REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

400 zł dopłaty do żłobka. 5 ważnych faktów dla rodziców!

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
400 zł dopłaty do żłobka. 5 ważnych faktów dla rodziców!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rodzice, których dziecko uczęszcza do żłobka mogą zawnioskować o dofinansowanie. To nawet 400 zł miesięcznie. Trzeba jednak spełnić określone warunki.

Rodzicom przysługuje dofinansowanie obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Można je otrzymywać nie dłużej niż do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 4. rok życia.

REKLAMA

Jakie są najważniejsze zasady?

1. Świadczenia można łączyć, ale nie wszystkie

Przy przyznaniu dofinansowania do żłobka nie obowiązuje kryterium dochodowe. Można otrzymywać jednocześnie świadczenie wychowawcze (500 plus) i dofinansowanie do żłobka.

Inaczej jest jednak w przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego. Za ten sam okres na dane dziecko można otrzymać albo rodzinny kapitał opiekuńczy, albo dopłatę do żłobka. Rodzic wybiera zatem rodzaj świadczenia na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. 

Przykład

Można na przykład na jedno dziecko pobierać RKO, zaś na inne – świadczenie żłobkowe. Możliwe jest też przyznanie świadczenia żłobkowego na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, które ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i na które został pobrany kapitał.

2. Dofinansowanie nie zawsze wynosi 400 zł miesięcznie

Dofinansowanie wynosi 400 zł miesięcznie na dziecko, jednak nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt dzieci w placówce. Chodzi tu o miesięczną opłatę ponoszoną przez rodzica za pobyt dziecka w żłobku z uwzględnieniem przyznanych zniżek. Nie wlicza się do niej opłaty za wyżywienie. Na dziecko, które zgodnie z orzeczeniem sądu jest pod opieką naprzemienną przyznaje się świadczenie dla każdego z rodziców, czyli maksymalnie po 200 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Wniosek przyjmuje ZUS

Obsługą świadczeń zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek można złożyć tylko w formie elektronicznej przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, aplikację mZUS,  portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

4. Nie warto zwlekać z formalnościami

Wniosek o świadczenie można złożyć najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do placówki. Warto to zrobić w ciągu dwóch miesięcy, wówczas ZUS przyzna świadczenie od dnia, w którym dziecko rozpoczęło pobyt w żłobku. Gdy zrobimy to później, to ZUS przyzna dopłatę od miesiąca złożenia wniosku.

5. Dofinansowanie wpłynie na konto placówki

ZUS przekazuje dofinansowanie rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub na rachunek bankowy dziennego opiekuna, który prowadzi własną działalność.

Warto też pamiętać, iż ze wsparcia można skorzystać, jeżeli placówka jest wpisana do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Podobnie jest w przypadku rejestru dziennych opiekunów. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Skromna. Najpierw wypłata 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA