REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O tym musisz wiedzieć, gdy podróżujesz z dzieckiem. Przepisy zmieniły się w 2024 roku. Te pytania zadadzą ci w każdym hotelu, pensjonacie i ośrodku.

urlop wakacje hotel ochrona małoletnich dziecko lex Kamilek
O tym musisz wiedzieć, gdy podróżujesz z dzieckiem. Przepisy zmieniły się w 2024 roku. Te pytania zadadzą ci w każdym hotelu, pensjonacie i ośrodku.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Bądź gotowy na to, że w tym roku urlop zacznie się inaczej. Za sprawą Lex Kamilek. Zabierz dokument tożsamości dziecka i jasno wytłumacz, kim dla niego jesteś.

Przepisy się zmieniły. Bądź gotowy na te pytania. Zadbaj o dokumenty

Od 15 lutego 2024 r. zmieniły się przepisy dotyczące standardów ochrony małoletnich. Nowelizacja jest powszechnie znana pod potoczną nazwą Lex Kamilek i większość osób, które o niej słyszały, kojarzy ją ze szkołami oraz innego rodzaju placówkami oświatowymi, a także opiekuńczymi, czy wychowawczymi. Tymczasem przepisy te mają znacznie szersze zastosowanie, a mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że już podczas majówki może mieć okazję do zetknięcia się w codziennym życiu z ich stosowaniem. Obowiązek wdrożenia nowych rozwiązań miały bowiem także wszelkiego rodzaju obiekty turystyczne i noclegowe, w których przebywają małoletni. Obowiązek ten nie dotyczył tylko wdrożenia procedur w zakresie zatrudniania osób do pracy z dziećmi, ale także w zakresie weryfikacji sytuacji dzieci, które przebywają w obiekcie. Oznacza to, że każdy dorosły, który przybędzie do takiego miejsca z małoletnim, powinien być przygotowany na podjęcie prze jego personel konkretnych działań.

REKLAMA

Pamiętaj o dokumencie dziecka i zgodzie na opiekę nad cudzym dzieckiem

Pierwsza zmiana, którą szybko zauważą dorośli podróżujący z dziećmi, to obowiązek identyfikacji przez pracowników obiektu nie tylko tożsamości dziecka, ale także jego relacji z osobą dorosłą, pod której opieką przebywa w danym miejscu. Należy więc spodziewać się w pierwszej kolejności pytań skierowanych do osoby dorosłej, w tym pytania o dokument tożsamości dziecka lub inny dokument potwierdzający, że osoba dorosła ma prawo do sprawowania nad nim opieki. Warto więc pamiętać o tym, by taki dokument zabrać ze sobą na wypoczynek. Często, szczególnie w przypadku młodszych dzieci, rodzice dysponują np. paszportem czy dowodem osobistym dziecka, jednak nie zabierają go ze sobą, gdy udają się na wypoczynek na terenie Polski. Tymczasem obecnie posiadanie go przy sobie może wiele ułatwić. Jeśli bowiem pracownik obiektu będzie miał problem z uzyskaniem niezbędnych informacji, będzie zmuszony zadawać dalsze pytania, a także przeprowadzić rozmowę z dzieckiem i to w okolicznościach, które będą wykluczały wywieranie na nie nacisku przez osobę dorosłą, która mu towarzyszy i pozwolą mu na nieskrępowane i swobodne wypowiadanie się. Łatwo wyobrazić sobie, że w takich sytuacjach rozpoczęcie wypoczynku może okazać się utrudnione i niepotrzebnie się odwlekać. Trzeba także pamiętać o tym, że jeśli wybiera się w podróż z dziećmi rodziny, przyjaciół, czy znajomymi własnych pociech, to bardzo duże znaczenie ma obecnie posiadanie dokumentu, w którym jego rodzice czy opiekunowie prawni wyrażą zgodę na pozostawanie przez niego pod opieką konkretnego dorosłego.

Nie warto sprzeciwiać się procedurom, jeśli nie chcesz tłumaczyć się Policji

Wskazana procedura, choć ma na celu ochronę praw małoletnich i zapewnienie im bezpieczeństwa, może w początkowym okresie jej stosowania budzić wątpliwości dorosłych. Jednak zanim pochopnie się jej sprzeciwią lub wyrażą swoje niezadowolenie, powinni pamiętać o tym, że obowiązujące przepisy nakładają na obiekty noclegowe obowiązek wdrożenia stosownych procedur w tym zakresie, a ich niezbędnym elementem jest podjęcie określonych działań w sytuacji, gdy nie będą w stanie ustalić niezbędnych faktów i nabiorą podejrzeń związanych z sytuacją dziecka. W przypadku podejrzenia m.in. o krzywdzeniu go istnieje obowiązek natychmiastowego powiadomienia odpowiednich służb.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA