Kiedy można rozwiązać przysposobienie (adopcję)
REKLAMA
REKLAMA
Rozwiązanie przysposobienia
REKLAMA
Z ważnych powodów zarówno adoptowany, jak i adoptujący mogą żądać rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd rejonowy. Zazwyczaj przyjmuje się, że dotyczy to przypadku gdy nastąpił zupełny i trwały rozkład więzi miedzy stronami stosunku przysposobienia.
Rozwiązanie stosunku przysposobienia nie jest jednak dopuszczalne, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka. Orzekając rozwiązanie stosunku przysposobienia, sąd może, stosownie do okoliczności, utrzymać w mocy wynikające z niego obowiązki alimentacyjne.
Rozwiązanie pośmiertne
REKLAMA
Po śmierci przysposobionego lub przysposabiającego rozwiązanie stosunku przysposobienia nie jest dopuszczalne, chyba że przysposabiający zmarł po wszczęciu sprawy o rozwiązanie stosunku przysposobienia. W takiej sytuacji na miejsce przysposabiającego w procesie wstępuje kurator ustanowiony przez sąd.
Nie jest dopuszczalne rozwiązanie przysposobienia, na które rodzice przysposobionego wyrazili przed sądem opiekuńczym zgodę bez wskazania osoby przysposabiającego. Takie przysposobienie nie stoi na przeszkodzie ponownemu przysposobieniu za życia przysposabiającego.
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
Skutki rozwiązania przysposobienia
Z chwilą rozwiązania stosunku przysposobienia wygasają jego skutki. Jeżeli rozwiązanie nastąpiło po śmierci przysposabiającego, uważa się że skutki przysposobienia ustały z chwilą jego śmierci.
Możliwe jest jednak aby adoptowany zachował nazwisko nabyte przez przysposobienie oraz otrzymane w związku z przysposobieniem imię lub imiona. Jednakże z ważnych powodów sąd na wniosek przysposobionego lub przysposabiającego może w orzeczeniu o rozwiązaniu stosunku przysposobienia postanowić, że przysposobiony powraca do nazwiska, które nosił przed orzeczeniem przysposobienia. Na wniosek przysposobionego sąd orzeka o jego powrocie do poprzednio noszonego imienia lub imion.
Powództwo o rozwiązanie przysposobienia może wytoczyć także prokurator.
Zobacz również: Zakończenie adopcji - kiedy możliwe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat