reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Refundacje i pożyczki > Ile wynoszą dotacje na aktywizacje bezrobotnych

Ile wynoszą dotacje na aktywizacje bezrobotnych

W świetle obowiązujących przepisów bezrobotnemu, posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny. Może on również otrzymać środki na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości nie wyższej niż 6 – krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.

Bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny, jeżeli: 

1. w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę; 

2. z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.

W przypadku, gdy bezrobotny spełni warunki określone w pkt. 1, dodatek przysługuje w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50 % zasiłku (717 zł miesięcznie w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku; 563 zł miesięcznie w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku), przez okres, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.

Zobacz również: Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Jeśli bezrobotny z własnej inicjatywy podejmie zatrudnienie, wówczas dodatek aktywizacyjny będzie wynosił 50 % zasiłku (mowa jest tutaj o zasiłku w wysokości 717 zł miesięcznie w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku; 563 zł miesięcznie w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku), przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.

Starosta (prezydent miasta) z Funduszu Pracy może: 

1. zrefundować podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia; 

2. przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, a w przypadku gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, wysokość przyznanych bezrobotnemu środków nie może przekraczać 4-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz 3-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Bezrobotny, który zamierza rozpocząć działalność gospodarczą, aby uzyskać pomoc finansową, musi złożyć wniosek do Urzędu pracy, w którym jest zarejestrowany. Wniosek ten powinien określać:

1. kwotę wnioskowanych środków

2. rodzaj działalności gospodarczej, którą bezrobotny zamierza podjąć; 

3. przewidywane efekty ekonomiczne prowadzenia działalności gospodarczej;

4. kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności oraz źródła ich finansowania;

5. szczegółową specyfikację i harmonogram zakupów w ramach wnioskowanych środków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama