| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Prawa dziecka > Jakie prawa przysługują nienarodzonemu dziecku?

Jakie prawa przysługują nienarodzonemu dziecku?

Zgodnie z art. 9 istnieje domniemanie, że dziecko przyszło na świat (urodziło się) żywe. Prawo reguluje jednak również sytuację dziecka od chwili poczęcia do jego narodzin. Dziecko poczęte lecz nienarodzone określa się pojęciem "nasciturus".

Prawo uregulowało sytuację nasciturusa głównie w zakresie jego uprawnień do dziedziczenia. Zgodnie z art. 927 kc dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może być spadkobiercą, jeżeli urodzi się żywe. Nasciturus może być również podmiotem zapisu testamentowego (art. 972 kc).

Zobacz: Kodeks cywilny

Ustawodawca w sposób szczególny chroni również sytuację dziecka poczętego, któremu w okresie ciąży wyrządzono szkodę. Zgodnie z art. 446[1] kc z chwilą urodzenia dziecko może żądać naprawienia szkód doznanych przed urodzeniem. W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalony jest pogląd, że dziecku, które w okresie rozwoju płodowego doznało uszkodzenia ciała lub utraciło w tym czasie żywiciela, przysługują cywilnoprawne roszczenia odszkodowawcze w stosunku do osoby odpowiedzialnej za szkodę, zarówno w postaci renty (art. 444 § 2 i art. 446 § 2), jak i zadośćuczynienia (art. 445 § 1) lub odszkodowania (art. 446 § 3). Z zakresu tego uprawnienia wynika również prawo dochodzenia przez dziecko roszczenia w stosunku do matki, jeśli ta wyrządziła dziecku poczętemu krzywdę w okresie ciąży. 

Przepisów odnoszących się do nasciturusa należy poszukiwać również w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym:

  •  art. 75, przewidujący możliwość uznania przez ojca dziecka poczętego, a jeszcze nieurodzonego,
  •  art. 142, uprawniający matkę dziecka jeszcze nieurodzonego do żądania wyłożenia przez mężczyznę, niebędącego mężem matki, którego ojcostwo zostało uwiarygodnione, odpowiedniej sumy - na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu
  •  art. 182, stanowiący, że dla dziecka poczętego, lecz jeszcze nieurodzonego, ustanawia się kuratora, jeżeli jest to potrzebne do strzeżenia przyszłych jego praw.

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

Własne

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »