REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostrożnie z prezentami z okazji Komunii. Sprawdź, od czego i ile podatku trzeba zapłacić i jak to zrobić.

pierwsza komunia prezent darowizna podatek koperta gotówka
Ostrożnie z prezentami z okazji Komunii. Sprawdź, od czego i ile podatku trzeba zapłacić i jak to zrobić.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ostrożnie z prezentami z okazji Komunii. Sprawdź, od czego i ile podatku trzeba zapłacić i jak to zrobić. Smartfon, smartwatch, tablet, komputer, dron, biżuteria, rower, quad i gotówka – to nadal najpopularniejsze prezenty. Sprawdź, które z nich warto podarować.

Jaki prezent na Pierwszą Komunię 2024?

Po okresie zamieszania związanego z pandemią maj ponownie wraca do swojej tradycyjnej roli miesiąca komunijnego. Już niedługo dziewczynki założą białe sukienki, a chłopcy garnitury i po raz pierwszy przyjmą pierwszą komunię świętą. To sprawia, że obok tematyki związanej z wiarą, coraz częściej w wyszukiwarkach internetowych pojawia się pytanie: Jaki prezent dać na komunię w 2024 r.? I faktycznie, lepiej dobrze to przemyśleć, bo może się okazać, że prezent będzie piękny, ale trzeba będzie zapłacić podatek.
Smartfon, smartwatch, tablet, komputer, dron, biżuteria, rower, quad – to obok gotówki najpopularniejsze prezenty komunijne. Wszystkie one z punktu widzenia urzędu skarbowego mają charakter darowizny. I oczywiście – o ile ich wartość nie przekroczy ustawowych limitów zwolnienia od podatku od darowizn, to nie rodzą żadnych podatkowych konsekwencji. Nietrudno jednak zauważyć, że wszystkie wskazane przedmioty mają niemałą wartość, a zwolnienie od podatku nie jest w ich przypadku oczywiste.

REKLAMA

Do jakiej wartości od prezentu nie trzeba płacić podatku?

W przypadku zwolnienia od podatku od darowizn ważna jest nie tylko wartość samej darowizny, ale także to, kto ją przekazał i do jakiej grupy podatkowej się zalicza. Wysokość podatku ustala się bowiem w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie to następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.

Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
  • do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
  • do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
  • do grupy III – innych nabywców.

Do każdej ze wskazanych grup znajduje zastosowanie inna kwota wolna od opodatkowania, czyli taka, której przekazanie nie będzie się wiązało z obowiązkiem zapłaty. Kwoty te to:
- 36.120 zł – dla nabywców zaliczonych do pierwszej grupy podatkowej,
- 27.090 zł - dla drugiej grupy,
- 5733 zł - dla trzeciej grupy.
Należy pamiętać o tym, że są to limity pięcioletnie.

Jak zapłacić podatek od darowizny?

Jak z tego wynika, limity zwolnienia podatkowego nie są małe i zapewne w większości przypadków obdarowani nie będą musieli zawracać sobie głowy kwestiami podatkowymi, jednak szczególnej uwagi mogą wymagać prezenty od rodziców chrzestnych. Ci bowiem nie zawsze należą do najbliższej rodziny obdarowanego rozumianej jako stopień pokrewieństwa, a jednocześnie często przekazują dzieciom wartościowe prezenty. Jeżeli dojdzie więc do takiej sytuacji, że wartość prezentu przekroczy wskazany limit uprawniający do zwolnienia, rodzice dziecka będą zobowiązani do dokonania rozliczenia podatku. Muszą przy tej okazji pamiętać, że w przypadku najbliższej rodziny istnieje jeszcze możliwość skorzystania ze specjalnego zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten reguluje sytuacji tzw. zerowej grupy podatkowej, czyli najbliższej rodziny obdarowanego. Przewiduje on, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego oraz
2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne,
a ich wartość doliczona do wartości majątku nabytego dotychczas od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok przekracza kwotę zwolnienia – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
Wynika z tego, że z tytułu prezentów od rodziców, dziadków, pradziadków, rodzeństwa, ojczyma oraz macochy, nawet jeśli ich wartość będzie wyższa niż 10.434 zł, nie trzeba będzie płacić podatku, ale pod warunkiem, że w terminie 6 miesięcy zgłosi się darowiznę do urzędu skarbowego. Oczywiście w przypadku, gdy mowa o obdarowaniu dziecka przystępującego do I Komunii, zgłoszenia muszą dokonać jego rodzice. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że w przypadku przekazania dziecku gotówki, dodatkowym warunkiem jest to, aby przekazanie nastąpiło przelewem bankowym lub przekazem pocztowym. Oznacza to, że do przysłowiowej koperty można w takiej sytuacji włożyć jedynie potwierdzenie dokonania przelewu lub przekazu, a nie banknoty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA