Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z podatku od darowizn a zaświadczenie

Zwolnienie z podatku od darowizn a zaświadczenie/Fot. Fotolia
Zwolnienie z podatku od darowizn a zaświadczenie/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego, potwierdzające, że darowizna na rzecz osoby z grupy I jest zwolniona z podatku to kwestia, która budzi wątpliwości. Na kim ciąży obowiązek przedłożenia takiego zaświadczenia? Czy zostanie on zniesiony?

Zwolnienie z podatku od darowizny – jakie warunki?

Warunkiem zwolnienia z podatku od darowizny nabytej przez:

REKLAMA

 • małżonka,
 • zstępnych,
 • wstępnych,
 • pasierba,
 • rodzeństwo,
 • ojczyma.
 • macochę

jest zgłoszenie nabytych rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Należy tego dokonać w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Darowizna środków pieniężnych powinna ponadto zostać udokumentowana dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Stanowi o tym art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (upsd).

Polecamy: Darowizny, spadki, testamenty (PDF)

Zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające zwolnienie od podatku

Kwestia zaświadczenia, potwierdzającego zwolnienie z podatku została określona w art. 19 ust. 6 ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli przedmiotem aktu notarialnego, który ma być sporządzony, lub dokumentu, co do którego notariusz ma uwierzytelnić podpis, ma być zbycie praw do spadku albo zbycie lub obciążenie rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych tytułem m.in. darowizny, to notariusz może dokonać tych czynności tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po przedstawieniu zaświadczenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że nabycie jest zwolnione od podatku, że należny podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia.

Kwestia konieczności uzyskania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego, potwierdzającego zwolnienie od podatku od spadków i darowizn nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny przez osoby najbliższe była przedmiotem interpelacji poselskiej nr 16949. Ministra Finansów pytano w niej dlaczego cały czas istnieje obowiązek pozyskiwania dodatkowych zaświadczeń przez obdarowanych i kiedy ministerstwo planuje zdjąć obowiązek z obdarowanych z I grupy pozyskiwania dodatkowego zaświadczenia.

Kto ma obowiązek przedłożenia zaświadczenia?

W odpowiedzi na interpelację podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jan Sarnowski podkreślił, iż obowiązek dokonania zgłoszenia darowizny występuje wyłącznie w przypadku, gdy nabycie występuje bez zachowania formy aktu notarialnego.

„Odmienną całkowicie kwestią jest podniesiony w interpelacji obowiązek przedłożenia notariuszowi zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego, potwierdzającego m.in. zwolnienie od podatku od spadków i darowizn nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych. Po pierwsze obowiązek ten nie jest związany z nabyciem własności majątku lecz z odrębną, kolejną czynnością jaką jest zbycie majątku. Po drugie obowiązek przedłożenia tego zaświadczenia notariuszowi ciąży na zbywcy (np. darczyńcy), a nie nabywcy majątku (obdarowanym, spadkobiercy lub innym nabywcy), a konieczność jego przedłożenia dotyczy wszystkich osób, które zbywają lub obciążają majątek objęty uprzednio zakresem przedmiotowym upsd. Występuje bowiem zarówno w przypadkach, gdy nabycie zbywanych rzeczy było uprzednio zwolnione od podatku (np. na podstawie art. art. 4, 4a albo art. 16 upsd,), jak również wówczas, gdy było opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn na zasadach ogólnych” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Aktualnie w Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad zniesieniem obowiązku przedkładania przez podatników podatku od spadków i darowizn zaświadczeń.

Źródło:

Odpowiedź na interpelację poselską nr 16949 z dnia 12 stycznia 2021 r.

Polecamy serwis: Darowizny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • lidia
  2022-08-28 13:55:54
  Umowę darowizny sporządzała dla nas notariusz Cejrowska z Tczewa, szybka, rzetelna pomoc.
  0
 • Edek
  2023-07-17 21:12:59
  No i dalej będziemy latać po zaświadczenia należąc do 1 grupy podatkowej, żadnej zmiany, żadnego mądrego pomysłu i udogodnienia PIS =PO
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary już od 1 października. Nawet 20 lat więzienia dla pijanych kierowców

Według dziennych statystyk, prowadzonych przez polską Policję, od początku roku zatrzymano ponad 70 000 pijanych kierowców. Już 1 października dojdzie do kolejnego zaostrzenia przepisów. Czy wyższe kary za jazdę na podwójnym gazie sprawią, że rodzime drogi staną się bezpieczniejsze?

Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

REKLAMA

Mowa nienawiści

Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

Zdarza się, iż z powodu długotrwałej choroby czy konieczności rehabilitacji powrót do pracy nie jest jeszcze możliwy. Wielu pracowników zastanawia się wówczas nad możliwością otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Co to za rozwiązanie? Komu przysługuje i na jak długo? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

REKLAMA

Trolling

Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

"Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

REKLAMA