REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do kiedy Dobry start 2024? Do jakiego wieku dziecka przysługuje?

dobry start 300+ plus do kiedy do jakiego wieku dziecka roku życia którego ilu lat wniosek 2024
Dobry start 300+ - do kiedy wniosek i wypłata 300 zł? Do jakiego wieku dziecka można pobierać 300+?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Do kiedy wniosek o Dobry start 300+ można składać w 2024 roku? Kiedy będzie wypłata 300 zł, gdy wniosek zostanie złożony w lipcu lub sierpniu? Do jakiego wieku dziecka przysługuje 300+?
rozwiń >

Co to Dobry start?

Dobry start to ogólnopolski program wspierający edukację polskich uczniów. Program zakłada wypłatę świadczenia 300+ (300 zł) dla rozpoczynających rok szkolny, a więc raz w roku. Wsparcie ma być przeznaczone na zakup podręczników, zeszytów i innych przyborów niezbędnych do edukacji szkolnej czyli na tzw. wyprawkę szkolną. 

REKLAMA

Świadczenie 300+ przyznawane jest bez względu na dochód i na każde dziecko w rodzinie.

Ważne

W ramach programu Dobry start rodzice otrzymują równo 300 zł wsparcia. Nie odprowadza się od tej kwoty podatku dochodowego. Świadczenie to nie podlega również egzekucji komorniczej.

Dla kogo Dobry start?

Dobry start jest przewidziany dla:

 • rodziców, opiekunów faktycznych, opiekunów prawnych, rodzin zastępczych, osób prowadzących rodzinne domy dziecka, dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorów regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych
 • osób uczących się (osoby pełnoletnie uczące się w szkole, niepozostające na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony, oraz osoby usamodzielnione, o których mowa w ustawie).

Powyższe osoby otrzymują to świadczenie raz w roku na wniosek.

Dobry start przysługuje na rozpoczynające rok szkolny dziecko, niezależnie od dochodu w rodzinie. Nie ma wpływu na pobierane zasiłki z pomocy społecznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do jakiego wieku przysługuje Dobry start 300+?

Do którego roku życia można pobierać Dobry start? 300+ przysługuje do ukończenia 20 roku życia. Co ważne, ukończenie 20 lat przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym również uprawnia do 300 zł na wyprawkę.

Do ilu lat 300 zł przyznaje się rodzicom dzieci niepełnosprawnych? Na dzieci niepełnosprawne można pobierać 300+ aż do ukończenia przez nie 24 roku życia. 

Przykład

Uczeń rozpoczynający rok szkolny 2024/2025 w technikum, który ukończył w lipcu 2024 roku 20 rok życia, ma prawo do świadczenia 300+.

Przedszkole i zerówka a Dobry start – od kiedy?

Od kiedy przyznawane jest świadczenie Dobry start? Czy przedszkole i zerówka uzasadnia wypłatę 300+? Nie. Świadczenie należy się dopiero uczniom. 

Przedszkolaki nie mają prawa do 300+. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to zerówka szkolna czy przedszkolna. Pierwsze wnioski powinni więc składać rodzice dzieci rozpoczynających 1 klasę szkoły podstawowej.

Potwierdza to § 6 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”, zgodnie z którym świadczenie dobry start nie przysługuje:

 • jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie;
 • na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego.

Dobry start dla studentów?

Świadczenie 300+ z programu Dobry Start nie przysługuje studentom. Dotyczy tylko uczniów edukujących się w szkołach, a nie w szkołach wyższych. Za szkoły uważa się:

 • szkołę podstawową, 
 • szkołę ponadpodstawową, 
 • klasy dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzone w szkole ponadpodstawowej, 
 • szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także 
 • młodzieżowy ośrodek socjoterapii, 
 • młodzieżowy ośrodek wychowawczy, 
 • specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, 
 • specjalny ośrodek wychowawczy, 
 • ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Gdzie złożyć wniosek o Dobry start?

ZUS zajmuje się rozpatrywaniem i wypłacaniem świadczenia 300+. Wnioski składa się tylko elektronicznie na:

 • PUE ZUS (lub aplikacja mZUS)
 • portalu Emp@tia lub 
 • bankowości elektronicznej.

Do kiedy wniosek o Dobry start 2024?

Wniosek o Dobry start składa się od 1 lipca do 30 listopada 2024 r. W przypadku złożenia wniosku o 300+ w lipcu i sierpniu 2024 r., ZUS powinien przelać pieniądze do 30 września 2024 r. Składając wniosek w późniejszych miesiącach, wypłaty można spodziewać się do 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Przykład

Poprawny i kompletny wniosek o Dobry start został złożony do ZUS dnia 11 września 2024 r. ZUS musi dokonać wypłaty 300 zł do dnia 11 listopada 2024 r.

W przypadku dziecka niepełnosprawnego, gdy wniosek o ustalenie prawa do świadczenia zostanie złożony w okresie 3 miesięcy od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności, świadczenie przysługuje, jeżeli w terminie od lipca do listopada toczyło się postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pogrzebowy 2024 i 2025 r.

Resort pracy skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. W opinii ministerstwa finansów podwyżka tego zasiłku może w przyszłości rodzić napięcia budżetowe.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

REKLAMA

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

REKLAMA

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

REKLAMA