reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Czy po wykonaniu polecania zapłacę podatek?

Czy po wykonaniu polecania zapłacę podatek?

Ojciec darował dom swojemu bratu, jednocześnie polecił mu przekazać na moją rzecz jego działkę leżącą na mazurach- czy jeśli przekaże mi własność zapłacę podatek?

NIE

Jeśli obdarowany wywiąże się z zobowiązania nałożonego przez darczyńcę- zgodnie art.9 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn za zbywcę uważa się DARCZYŃCĘ. W niniejszym przypadku, z uwagi na to, że darczyńcą jest ojciec- czyli zgodnie z art. 4a ww. ustawy – osoba od której darowizna jest zwolniona z podatku podatek nie będzie naliczony- o ile zostanie złożone odpowiednie zgłoszenie do urzędu skarbowego.

Z uwagi na to, że każde przeniesienie własności nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego- nie będzie konieczne samodzielne składanie zgłoszenia do urzędu skarbowego. W sytuacji, w której nabycie opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn następuje w formie aktu notarialnego, zgłoszenia (a w przypadku braku zwolnienia, naliczenia i pobrania podatku) dokonuje notariusz.

Zobacz serwis: Podatek od darowizny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatek od darowizny.
Podatek od darowizny.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama