Żałoba narodowa 26 kwietnia 2025 r. a imprezy masowe, koncerty, rozgrywki sportowe i wesela. Czy można je organizować?

REKLAMA
REKLAMA
- Żałoba narodowa 26 kwietnia 2025 r.
- Żałoba narodowa – podstawa prawna
- Czy można organizować imprezy, koncerty w czasie żałoby narodowej?
- Wesele a żałoba narodowa: Czy można zorganizować wesele w czasie żałoby narodowej?
Zgodnie z ustawą z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, osobą, która może wprowadzić żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest Prezydent RP.
REKLAMA
Żałoba narodowa 26 kwietnia 2025 r.
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7:35 w wieku 88 lat. Przyczyną śmierci były udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. We wtorek, 22 kwietnia 2025 r. szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski poinformował, że w związku ze śmiercią Ojca Świętego, prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu, tj. sobotę, 26 kwietnia 2025 r., ogłosić dniem żałoby narodowej. Żałoba ma obowiązywać od północy w nocy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę. Premier Donald Tusk poinformował w środę, 23 kwietnia, że złożył kontrasygnatę pod rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustanowienia żałoby narodowej w dniu pogrzebu papieża Franciszka.
Żałoba narodowa – podstawa prawna
Prezydent RP w drodze rozporządzenia może wprowadzić żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W rozporządzeniu powinny zostać określone przyczyny wprowadzenia żałoby narodowej oraz czas jej trwania. Należy uwzględnić także uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje. W czasie trwania żałoby narodowej flaga państwowa opuszczana jest do połowy masztu.
Czy można organizować imprezy, koncerty w czasie żałoby narodowej?
REKLAMA
Jak już wcześniej zostało wspomniane jednym z obowiązkowych gestów jest opuszczenie flag państwowych do połowy masztu. W Polsce przyjął się również zwyczaj przewiązywania flag kirem, jednakże nie jest on uregulowany prawnie. W czasie żałoby narodowej odwoływane są liczne wydarzenia o charakterze rozrywkowym i masowym, takie jak koncerty, widowiska czy mecze sportowe. Telewizje modyfikują swoje ramówki, rezygnując z emisji programów rozrywkowych i dostosowując ofertę do nastroju społecznego. W związku z ogłoszoną na dzień 26 kwietnia 2025 r. żałobą narodową, warto śledzić profile organizatorów koncertów, wydarzeń oraz innych imprez sportowych, by sprawdzić czy powyższe zostały przełożone na inny termin lub odwołane.
22 kwietnia 2025 r. szef kancelarii premiera Jan Grabiec w "Kropce nad i" został zapytany m.in. o przepisy dotyczące żałoby narodowej, a także o odwoływanie imprez masowych zaplanowanych na 26 kwietnia 2025 r. w związku z wprowadzeniem żałoby narodowej. Natomiast jeśli chodzi o inne formy aktywności kulturalnej czy sportowej, nie ma ścisłych zakazów prawnych. To jest kwestia wrażliwości, wyczucia poszczególnych organizatorów - przekazał Grabiec. Premier Donald Tusk zapowiedział, że w związku z ogłoszeniem przez prezydenta żałoby, warszawskie obchody 1000-lecia Korony Polskiej, w tym koncert i pokaz dronów, odbędą się w najbliższą niedzielę (27 kwietnia), a nie jak planowano, w sobotę (26 kwietnia).
Prawo polskie nie zawiera przepisów, które bezpośrednio przewidywałyby karę za nieprzestrzeganie żałoby narodowej. Jednakże należy pamiętać, że żałoba to czas refleksji i okazania szacunku – zarówno wobec ofiar tragedii, jak i postaci szczególnie zasłużonych dla kraju.
Wesele a żałoba narodowa: Czy można zorganizować wesele w czasie żałoby narodowej?
W przypadku organizacji wesela, warto wiedzieć, że nie ma zakazu organizacji wesel w trakcie żałoby narodowej. W obliczu żałoby narodowej pary młode często decydują się na zmiany w przebiegu uroczystości weselnych. Niektóre rezygnują z części oprawy muzycznej czy elementów rozrywkowych, chcąc w ten sposób okazać szacunek i solidarność. Wśród symbolicznych gestów pojawiają się: minuta ciszy, rezygnacja z pierwszego tańca czy zmiana repertuaru muzycznego na bardziej stonowany.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA