REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostrożnie z prezentami z okazji Komunii. Sprawdź, od czego i ile podatku trzeba zapłacić i jak to zrobić.

pierwsza komunia prezent darowizna podatek koperta gotówka
Ostrożnie z prezentami z okazji Komunii. Sprawdź, od czego i ile podatku trzeba zapłacić i jak to zrobić.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ostrożnie z prezentami z okazji Komunii. Sprawdź, od czego i ile podatku trzeba zapłacić i jak to zrobić. Smartfon, smartwatch, tablet, komputer, dron, biżuteria, rower, quad i gotówka – to nadal najpopularniejsze prezenty. Sprawdź, które z nich warto podarować.

Jaki prezent na Pierwszą Komunię 2024?

Po okresie zamieszania związanego z pandemią maj ponownie wraca do swojej tradycyjnej roli miesiąca komunijnego. Już niedługo dziewczynki założą białe sukienki, a chłopcy garnitury i po raz pierwszy przyjmą pierwszą komunię świętą. To sprawia, że obok tematyki związanej z wiarą, coraz częściej w wyszukiwarkach internetowych pojawia się pytanie: Jaki prezent dać na komunię w 2024 r.? I faktycznie, lepiej dobrze to przemyśleć, bo może się okazać, że prezent będzie piękny, ale trzeba będzie zapłacić podatek.
Smartfon, smartwatch, tablet, komputer, dron, biżuteria, rower, quad – to obok gotówki najpopularniejsze prezenty komunijne. Wszystkie one z punktu widzenia urzędu skarbowego mają charakter darowizny. I oczywiście – o ile ich wartość nie przekroczy ustawowych limitów zwolnienia od podatku od darowizn, to nie rodzą żadnych podatkowych konsekwencji. Nietrudno jednak zauważyć, że wszystkie wskazane przedmioty mają niemałą wartość, a zwolnienie od podatku nie jest w ich przypadku oczywiste.

REKLAMA

Do jakiej wartości od prezentu nie trzeba płacić podatku?

W przypadku zwolnienia od podatku od darowizn ważna jest nie tylko wartość samej darowizny, ale także to, kto ją przekazał i do jakiej grupy podatkowej się zalicza. Wysokość podatku ustala się bowiem w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie to następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.

Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
  • do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
  • do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
  • do grupy III – innych nabywców.

Do każdej ze wskazanych grup znajduje zastosowanie inna kwota wolna od opodatkowania, czyli taka, której przekazanie nie będzie się wiązało z obowiązkiem zapłaty. Kwoty te to:
- 36.120 zł – dla nabywców zaliczonych do pierwszej grupy podatkowej,
- 27.090 zł - dla drugiej grupy,
- 5733 zł - dla trzeciej grupy.
Należy pamiętać o tym, że są to limity pięcioletnie.

Jak zapłacić podatek od darowizny?

Jak z tego wynika, limity zwolnienia podatkowego nie są małe i zapewne w większości przypadków obdarowani nie będą musieli zawracać sobie głowy kwestiami podatkowymi, jednak szczególnej uwagi mogą wymagać prezenty od rodziców chrzestnych. Ci bowiem nie zawsze należą do najbliższej rodziny obdarowanego rozumianej jako stopień pokrewieństwa, a jednocześnie często przekazują dzieciom wartościowe prezenty. Jeżeli dojdzie więc do takiej sytuacji, że wartość prezentu przekroczy wskazany limit uprawniający do zwolnienia, rodzice dziecka będą zobowiązani do dokonania rozliczenia podatku. Muszą przy tej okazji pamiętać, że w przypadku najbliższej rodziny istnieje jeszcze możliwość skorzystania ze specjalnego zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten reguluje sytuacji tzw. zerowej grupy podatkowej, czyli najbliższej rodziny obdarowanego. Przewiduje on, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego oraz
2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne,
a ich wartość doliczona do wartości majątku nabytego dotychczas od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok przekracza kwotę zwolnienia – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
Wynika z tego, że z tytułu prezentów od rodziców, dziadków, pradziadków, rodzeństwa, ojczyma oraz macochy, nawet jeśli ich wartość będzie wyższa niż 10.434 zł, nie trzeba będzie płacić podatku, ale pod warunkiem, że w terminie 6 miesięcy zgłosi się darowiznę do urzędu skarbowego. Oczywiście w przypadku, gdy mowa o obdarowaniu dziecka przystępującego do I Komunii, zgłoszenia muszą dokonać jego rodzice. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że w przypadku przekazania dziecku gotówki, dodatkowym warunkiem jest to, aby przekazanie nastąpiło przelewem bankowym lub przekazem pocztowym. Oznacza to, że do przysłowiowej koperty można w takiej sytuacji włożyć jedynie potwierdzenie dokonania przelewu lub przekazu, a nie banknoty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sanatorium z KRUS dla emeryta. Jakie są aktualne zasady?

Czy z rehabilitacji w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o turnusie?

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Już 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń

Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie obowiązywała już od 1 lipca 2024 r. "Na ten moment dostaliśmy 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń strefy" - tak poinformował dzisiaj nasz portal Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. SCT to zakaz wjazdu dla aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r., ale jest też kilka rodzajów wyłączeń.

Krótszy tydzień pracy już do 1 lipca 2024 r. Dla których pracowników? Czy od 2025 r. wszyscy będziemy pracowali krócej?

Ta grupa pracowników będzie pracowała przez 35 godzin w tygodniu już od 1 lipca 2024 r. Czy reszta pracowników ma szansę pracować krócej już od 2025 r.? Czy jest to uzależnione od wyników prowadzonych testów?

300 plus 2024 - wniosek. Kto i jak może złożyć? W jakim terminie? Kto może dostać łącznie 400 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka?

300 plus (300+), to potoczna nazwa programu "Dobry start", dzięki którego rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym mogą otrzymać raz w roku (także i w 2024 roku) otrzymać 300 zł (netto) na wyprawkę szkolną dla dziecka bez względu na dochód rodziny. Jak, gdzie i do kiedy można złożyć wniosek? Co trzeba wpisać we wniosku? Kto może liczyć na dodatkowe 100 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka?

REKLAMA

W 2024 roku nadal 300 zł na wyprawkę szkolną. Dla kogo? Od kiedy można składać wnioski? Dla kogo dodatkowe 100 zł?

Od kilku lat (dokładnie od roku szkolnego 2021/2022) jest przyznawane tzw. świadczenie 300+, czyli 300 zł przeznaczone na wyprawkę szkolną dla każdego dziecka w ramach programu Dobry Start. Pieniądze te przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mimo, że od czasu wprowadzenia tego świadczenia inflacja osiągnęła dwucyfrowe wartości w skali 2022 roku, a także 2023 roku - nadal świadczenie to nie jest zwaloryzowane i w 2024 roku można liczyć nadal na 300 zł pomocy państwa w wyposażeniu dziecka do szkoły. Jak uzyskać 300 plus?

Nadchodzi rewolucja w receptach. Rząd wprowadza ważne zmiany

Rząd chce rozszerzenia podmiotów uprawnionych do wystawiania recept. Chodzi o wyeliminowanie obecnych ograniczeń związanych z możliwością wystawiania recept na refundowane niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia.

Trybunał Sprawiedliwości UE: nie można dokonać ekstradycji uchodźcy do jego państwa pochodzenia. Niezależnie od powodów wniosku o ekstradycję

Nadanie statusu uchodźcy w państwie członkowskim UE nie pozwala na dokonanie ekstradycji takiego uchodźcy do jego państwa pochodzenia. Dopóki organ, który nadał ten status, nie zniesie go lub go nie cofnie, nie można dokonać ekstradycji tego uchodźcy, niezależnie od powodów leżących u podstaw wniosku o ekstradycję. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 18 czerwca 2024 r. - w sprawie C-352/22 (Generalstaatsanwaltschaft Hamm) dotyczącej wniosku o ekstradycję uchodźcy pochodzenia kurdyjskiego do Turcji, podejrzanego o morderstwo. 

TSUE o statusie uchodźcy: nie ma obowiązku uznania automatycznie statusu uchodźcy przyznanego w innym państwie UE

W dniu 18 czerwca 2024 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie skutków decyzji o nadaniu statusu uchodźcy - sprawa o sygnaturze C-753/22 przeciw Bundesrepublik Deutschland.

REKLAMA

Płace w budżetówce 2025. Rząd proponuje podwyżkę o 4,1%. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

REKLAMA