reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > 500 plus > 500 plus – do którego roku życia dziecka przysługuje świadczenie?

500 plus – do którego roku życia dziecka przysługuje świadczenie?

Rodzice często zastanawiają się nad tym, do którego roku życia dziecka przysługuje im świadczenie 500 plus. Od kiedy świadczenie wychowawcze nie będzie wypłacane?

500 plus a wiek dziecka

Celem świadczenia wychowawczego, potocznie nazywanego 500 plus, jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Pomoc przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Co zatem stanie się w sytuacji, gdy dziecko osiągnie pełnoletność?

Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Świadczenie w niepełnej wysokości

Co do zasady świadczenie wychowawcze na dziecko przysługuje w kwocie 500 zł miesięcznie. Jednak w miesiącu, w którym dziecko kończy 18 lat rodzicie otrzymają niepełną kwotę świadczenia.

Wynika to z art. 5 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

W przypadku ukończenia przez dziecko 18. roku życia kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc ustala się bowiem, dzieląc kwotę tego świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które to świadczenie przysługuje.

Kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.

Dziecko, na które pobierane jest świadczenie „500 plus” kończy 18. rok życia 20 marca 2019 r. W marcu zatem wysokość świadczenia zostanie ustalona w ten sposób, iż organ podzieli kwotę 500 zł na 31 (tyle dni liczy marzec 2019 r.). Następnie otrzymana kwota zostanie pomnożona przez 19, ponieważ za tyle dni przysługuje świadczenie oraz zaokrąglona do 10 groszy w górę. Od kwietnia 2019 r. świadczenie na dziecko nie będzie przysługiwało.

Drugie dziecko staje się pierwszym dzieckiem w rodzinie

Osiągnięcie przez najstarsze dziecko granicy wieku, od którego świadczenie nie będzie przysługiwało może mieć wpływ na możliwość otrzymania pieniędzy na kolejne dziecko w rodzinie. Obecnie, aby otrzymać świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, należy spełnić kryterium dochodowe. Pomoc bez względu na dochód przysługuje dopiero na drugie i kolejne dzieci w rodzinie. Gdy zatem „drugie” dziecko staje się „pierwszym” dzieckiem w rodzinie, uprawnienie do świadczenia na nie będzie zależało od spełniania kryterium dochodu.

Państwo M. wychowują razem troje wspólnych dzieci. Najstarsza córka Anna skończy w kwietniu 2019 r. 18 lat. Syn Michał ma 15 lat, a Kacper 12. Ze względu na przekroczone kryterium dochodowe małżonkowie pobierają świadczenia z programu „500 plus” na dwoje młodszych dzieci. Od maja 2019 r. świadczenie będzie wypłacane tylko na najmłodsze dziecko. Na córkę Annę wsparcie nie będzie przysługiwało ze względu na osiągnięcie pełnoletności, zaś na Michała z powodu niespełniania kryterium dochodu przewidzianego dla pierwszego dziecka. Za kwiecień 2019 r. na córkę Annę świadczenie zostanie wypłacone w niższej wysokości, na syna Michała w pełnej kwocie.

Zgodnie z zapowiedziami rządu od lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na każde dziecko bez względu na dochód.

Jeżeli zapowiadane zmiany zostaną wprowadzone, to będą one dotyczyły świadczeń nie tylko dla pierwszego dziecka, ale i na kolejne dzieci, które po przekroczeniu granicy wieku przez starsze rodzeństwo staną się najstarszymi dziećmi w rodzinie. Gdyby świadczenie wychowawcze przysługiwało bez względu na dochód, to w powyższym przykładzie pieniądze na drugie dziecko nadal byłyby wypłacane.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2018 r., poz. 2134 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama