REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze i ich zadania

Anna Sergiej
Jakie zadania mają ośrodki adopcyjno-opiekuńcze?
Jakie zadania mają ośrodki adopcyjno-opiekuńcze?

REKLAMA

REKLAMA

O powodzeniu przysposobienia decyduje prawidłowy dobór jego stron i właściwe przygotowanie rodziców adopcyjnych. Zadania te należą do ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

Zarówno dobór stron planowanego przysposobienia, jak i współpraca z nimi przed i po orzeczeniu przysposobienia najlepiej są wykonywane przez specjalistyczne placówki, o charakterze diagnostyczno-konsultacyjnym, czyli przez ośrodki adopcyjno-opiekuńcze.

REKLAMA

Korzystanie przez osoby pragnące przysposobić dziecko z pośrednictwa ośrodków adopcyjno-opiekuńczych nie jest  koniecznym warunkiem rozpoznania przez sąd wniosku o przysposobienie, jednakże większość osób planujących adopcję korzysta z pomocy ośrodków.

Zobacz również: Procedura adopcyjna - na co się przygotować?

Działania ośrodków

Działalność ośrodków opiera się na zasadzie współpracy ze środowiskiem lokalnym, w szczególności są to: jednostki organizacyjne pomocy społecznej, sądy i ich organy pomocnicze, instytucje oświatowe, zakłady opieki zdrowotnej, oraz kościoły, związki wyznaniowe oraz organizacje społeczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Ośrodki adopcyjne

Ośrodki prowadzą działalność diagnostyczno-konsultacyjną, której celem jest pozyskiwanie, szkolenie i kwalifikowanie osób zgłaszających gotowość przysposobienia dziecka, przygotowują kandydatów na osoby przysposabiające oraz prowadzą procedurę przysposobienia.

Schemat działania ośrodka adopcyjno-opiekuńczego przy przygotowaniu przysposobienia jest generalnie następujący:

REKLAMA

- placówki w których przebywają dzieci zgłaszają je do ośrodka, przedstawiając dokumentację lekarską wraz z prognozą dalszego rozwoju,
- kandydaci na rodziców adopcyjnych zgłaszają się do ośrodka, przedstawiając swoją sytuację osobistą, zdrowotną, zawodową, majątkową i mieszkaniową.

Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego informacje są weryfikowane. Oprócz tego zwraca się uwagę na wiek małżonków, ich staż w małżeństwie, karalność kandydatów, zwłaszcza zwraca się uwagę na badanie motywacji przyjęcia dziecka i postaw rodzicielskich oraz określenie dojrzałości decyzji dotyczącej adopcji.
Następnie pracownicy ośrodka wyjaśniają zainteresowanym prawną, psychologiczną i pedagogiczną problematykę przysposobienia ze szczególnym uwzględnieniem kwestii jawności adopcji wobec dziecka. Sporządza się dokumentację kandydatów, którzy o ile zostaną zakwalifikowani oczekują na możliwość przysposobienia.

Zobacz również serwis: Adopcja

Regulowanie sytuacji prawnej dziecka

Często pracownicy ośrodka zawiadamiają sąd rodzinny o potrzebie ingerencji w wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem (co potocznie jest nazywane „regulowaniem sytuacji prawnej dziecka”). Udzielają też pomocy rodzicom dziecka lub innym osobom, które zgłaszają dziecko nie przebywające w placówce opiekuńczej. Na życzenie rodziców adopcyjnych udzielają im po przysposobieniu pomocy pedagogicznej

Zobacz również serwis: Adopcja


Kwalifikacja dzieci

REKLAMA

Ośrodek adopcyjno-opiekuńczy kwalifikuje do przysposobienia dzieci zgłoszone przez rodziców naturalnych bądź opiekunów prawnych, szpitale i inne zakłady opieki zdrowotnej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, ośrodki pomocy społecznej, sądy rodzinne, organizacje społeczne i kościelne oraz inne instytucje i osoby, mające informacje o takim dziecku. Najczęściej zgłoszenia dokonują domy dziecka, w których te dzieci przebywają. Pierwszym krokiem jest przygotowanie informacji o dziecku przez pracowników placówki i przesłanie ich do odpowiedniego ośrodka adopcyjno-opiekuńczego. Dokumentem, który przygotowuje dom dziecka jest tzw. Karta zgłoszenia dziecka.

Dziecko zgłoszone do ośrodka powinno posiadać teczkę personalną zawierającą wszystkie istotne informacje o dziecku, oraz o wszelkich działaniach podejmowanych przez środek adopcyjno-opiekuńczy. Jeżeli adopcja zostanie orzeczona, teczkę dziecka łączy się z teczką rodziny, która przysposobiła dane dziecko.

Dane dziecka zakwalifikowanego do przysposobienia są umieszczane w prowadzonym przez ośrodek banku danych o dzieciach oczekujących na przysposobienie.

Zobacz również: Kogo można adoptować?

Współpraca z Bankami danych

„Banki” współpracują z głównymi ośrodkami adopcyjno-opiekuńczymi w kraju. „Bank dzieci” ma on za zadanie gromadzenie i upowszechnianie informacji o dzieciach zakwalifikowanych do adopcji, którym nie można znaleźć odpowiedniej rodziny. Jeżeli jeden ośrodek nie może znaleźć rodziny istnieje nadzieja na znalezienie takiej rodziny w innych ośrodkach.

Kwalifikacja rodziców adopcyjnych-najważniejsze zadanie

Kwalifikowanie kandydatów na rodziców adopcyjnych, czy zastępczych prowadzone jest przez komisję kwalifikacyjną, w skład której wchodzą psycholodzy i pedagodzy ośrodka.

Do zadań komisji kwalifikacyjnej należy:
-weryfikacja wniosku ośrodka adopcyjno-opiekuńczego w zakresie kwalifikacji kandydatów na rodziców adopcyjnych,
-dobór najwłaściwszej dla dziecka formy opieki zastępczej,
-wydanie opinii dla sądu.

Po tzw. dobraniu stron pracownicy ośrodka przygotowują pełna dokumentacje wniosku dla sądu, sporządzają opinię o planowanej adopcji, oraz pismo przewodnie do sądu, jak również pomagają w sporządzeniu wniosku.

Opinia i wywiad

Pierwszy kontakt rodziny z dzieckiem odbywa się w placówce opiekuńczo-wychowawczej w obecności pracownika ośrodka i przedstawiciela placówki.

W tym czasie opiekun prawny prosi sąd o zgodę na zmianę miejsca dotychczasowego pobytu, wskazując na adres rodziców preadopcyjnych, a pracownicy ośrodka wysyłają odpowiednią opinię z wywiadem dotyczącą zainteresowanych przysposobieniem. Zgoda sądu daje możliwość zabrania dziecka z placówki.

Sąd rodzinnym przy wykonywaniu nadzoru nad przebiegiem styczności z dzieckiem może skorzystać z pomocy ośrodka adopcyjno-opiekuńczego.

Stała pomoc dla rodzin adopcyjnych

Warto pamiętać o tym, że ośrodki adopcyjno-opiekuńcze nie tylko oferują pomoc prawną w formie doradztwa, sporządzania pism i reprezentowania stron w sądzie, ale także organizują grupy wsparcia dla zawiązanych wcześniej rodzin adopcyjnych i zastępczych. Podczas takich spotkań omawiane są problemy i trudności, jakie rodziny napotykają oraz podejmowane są inicjatywy wzajemnej pomocy.

Zobacz: Baza ośrodków adopcyjno-opiekuńczych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA