reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Refundacje i pożyczki > Kiedy bezrobotny może otrzymać stypendium?

Kiedy bezrobotny może otrzymać stypendium?

Na stypendium może liczyć bezrobotny, który podejmuje dalszą naukę, odbywa staż, szkolenie zawodowe lub studia podyplomowe, a także uczestniczy w szkoleniach zawodowych dorosłych. Warto zapamiętać, że w okresie pobierania stypendium nie można pobierać zasiłku dla bezrobotnych.

Przepisy przewidują stypendium dla osób bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, które w okresie 12 miesięcy od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy podejmą dalszą naukę w szkole ponadgimnazjalnej dla dorosłych, będącej szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, albo w szkole wyższej, gdzie studiują w formie studiów niestacjonarnych.

Stypendium wynosi 100% kwoty zasiłku dla bezrobotnych i jest wypłacane przez okres 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki.

Starosta może podjąć decyzję o kontynuacji wypłacania stypendium do ukończenia nauki zgodnie z programem nauczania.

Zobacz również: Jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych?

Aby otrzymać stypendium konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do starosty. Co ważne, stypendium przysługuje pod warunkiem nieprzekroczenia wysokości dochodu na osobę w rodzinie w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej, uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej. Do dochodu nie wlicza się kwoty tego stypendium. Należy również wyjaśnić, że podstawą wypłaty stypendium jest zaświadczenie wystawione przez szkołę, potwierdzające podjęcie lub kontynuowanie nauki.

Stypendium nie przysługuje w przypadku przerwania nauki.

Bezrobotnemu, który odbywa staż przysługuje w jego okresie stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Należy jednak podkreślić, że za okres, za który przysługuje stypendium, zasiłek nie przysługuje.

Zobacz również dział: Refundacje i pożyczki

Również w okresie odbywania szkolenia, na które bezrobotny został skierowany przez starostę, przysługuje stypendium finansowane ze środków Funduszu Pracy. Bezrobotny uprawniony w tym samym okresie do stypendium oraz zasiłku ma prawo wyboru świadczenia.

Stypendium nie przysługuje bezrobotnemu, jeżeli w okresie odbywania szkolenia przysługuje mu z tego tytułu inne stypendium, dieta lub innego rodzaju świadczenie pieniężne w wysokości równej lub wyższej niż stypendium finansowane z Funduszu Pracy.

Wysokość stypendium wynosi miesięcznie 120% zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin. W przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20 % zasiłku.

Zobacz również serwis: Zasiłki

Bezrobotnemu, któremu starosta przyznał dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych, za okres uczestnictwa w tych studiach zgodnie z ich programem przysługuje stypendium w wysokości 20% zasiłku dla bezrobotnych. Stypendium przysługuje również uczestnikowi przygotowania zawodowego dorosłych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na stypendium może liczyć bezrobotny, który podejmuje dalszą naukę, odbywa staż, szkolenie zawodowe lub studia podyplomowe, a także uczestniczy w szkoleniach zawodowych dorosłych.
Na stypendium może liczyć bezrobotny, który podejmuje dalszą naukę, odbywa staż, szkolenie zawodowe lub studia podyplomowe, a także uczestniczy w szkoleniach zawodowych dorosłych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama