REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi
Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

W Formule 2023 egzamin maturalny zdaje większość absolwentów

REKLAMA

Formuła 2023 

Przystąpienie do egzaminu maturalnego w maju 2024 r. zadeklarowali uczniowie: 

  • IV klasy liceum ogólnokształcącego, tj. tegoroczni (2024) absolwenci 4-letniego LO 
  • V klasy technikum, tj. tegoroczni (2024) absolwenci 5-letniego technikum 
  • II klasy branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej, tj. tegoroczni (2024) absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej 

oraz 

  • osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych 

Ogółem jest to ok. 263 000 osób, które przystąpią do ok. 527 900 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 301 200 egzaminów w części pisemnej. 

Kto jeszcze zdaje maturę 2024 r. w Formule 2023?

Są to absolwenci 4-letniego LO z roku 2023 oraz inni absolwenci zobowiązani do przystąpienia do egzaminu w Formule 2023 (ok. 1 000 egzaminów w części ustnej oraz ok. 26 900 egzaminów w części pisemnej), którzy zdecydowali się: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) przystąpić do egzaminu po raz pierwszy lub 

b) przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłym roku, lub 

c) przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu, lub 

d) przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby podwyższyć jego wynik 

Egzamin zdają także absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich (sprzed 2005 r.) oraz absolwenci oddziałów międzynarodowych, posiadający dyplom IB (ok. 20 egzaminów w części ustnej oraz ok. 290 egzaminów w części pisemnej).

Ilu obywateli Ukrainy zdaje Formułę 2023?

Egzamin zdaje 268 osób. 

Są to uczniowie – obywatele Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa4 albo którzy przebywają legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku gdy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa (268 osób, które przystąpią do ok. 550 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 300 egzaminów w części pisemnej).

Jak odróżnić arkusze egzaminacyjne dla Formuły 2015 i Formuły 2023

Arkusze egzaminu maturalnego w Formule 2023 mają elementy graficzne koloru fioletowego. Dla porównania arkusze egzaminu maturalnego w Formule 2015, to elementy graficzne koloru pomarańczowego. 

SPRAWDŹ PIERWSZĄ I OSTATNIĄ STRONĘ ARKUSZA

Formuła egzaminu zapisana jest na pierwszej i ostatniej stronie arkusza. Na ostatniej stronie formuła egzaminu, nazwa przedmiotu oraz poziom zapisane są kilkakrotnie. 

RÓŻNE SYMBOLE

Arkusze w obu formułach są oznaczone różnymi symbolami. W przypadku egzaminu w Formule 2023 symbol każdego arkusza rozpoczyna się od litery (np. MBI), natomiast w przypadku egzaminu w Formule 2015 symbol każdego arkusza rozpoczyna się od litery (np. EBI). 

WAŻNE! Dodatkowo arkusze w Formule 2023 mają znak w stopce (na dole) każdej strony parzystej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co z propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

REKLAMA

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

REKLAMA