reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych od stycznia 2011 r.

Urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych od stycznia 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 roku wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli rodzicom adopcyjnym skorzystać z urlopu ojcowskiego w szerszym niż obecnie zakresie.

Warunki skorzystania z urlopu

Ojciec będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego w przeciągu roku od przysposobienia, jednak będzie on przysługiwał na dziecko do momentu ukończenia przez niego 7 roku życia. Możliwość pójścia na ten urlop przedłuży się do 10 roku życia przysposobionego w przypadku, gdy będzie miał on odroczone obowiązki szkolne. Przed 1 stycznia 2011 roku ojciec może skorzystać z urlopu ojcowskiego tylko do momentu ukończenia przez adoptowane dziecko 12 miesięcy. Aby skorzystać z tego urlopu ojciec musi posiadać status pracownika, czyli posiadać umowę o pracę. Nie ma też przeciwwskazań do skorzystania z urlopu ojcowskiego podczas trwania urlopu macierzyńskiego matki dziecka.

Długość urlopu

Urlop ojcowski początkowo będzie trwał tydzień, a wraz z nadejściem 2012 roku zostanie on wydłużony do dwóch tygodni. Nie będzie przysługiwał ojcu, który wykorzystał już dni wolne na opiekę nad dzieckiem, zanim skończyło ono pierwszy rok życia. Urlop ojcowski nie może być dzielony na poszczególne dni, musi mieć miejsce w siedmiu następujących po sobie kolejno dniach kalendarzowych.

Zobacz również: Jak uzyskać zwolnienie na opiekę nad dzieckiem

Uzyskanie urlopu

Ojciec, chcący uzyskać urlop ojcowski, musi złożyć pisemny wniosek o jego udzielenie i uczynić to co najmniej siedem dni przed pójściem na urlop. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia takiego urlopu, a w czasie jego trwania pracownik nie może mieć wypowiedzianej umowy, chyba że pracodawca ogłosi upadłość lub likwidację swojej działalności.

Wynagrodzenie za czas pozostawania na urlopie ojcowskim

Ojcu pozostającemu na urlopie ojcowskim przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru tego zasiłku.

Inne dni wolne na dziecko

Niezależnie od urlopu ojcowskiego, pracującemu ojcu nadal przysługuje zwolnienie z pracy z tytułu urodzenia dziecka – w wysokości 2 dni, jak również dwa dni opieki w roku nad dzieckiem w wieku do 14 lat.

Zobacz również serwis: Adopcja

Zobacz również: Urlop ojcowski w 2012 roku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych w 2011 roku.
Urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych w 2011 roku.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama