REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z podatku od darowizn a zaświadczenie

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Zwolnienie z podatku od darowizn a zaświadczenie/Fot. Fotolia
Zwolnienie z podatku od darowizn a zaświadczenie/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego, potwierdzające, że darowizna na rzecz osoby z grupy I jest zwolniona z podatku to kwestia, która budzi wątpliwości. Na kim ciąży obowiązek przedłożenia takiego zaświadczenia? Czy zostanie on zniesiony?

Zwolnienie z podatku od darowizny – jakie warunki?

Warunkiem zwolnienia z podatku od darowizny nabytej przez:

REKLAMA

  • małżonka,
  • zstępnych,
  • wstępnych,
  • pasierba,
  • rodzeństwo,
  • ojczyma.
  • macochę

jest zgłoszenie nabytych rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Należy tego dokonać w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Darowizna środków pieniężnych powinna ponadto zostać udokumentowana dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Stanowi o tym art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (upsd).

Polecamy: Darowizny, spadki, testamenty (PDF)

Zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające zwolnienie od podatku

Kwestia zaświadczenia, potwierdzającego zwolnienie z podatku została określona w art. 19 ust. 6 ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli przedmiotem aktu notarialnego, który ma być sporządzony, lub dokumentu, co do którego notariusz ma uwierzytelnić podpis, ma być zbycie praw do spadku albo zbycie lub obciążenie rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych tytułem m.in. darowizny, to notariusz może dokonać tych czynności tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po przedstawieniu zaświadczenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że nabycie jest zwolnione od podatku, że należny podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia.

Kwestia konieczności uzyskania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego, potwierdzającego zwolnienie od podatku od spadków i darowizn nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny przez osoby najbliższe była przedmiotem interpelacji poselskiej nr 16949. Ministra Finansów pytano w niej dlaczego cały czas istnieje obowiązek pozyskiwania dodatkowych zaświadczeń przez obdarowanych i kiedy ministerstwo planuje zdjąć obowiązek z obdarowanych z I grupy pozyskiwania dodatkowego zaświadczenia.

Kto ma obowiązek przedłożenia zaświadczenia?

W odpowiedzi na interpelację podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jan Sarnowski podkreślił, iż obowiązek dokonania zgłoszenia darowizny występuje wyłącznie w przypadku, gdy nabycie występuje bez zachowania formy aktu notarialnego.

„Odmienną całkowicie kwestią jest podniesiony w interpelacji obowiązek przedłożenia notariuszowi zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego, potwierdzającego m.in. zwolnienie od podatku od spadków i darowizn nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych. Po pierwsze obowiązek ten nie jest związany z nabyciem własności majątku lecz z odrębną, kolejną czynnością jaką jest zbycie majątku. Po drugie obowiązek przedłożenia tego zaświadczenia notariuszowi ciąży na zbywcy (np. darczyńcy), a nie nabywcy majątku (obdarowanym, spadkobiercy lub innym nabywcy), a konieczność jego przedłożenia dotyczy wszystkich osób, które zbywają lub obciążają majątek objęty uprzednio zakresem przedmiotowym upsd. Występuje bowiem zarówno w przypadkach, gdy nabycie zbywanych rzeczy było uprzednio zwolnione od podatku (np. na podstawie art. art. 4, 4a albo art. 16 upsd,), jak również wówczas, gdy było opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn na zasadach ogólnych” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Aktualnie w Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad zniesieniem obowiązku przedkładania przez podatników podatku od spadków i darowizn zaświadczeń.

Źródło:

Odpowiedź na interpelację poselską nr 16949 z dnia 12 stycznia 2021 r.

Polecamy serwis: Darowizny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

REKLAMA

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

REKLAMA

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

NBP zgromadził 420 ton złota. Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania

Narodowy Bank Polski zgromadził 420 ton złota w swoich rezerwach. Prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że celem banku centralnego jest osiągnięcie ilości złota równej 20 proc. polskich rezerw walutowych.

REKLAMA