym miejscowo Urzędzie Pracy. Konieczne jest również złożenie wniosku o dofinansowanie, które powinien zawierać:

1. kwotę wnioskowanego dofinansowania; 

2. rodzaj działalności gospodarczej, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, którą zamierza podjąć bezrobotny; 

3. symbol podklasy rodzaju działalności określony zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD); 

4. kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności gospodarczej oraz źródła ich finansowania; 

5. specyfikację wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania, przeznaczanych na zakup towarów i usług, w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towarów, usług i materiałów reklamowych, pozyskanie lokalu, pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem działalności gospodarczej; 

6. proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu dofinansowania.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnie 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2008.69.415), Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 25 lipca 2011 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U.2011.155.922).

Zobacz serwis: Bezrobotny

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość dotacji jest określona w umowie, którą zawiera starosta z bezrobotnym.
Wysokość dotacji jest określona w umowie, którą zawiera starosta z bezrobotnym.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama