REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku
Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej odbędą się już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Tysiąclecie Korony Polskiej to liczne imprezy 27 kwietnia w Warszawie. "Wspólne świętowanie tej przełomowej rocznicy stanowi okazję do refleksji nad pozycją Polski w gronie europejskich monarchii, a także do rodzinnej zabawy i spotkań z historią, współczesnością oraz wizją przyszłości" - tak pisze na swojej stronie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i przekazuje poniższe informacje o obchodach w stolicy.

REKLAMA

Tysiąclecie Korony Polskiej: Program obchodów w Warszawie, 27 kwietnia 2025 roku

  • Piknik Tysiąclecia (14:00–18:00)
  • Przelot samolotów F-16 (ok. 14:30)
  • Parada historyczna przez Most Świętokrzyski w kierunku błoń PGE Narodowego (18:00)
  • Koncert finałowy: „Tysiąclecie Korony Polskiej” (20:00)
  • Multimedialny spektakl z największym pokazem dronów w historii Polski (ok. 21:30)

Piknik Tysiąclecia, czyli wielowymiarowa podróż przez epoki

Od godziny 14:00 na lewym brzegu Wisły – w rejonie Wybrzeża Kościuszkowskiego i Centrum Nauki Kopernik – rozpocznie się Piknik Tysiąclecia, który potrwa do godz. 18:00. Dla uczestników przygotowano trzy tematyczne strefy:

Strefa Średniowiecza

  • Rekonstrukcje historyczne, obóz rycerski i warsztaty rzemieślnicze
  • Pokazy walk, pieczenie podpłomyków, wytapianie szkła
  • Kuchnia historyczna, przymierzanie uzbrojenia
  • Bractwo: ceramika, kowalstwo, pisanie gęsim piórem, pokazy husarii i tańce renesansowe
  • Wioska rybacka: staropolska osada z animatorami
  • Hobby Horse Arena: wyścigi, tor przeszkód i zabawy dla dzieci
  • Bieg przez epoki – część średniowieczna: wspinaczka po linie, równoważnia i przenoszenie worka mąki

Strefa Nowoczesności

  • Wystawy technologiczne, innowacje społeczne i naukowe
  • Prezentacje sprzętu wojskowego i współczesnej komunikacji
  • Bieg przez epoki – część współczesna: tor z przeszkodami – piramida, monk, belki
  • Ścianka AI: 30-metrowa immersyjna instalacja fotograficzna ukazująca historię Polski
  • Pokaz mody (godziny: 14:30, 15:30, 16:30, 17:30)
  • Stylizacje historyczne (średniowiecze, renesans, XX-lecie)
  • Nowoczesne kolekcje młodych projektantów współtworzone z Sustainable Fashion Institute

Strefa Przyszłości

  • Interaktywne instalacje, symulacje VR i wizje Polski za 1000 lat
  • Bieg przez epoki – część przyszłościowa: labirynt laserowy, strzelanie z laserowych pistoletów
  • Strefa Wiedźmińska i Legend Polskich
  • Misje fabularne z wiedźminami, karczma, alchemia, strefa wróżb i pokazy walk

Tysiąclecie Korony Polskiej Warszawa

gov.pl

Siły Zbrojne RP wystawią sprzęt wojskowy

Przez cały czas trwania pikniku dostępna będzie wystawa sprzętu wojskowego, przygotowana przez Siły Zbrojne RP. Wśród prezentowanego sprzętu znajdą się m.in.:

  • KTO z ZSSW 30 - kołowy transporter opancerzony z nowoczesną wieżą ZSSW-30, uzbrojoną w armatę 30 mm i wyrzutnie ppk Spike, zaprojektowany z myślą o mobilności i ogniowej sile wsparcia piechoty
  • 155 mm SH K9 - samobieżna haubica o kalibrze 155 mm, koreańskiej produkcji, zdolna do rażenia celów na dystansie ponad 40 km, wykorzystywana we współpracy z polskim systemem kierowania ogniem
  • SPZR Poprad - zestaw przeciwlotniczy na podwoziu kołowym z czterema pociskami rakietowymi Grom/Piorun, zaprojektowany do osłony wojsk przed niskolecącymi celami powietrznymi
  • PDR Żmija - lekki pojazd rozpoznawczy dla wojsk specjalnych i rozpoznawczych, charakteryzujący się wysoką mobilnością, modułową konstrukcją i możliwością szybkiego transportu
  • czołg K2 GF - wersja południowokoreańskiego czołgu podstawowego K2 Black Panther, przystosowywana do wymagań Wojska Polskiego, oferująca zaawansowaną elektronikę, automatyczny system ładowania i aktywną ochronę
  • czołg M1A1 Abrams - legendarny amerykański czołg podstawowy, znany z niezawodności, pancerza kompozytowego i armaty 120 mm – Polska nabyła wersję zmodernizowaną dostosowaną do warunków europejskich
  • czołg Leopard 2PL - zmodernizowana wersja niemieckiego czołgu Leopard 2A4 dostosowana do polskich wymagań, z nową optoelektroniką, lepszym pancerzem i nowoczesnym systemem kierowania ogniem.

Obecni na miejscu żołnierze opowiedzą o wyposażeniu i swojej codziennej służbie.

O godzinie 14:30 obędzie się efektowny przelot samolotów F-16!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Parada Tysiąclecia – parada, która łączy epoki

O godz. 18:00 rozpocznie się parada historyczna przez Most Świętokrzyski w kierunku błoń PGE Narodowego. Pochód poprowadzi Pierwsza Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Orkiestra Wojska Polskiego.

Po paradzie Wisłą przepłynie statek z Syrenką Warszawską – artystycznym symbolem łączącym epoki. Wzdłuż lewego brzegu rozświetlą się kolejno wizerunki 44 władców Polski.

Koncert finałowy „Tysiąclecie Korony Polskie” i wielki pokaz dronów

Koncert finałowy „Tysiąclecie Korony Polskie”, na Błoniach PGE Narodowego, rozpocznie się o godz. 20:00. Na jednej scenie wystąpią największe gwiazdy polskiej muzyki, reprezentujące różne gatunki i pokolenia: Kayah, Zespół Organek, Król, Bovska, Vix.N, Grzegorz Hyży, Margaret, Zalia, Oskar Cyms, Stanisław Soyka i wielu innych. Koncert wzbogacą krótkie wstawki historyczne, przypominające o znaczeniu koronacji z 1025 roku — symbolu polskiej niezależności i narodowej tożsamości.

Tysiąclecie Korony Polskiej koncert w Warszawie

gov.pl

Godz. 21:30 to największy w historii Polski pokaz dronów – spektakularne widowisko multimedialne, w którym tysiąc dronów opowie historię Polski w 10 minut.

Zniżki dla podróżujących do Warszawy koleją

Uczestnicy wydarzenia przybywający 27 kwietnia do Warszawy pociągiem będą mogli skorzystać z biletu powrotnego w niedzielę i poniedziałek za symboliczne 3 zł lub podróżować bezpłatnie, jeśli pociąg nie wymaga rezerwacji. Wystarczy okazać:

  • bilet przyjazdowy z 27 kwietnia
  • potwierdzenie uczestnictwa (wydawane w punktach PKP podczas wydarzenia)
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy wybrać konto oszczędnościowe, a kiedy lokatę? Praktyczne porady

Oszczędzanie to nie tylko kwestia systematyczności, ale także wyboru odpowiednich narzędzi finansowych. Konto oszczędnościowe i lokata to dwa rozwiązania, które pomagają gromadzić i pomnażać środki, ale ich działanie i cel mogą się istotnie różnić. Jeśli zastanawiasz się, które z nich będzie dla Ciebie lepsze, poświęć chwilę na zrozumienie mechanizmów ich funkcjonowania.

Komu ZUS nie przyzna renty wdowiej. Najczęstsze przyczyny decyzji odmownych

ZUS i inne organy emeryalno-rentowe rozpoczęły już wypłaty renty wdowiej. Organy te wysyłają też do seniorów decyzje w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. W jakich przypadkach wdowa lub wdowiec na pewno nie dostanie nowego świadczenia? ZUS wymienił najczęstsze przyczyny decyzji odmownych.

Min. Pełczyńska-Nałęcz: to przekręt! deweloperzy sprzedają "pseudometry" - tj. powierzchnię pod ścianami działowymi. Jak być powinno wyjaśnia PKN

W dniu 30 czerwca 2025 r. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz napisała na platwormie X: "Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom za ciężkie pieniądze pseudometry, czyli metry pod ścianami działowymi. A kolejne rządy pozostają zaskakująco bezsilnej w tej kwestii. Ofiarą tych nieuczciwych praktyk padło nawet setki tysięcy konsumentów, którzy stracili w sumie miliardy zł na rzeczy deweloperów." Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań. Zasady uwzględniania ścian działowych przy obliczaniu powierzchni użytkowej budynku, w świetle normy PN-ISO 9836 wyjaśnił Andrzej Pogorzelski, Przewodniczący Komitetu Technicznego 232 ds. Zasad Sporządzania Dokumentacji Projektowej w Budownictwie w Polskim Komitecie Normalizacyjnym.

Od 1 lipca 2025 r. zmiany w czasie pracy dla dużej grupy zawodowej, bo wdrożono dyrektywę

Już od 1 lipca 2025 r. dla bardzo dużej grupy zawodowej w Polsce wejdą w życie istotne zmiany w zakresie ewidencji czasu wolnego, ewidencji czasu pracy, służby w nocy i zasad rozliczania i odbierania dni wolnych. Wszystko za sprawą tzw. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dopiero teraz dostosowano ustawę i rozporządzenie do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającą dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 79).

REKLAMA

Posiedzenie Sądu Najwyższego ws. ważności wyborów Prezydenta RP [na żywo]

We wtorek, 1 lipca 2025 r. Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w przedmiocie stwierdzenia ważności wyborów Prezydenta RP przeprowadzonych w dniach 18 maja 2025 r. oraz 1 czerwca 2025 r. Transmisja na żywo.

Koniec z obciążaniem dzieci kosztami pobytu krewnych w DPS. Rząd zapowiada zmianę przepisów

Tylko osoby pełnoletnie powinny być zobowiązane do ponoszenia opłat za pobyt bliskich w domach pomocy społecznej – zapowiedziała wiceministra rodziny Katarzyna Nowakowska. To odpowiedź na apel Rzeczniczki Praw Dziecka, która alarmowała, że dziś ciężar finansowy może spaść również na małoletnich.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2025 roku. Ile wynosi, kto może uzyskać i jakich formalności trzeba dopełnić. 3 konieczne warunki

Nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do 60. roku życia w przypadku kobiet ani do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, aby otrzymać świadczenie z ZUS-u. Jeśli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, mogą na przykład skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Sąd: Z Konstytucji RP wynika, że babcia ma prawo do świadczenia 300 zł [Dobry Start]

Spór z ZUS wygrała babcia dziecka - opiekuje się nim od śmierci jego matki. Opieka nie była potwierdzona sądownie, tj. nie ustalono pieczy bieżącej czy zastępczej oraz nie ustalono babci prawnym opiekunem dziecka. Wiadomo również, że skarżąca wystąpiła z wnioskiem do Sądu celem umieszczenia dziecka w jej rodzinie zastępczej, lecz sąd do chwili obecnej nie wydał żadnych orzeczeń regulujących.

REKLAMA

„Ozłocony” projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Po co Polsce surowsze przepisy niż wymaga UE?

Projekt ustawy o rynku kryptoaktywów trafił parę dni temu do Sejmu. Celem tego projektu powinno być uszczegółowienie i doprecyzowanie, w zakresie w jakim jest to konieczne, rozwiązań wprowadzanych unijnym rozporządzeniem MICA. To jednak zbyt mało ambitne zadanie dla Ministra Finansów, twórcy projektu, który postanowił pokryć przepisy unijne warstwą krajowego, "normatywnego złota". Zobaczmy, na ile przepisy projektu stały się przedmiotem tzw. gold-platingu i co z tego wynika w praktyce.

Może czas, aby sąd mógł zmusić ZUS do odpuszczenia ścigania za niezapłacone składki? Jak jest rak, hospicjum, śmierć bliskich, utrata majątku?

Problemem udzielania przez ZUS ulg w postaci umorzenia zaległości w składkach jest to, że jest to decyzja całkowicie uznaniowa (po stronie ZUS). Osoba wnioskująca o taką ulgę może spełniać na 1000% zasady współżycia społecznego, które uzasadniają ulgę, a ZUS można tylko o nią prosić. I ZUS nie musi jej przyznać. Można stracić cały majątek w pożarze, być w stanie przedagonalnym w hospicjum, stracić rodzinę w wypadku samochodowym. A i tak ZUS może odmówić umorzenia zaległych składek w tym znaczeniu, że nie można ZUS zmusić do przyznania ulgi. Żaden sąd nie może wydać wyroku “Zmuszam ZUS do przyznania ulgi w kwocie 5000 zł w postaci umorzenia zaległych składek ZUS bo wnioskodawca choruje na raka w fazie przerzutów i zostało mu nie więcej niż 12 miesięcy życia “. Sąd może tylko wskazywać, że ZUS naruszył przepisy o umarzaniu zaległości bo nie zrobił tego, gdy sytuacja wnioskującego o ulgę, uzasadnia jej przyznanie.

REKLAMA