REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O tym musisz wiedzieć, gdy podróżujesz z dzieckiem. Przepisy zmieniły się w 2024 roku. Te pytania zadadzą ci w każdym hotelu, pensjonacie i ośrodku.

urlop wakacje hotel ochrona małoletnich dziecko lex Kamilek
O tym musisz wiedzieć, gdy podróżujesz z dzieckiem. Przepisy zmieniły się w 2024 roku. Te pytania zadadzą ci w każdym hotelu, pensjonacie i ośrodku.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Bądź gotowy na to, że w tym roku urlop zacznie się inaczej. Za sprawą Lex Kamilek. Zabierz dokument tożsamości dziecka i jasno wytłumacz, kim dla niego jesteś.

Przepisy się zmieniły. Bądź gotowy na te pytania. Zadbaj o dokumenty

Od 15 lutego 2024 r. zmieniły się przepisy dotyczące standardów ochrony małoletnich. Nowelizacja jest powszechnie znana pod potoczną nazwą Lex Kamilek i większość osób, które o niej słyszały, kojarzy ją ze szkołami oraz innego rodzaju placówkami oświatowymi, a także opiekuńczymi, czy wychowawczymi. Tymczasem przepisy te mają znacznie szersze zastosowanie, a mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że już podczas majówki może mieć okazję do zetknięcia się w codziennym życiu z ich stosowaniem. Obowiązek wdrożenia nowych rozwiązań miały bowiem także wszelkiego rodzaju obiekty turystyczne i noclegowe, w których przebywają małoletni. Obowiązek ten nie dotyczył tylko wdrożenia procedur w zakresie zatrudniania osób do pracy z dziećmi, ale także w zakresie weryfikacji sytuacji dzieci, które przebywają w obiekcie. Oznacza to, że każdy dorosły, który przybędzie do takiego miejsca z małoletnim, powinien być przygotowany na podjęcie prze jego personel konkretnych działań.

REKLAMA

Pamiętaj o dokumencie dziecka i zgodzie na opiekę nad cudzym dzieckiem

Pierwsza zmiana, którą szybko zauważą dorośli podróżujący z dziećmi, to obowiązek identyfikacji przez pracowników obiektu nie tylko tożsamości dziecka, ale także jego relacji z osobą dorosłą, pod której opieką przebywa w danym miejscu. Należy więc spodziewać się w pierwszej kolejności pytań skierowanych do osoby dorosłej, w tym pytania o dokument tożsamości dziecka lub inny dokument potwierdzający, że osoba dorosła ma prawo do sprawowania nad nim opieki. Warto więc pamiętać o tym, by taki dokument zabrać ze sobą na wypoczynek. Często, szczególnie w przypadku młodszych dzieci, rodzice dysponują np. paszportem czy dowodem osobistym dziecka, jednak nie zabierają go ze sobą, gdy udają się na wypoczynek na terenie Polski. Tymczasem obecnie posiadanie go przy sobie może wiele ułatwić. Jeśli bowiem pracownik obiektu będzie miał problem z uzyskaniem niezbędnych informacji, będzie zmuszony zadawać dalsze pytania, a także przeprowadzić rozmowę z dzieckiem i to w okolicznościach, które będą wykluczały wywieranie na nie nacisku przez osobę dorosłą, która mu towarzyszy i pozwolą mu na nieskrępowane i swobodne wypowiadanie się. Łatwo wyobrazić sobie, że w takich sytuacjach rozpoczęcie wypoczynku może okazać się utrudnione i niepotrzebnie się odwlekać. Trzeba także pamiętać o tym, że jeśli wybiera się w podróż z dziećmi rodziny, przyjaciół, czy znajomymi własnych pociech, to bardzo duże znaczenie ma obecnie posiadanie dokumentu, w którym jego rodzice czy opiekunowie prawni wyrażą zgodę na pozostawanie przez niego pod opieką konkretnego dorosłego.

Nie warto sprzeciwiać się procedurom, jeśli nie chcesz tłumaczyć się Policji

Wskazana procedura, choć ma na celu ochronę praw małoletnich i zapewnienie im bezpieczeństwa, może w początkowym okresie jej stosowania budzić wątpliwości dorosłych. Jednak zanim pochopnie się jej sprzeciwią lub wyrażą swoje niezadowolenie, powinni pamiętać o tym, że obowiązujące przepisy nakładają na obiekty noclegowe obowiązek wdrożenia stosownych procedur w tym zakresie, a ich niezbędnym elementem jest podjęcie określonych działań w sytuacji, gdy nie będą w stanie ustalić niezbędnych faktów i nabiorą podejrzeń związanych z sytuacją dziecka. W przypadku podejrzenia m.in. o krzywdzeniu go istnieje obowiązek natychmiastowego powiadomienia odpowiednich służb.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA