reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Refundacje i pożyczki > Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego

Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego

Dodatek aktywizacyjny mogą otrzymać osoby posiadające status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku, w przypadku podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Jest on więc swego rodzaju nagrodą za inicjatywę bezrobotnego w poszukiwaniu pracy. Warunkiem otrzymania dodatku jest wcześniejsze złożenie wniosku we właściwym urzędzie pracy.

Istotą dodatku aktywizacyjnego jest to, że zawsze przyznawany jest osobie, która już utraciła status osoby bezrobotnej z powodu podjęcia zatrudnienia z własnej inicjatywy. Nie jest to więc instytucja nierozerwalnie związana z posiadaniem statusu bezrobotnego, gdyż wówczas nie można byłoby jej stosować wobec osób podejmujących zatrudnienie.

Warunkiem wymaganym do przyznania dodatku jest uprzednie posiadanie statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku.

Zobacz również: Ile wynoszą dotacje na aktywizacje bezrobotnych?

Aby otrzymać dodatek aktywizacyjny bezrobotny musi spełnić ściśle określone warunki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dodatek przysługuje bezrobotnemu, jeżeli:

1. w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę; 

2. z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.

Bezrobotnemu, który w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługuje dodatek w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50 % zasiłku, przez okres, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.

Zobacz również: Kiedy należy się dodatek aktywizacyjny?

W przypadku bezrobotnego, który z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokość 50% zasiłku, przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.

Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje w przypadku: 

1. skierowania bezrobotnego przez powiatowy urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane z Funduszu Pracy;

2. podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny; 

3. podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego.

Po rozwiązaniu umowy o pracę i nawiązaniu kolejnego stosunku pracy z innym pracodawcą dodatek aktywizacyjny nie przysługuje, ponieważ w momencie podjęcia kolejnego zatrudnienia dana osoba nie jest już bezrobotnym, a dodatek aktywizacyjny przysługuje tylko bezrobotnemu podejmującemu zatrudnienie.

Zobacz również dział: Refundacje i pożyczki

Warunkiem otrzymania dodatku aktywizacyjnego przez bezrobotnego jest złożenie wniosku do urzędu pracy. Decyzja przyznająca dodatek aktywizacyjny oraz określająca jego wysokość ma charakter deklaratoryjny.

Dodatek przysługuje od dnia złożenia wniosku.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2008.69.415).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatek aktywizacyjny mogą otrzymać osoby posiadające status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku, w przypadku podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Dodatek aktywizacyjny mogą otrzymać osoby posiadające status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku, w przypadku podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama