REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

300 zł wyprawki na dobry start w roku szkolnym 2018/2019 – pytania, odpowiedzi

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wyprawka szkolna
Wyprawka szkolna
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

300 zł na wyprawę szkolną w ramach świadczenia dobry start uczniowie po raz pierwszy otrzymają w roku szkolnym 2018/2019. Wraz z zapowiedzią nowego programu pojawiło się wiele pytań. Znaczną ich część rozwiewa przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt rozporządzenia, który określa szczegóły programu.

Jakie kryterium dochodowe należy spełniać, aby otrzymać wsparcie?

REKLAMA

Program zakłada, iż ze świadczenia będą mogły skorzystać wszystkie osoby uprawnione bez względu na dochód.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Czy wniosek można złożyć przez internet?

Tak, jest to możliwe. Od 1 lipca 2018 r. wniosek może zostać złożony drogą elektroniczną za pomocą portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od 1 sierpnia o świadczenie będzie można wnioskować również w formie papierowej, składając odpowiednie dokumenty osobiście lub wysyłając je pocztą na adres organu. Za obsługę programu "Dobry start" będą odpowiedzialne jednostki zajmujące się dotychczas świadczeniami "Rodzina 500+".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mój synek w tym roku rozpocznie naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Czy otrzymamy na niego świadczenie?

Tak, program obejmuje uczniów rozpoczynających naukę w roku szkolnym 2018/2019. Jest to pierwszy rok obowiązywania programu "Dobry start". Świadczenie ma przysługiwać na rozpoczynające rok szkolny dzieci w do ukończenia 18. roku życia, a w przypadku kontynuacji rozpoczętej przed 18. rokiem życia nauki również do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych granica wiekowa to 24. rok życia.

Czy pieniądze otrzymamy jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego?

Wniosek warto złożyć wcześniej, aby świadczenie otrzymać we wrześniu 2018 r. W przypadku złożenia dokumentów w lipcu lub sierpniu, wypłata świadczenia powinna nastąpić do końca września. Jeżeli złożymy wniosek później, świadczenie zostanie wypłacone w terminie dwóch miesięcy. Informacja o przyznaniu dofinansowania zostanie przesłana na nasz adres e-mail. W przypadku niepodania adresu poczty elektronicznej, przy składaniu wniosku zostaniemy poinformowani o możliwości osobistego odbioru informacji. Świadczenie zostanie wypłacone także pomimo nieodebrania informacji o jego przyznaniu.

Pieniądze będą wypłacane raz w roku w kwocie 300 zł na każde z uprawnionych dzieci

Mój były mąż nie mieszka z nami. Mimo to twierdzi, że jeśli pierwszy złoży wniosek o wyprawkę na nasze dzieci, to pieniądze zostaną mu wypłacone. Czy ma rację?

Nie, w przypadku zbiegu prawa rodziców do świadczenia dobry start, świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem.

W wyroku rozwodowym sąd ustanowił opiekę naprzemienną nad naszą córką. Który z rodziców będzie w takiej sytuacji uprawniony do otrzymania świadczenia?

W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia dobry start ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego świadczenia dobry start.

Podstawa prawna:

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (z dnia 7 maja 2018 r.) - etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Polecamy serwis: Edukacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie

  1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom służby cywilnej. Od tego dnia pracownik służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach będzie miał prawo do wynagrodzenia.

  Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

  W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

  MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

  Ministerstwo Rodziny wyjaśnia możliwości, jakie ma opiekun osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

  Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

  Publikujemy wzór formularza, który wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

  REKLAMA

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

  Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  Wiesz jaka w 2024 r. pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Powyżej wypłaty brutto i netto tej pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  REKLAMA

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  REKLAMA