| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Umowa darowizny > Darowizna obciążona poleceniem

Darowizna obciążona poleceniem

Darowizny nie można uzależnić od warunku ani terminu. Można jednak zobowiązać obdarowanego do określonego zachowania (polecenie). Przypomina to konstrukcję polecenia testamentowego.

Polecenie

Polecenie jest zobowiązaniem obdarowanego do określonego działania, lub zaniechania – jednocześnie nie czyniąc nikogo wierzycielem. Oznacza to, że mimo faktu obowiązku świadczenia na rzecz osoby trzeciej, nałożonego przez darczyńcę , osoba ta nie może się domagać spełnienia świadczenia.

Przykłady poleceń

Darowizna domu.:

zobowiązuję obdarowanego do przeprowadzenia remontu darowanego domu, tak aby służył w dalszym ciągu jego rodzinie

Darowizna pieniędzy:

zobowiązuję obdarowanego do przeznaczenia niniejszej darowizny na zakup mieszkania

Darowizna samochodu

zobowiązuję obdarowanego, do zapewnienia mi transportu na każde żądanie

Zobacz również: Czy darowiznę można obciążyć poleceniem?

Wykonanie polecenia

Zobligowany poleceniem obdarowany powinien wykonać polecenia kiedy tylko jest to możliwe. Termin czy warunki wykonania polecenia powinny być wskazane w umowie.

Jeśli obdarowany nie wykonuje polecenia wykonania może domagać się :

- darczyńca, chyba że polecenie ma na celu jedynie dobro obdarowanego (np. zobowiązał obdarowanego do wykorzystania kwoty darowizny na leczenie).

Po śmierci darczyńcy:

- spadkobiercy darczyńcy

- organy administracji państwowej- jeśli polecenie miało na względzie interes społeczny.

Wykonania można domagać się również przed sądem. Jeśli sąd orzeknie o obowiązku wykonania polecenia, obdarowany będzie musiał wykonać polecenia – pod groźbą grzywny nakładanej przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym.

Zobacz również: Forum prawne

Odmowa wykonania

Obdarowany może skutecznie odmówić wykonania darowizny, o nastąpiła istotna zmiana stosunków – zarówno pomiędzy obdarowanym, a darczyńcą , jak i pomiędzy obdarowanym, a osobą trzecią na rzecz której miał wykonać polecenie. Zmiana może dotyczyć również sytuacji faktycznej, kiedy wykonanie polecenia jest niecelowe (np. obowiązek opieki nad krewnym- w sytuacji kiedy jego status majątkowy tego nie wymaga).

Zmiana stosunków może być również uzasadniona ekonomicznie – np. znacząco spadła wartość darowizny, w stosunku do wartości (bądź stopnia uciążliwości) polecenia.

Jan C. przekazał bratu obraz – o wartości (w umowie) 100.000 zł , a jednocześnie zobowiązał go do przekazania jego kolekcji mniej wartościowych obrazów na rzecz szkolnego muzeum w miejscowości, w której mieszkali. Darowany obraz okazał się jednak falsyfikatem o wartości 1000 zł . Brat Jana C. może odmówić wykonania polecenia.

 Jeśli wykonania polecenia domagają się spadkobiercy darczyńcy , obdarowany może zwolnić się z obowiązku wykonania polecenia, zwracając przedmiot darowizny- w takim stanie w jakim się on aktualnie znajduje.

Zobacz również serwis: Darowizny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »