reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Adopcja dziecka przez drugiego współmałżonka

Adopcja dziecka przez drugiego współmałżonka

Przysposobienie dziecka przez męża matki nie będącego biologicznym ojcem dziecka wymaga zgody biologicznego ojca i matki, a jeśli dziecko ukończyło 13 rok życia, również dziecka.

W szczególnych sytuacjach sąd może zrezygnować z uzyskania zgody biologicznego ojca dziecka. Taka sytuacja może mieć miejsce tylko wówczas jeśli został pozbawiony władzy rodzicielskiej, nie jest znane miejsce jego pobytu, albo jeśli jego ojcostwo zostało ustalone przez sąd , a sąd nie przyznał mu władzy rodzicielskiej.

Rozbieżność zdań rodziców co do zgody na przysposobienie dziecka przez męża matki nie może być rozstrzygana przez sąd ani w trybie art. 97 § 2, ani art. 24. Uprawnienie rodziców przysposabianego dziecka do wyrażenia zgody na przysposobienie ma przede wszystkim osobisty charakter, korzystanie zatem z tego uprawnienia nie podlega w zasadzie ingerencji sądu.

Może być jedynie przedmiotem oceny z punktu widzenia nadużycia władzy rodzicielskiej. Jednakże tylko pozbawienie rodzica tej władzy uzasadnia orzeczenie przysposobienia bez jego zgody.

Odmowa zgody rodziców na przysposobienie ich dziecka, sprzeczna z dobrem dziecka i interesem społecznym, zwłaszcza podyktowana wyłącznie egoistycznymi pobudkami, nie liczącymi się zupełnie z dobrem dziecka, uzasadnia pozbawienie władzy rodzicielskiej.

W orzecznictwie panują jednak również odmienne poglądy. W  jednym z orzeczeń SN podkreślił, że nie ma nadużycia władzy rodzicielskiej ojca, gdy ten - kierując się uczuciem do dziecka - odmawia zgody na jego przysposobienie przez obecnego męża matki dziecka, choćby nawet dziecko było w nowej rodzinie wychowywane należycie i było do swego ojczyma przywiązane.

Przysposobienie przez małżonka dziecka drugiego małżonka różni się od standardowego przysposobienia skutkami co do więzów rodzinnych. Różnica ta polega na tym, że nie ustają prawa i obowiązki przysposobionego wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych.

Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 15 września 1951 r., C 715/51(OSN 1953, nr 2, poz. 37

Postanowienie SN z dnia 8 lutego 1974 r., III CRN 346/73 (OSNCP 1975, nr 6, poz. 92

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama