REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostrożnie z prezentami z okazji Komunii. Sprawdź, od czego i ile podatku trzeba zapłacić i jak to zrobić.

pierwsza komunia prezent darowizna podatek koperta gotówka
Ostrożnie z prezentami z okazji Komunii. Sprawdź, od czego i ile podatku trzeba zapłacić i jak to zrobić.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ostrożnie z prezentami z okazji Komunii. Sprawdź, od czego i ile podatku trzeba zapłacić i jak to zrobić. Smartfon, smartwatch, tablet, komputer, dron, biżuteria, rower, quad i gotówka – to nadal najpopularniejsze prezenty. Sprawdź, które z nich warto podarować.

Jaki prezent na Pierwszą Komunię 2024?

Po okresie zamieszania związanego z pandemią maj ponownie wraca do swojej tradycyjnej roli miesiąca komunijnego. Już niedługo dziewczynki założą białe sukienki, a chłopcy garnitury i po raz pierwszy przyjmą pierwszą komunię świętą. To sprawia, że obok tematyki związanej z wiarą, coraz częściej w wyszukiwarkach internetowych pojawia się pytanie: Jaki prezent dać na komunię w 2024 r.? I faktycznie, lepiej dobrze to przemyśleć, bo może się okazać, że prezent będzie piękny, ale trzeba będzie zapłacić podatek.
Smartfon, smartwatch, tablet, komputer, dron, biżuteria, rower, quad – to obok gotówki najpopularniejsze prezenty komunijne. Wszystkie one z punktu widzenia urzędu skarbowego mają charakter darowizny. I oczywiście – o ile ich wartość nie przekroczy ustawowych limitów zwolnienia od podatku od darowizn, to nie rodzą żadnych podatkowych konsekwencji. Nietrudno jednak zauważyć, że wszystkie wskazane przedmioty mają niemałą wartość, a zwolnienie od podatku nie jest w ich przypadku oczywiste.

REKLAMA

Do jakiej wartości od prezentu nie trzeba płacić podatku?

W przypadku zwolnienia od podatku od darowizn ważna jest nie tylko wartość samej darowizny, ale także to, kto ją przekazał i do jakiej grupy podatkowej się zalicza. Wysokość podatku ustala się bowiem w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie to następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.

Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
  • do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
  • do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
  • do grupy III – innych nabywców.

Do każdej ze wskazanych grup znajduje zastosowanie inna kwota wolna od opodatkowania, czyli taka, której przekazanie nie będzie się wiązało z obowiązkiem zapłaty. Kwoty te to:
- 36.120 zł – dla nabywców zaliczonych do pierwszej grupy podatkowej,
- 27.090 zł - dla drugiej grupy,
- 5733 zł - dla trzeciej grupy.
Należy pamiętać o tym, że są to limity pięcioletnie.

Jak zapłacić podatek od darowizny?

Jak z tego wynika, limity zwolnienia podatkowego nie są małe i zapewne w większości przypadków obdarowani nie będą musieli zawracać sobie głowy kwestiami podatkowymi, jednak szczególnej uwagi mogą wymagać prezenty od rodziców chrzestnych. Ci bowiem nie zawsze należą do najbliższej rodziny obdarowanego rozumianej jako stopień pokrewieństwa, a jednocześnie często przekazują dzieciom wartościowe prezenty. Jeżeli dojdzie więc do takiej sytuacji, że wartość prezentu przekroczy wskazany limit uprawniający do zwolnienia, rodzice dziecka będą zobowiązani do dokonania rozliczenia podatku. Muszą przy tej okazji pamiętać, że w przypadku najbliższej rodziny istnieje jeszcze możliwość skorzystania ze specjalnego zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten reguluje sytuacji tzw. zerowej grupy podatkowej, czyli najbliższej rodziny obdarowanego. Przewiduje on, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego oraz
2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne,
a ich wartość doliczona do wartości majątku nabytego dotychczas od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok przekracza kwotę zwolnienia – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
Wynika z tego, że z tytułu prezentów od rodziców, dziadków, pradziadków, rodzeństwa, ojczyma oraz macochy, nawet jeśli ich wartość będzie wyższa niż 10.434 zł, nie trzeba będzie płacić podatku, ale pod warunkiem, że w terminie 6 miesięcy zgłosi się darowiznę do urzędu skarbowego. Oczywiście w przypadku, gdy mowa o obdarowaniu dziecka przystępującego do I Komunii, zgłoszenia muszą dokonać jego rodzice. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że w przypadku przekazania dziecku gotówki, dodatkowym warunkiem jest to, aby przekazanie nastąpiło przelewem bankowym lub przekazem pocztowym. Oznacza to, że do przysłowiowej koperty można w takiej sytuacji włożyć jedynie potwierdzenie dokonania przelewu lub przekazu, a nie banknoty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do emerytury i renty. Jest istotny wzrost

Od 1 czerwca 2024 roku zmieniły się limity dla dorabiających emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów. Limity dorabiania do emerytury i renty są teraz wyższe, a więc można aktualnie więcej dorobić bez obawy przed obniżeniem lub zawieszeniem świadczenia.

REKLAMA

Eurowybory 2024 - głosowanie korespondencyjne. PKW: 27 maja ostatnim dniem na zgłoszenie zamiaru. Co trzeba zrobić?

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa w dniu 27 maja 2024 r. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującego komisarza wyborczego. Co ważne, o dotrzymaniu terminu złożenia zgłoszenia decyduje data ich otrzymania przez właściwy organ, a nie data nadania (stempla pocztowego). Kto i jak może głosować korespondencyjnie?

Nowy mechanizm od MSWiA: Mundurowi rozczarowani. Bez zmiana w dopłatach

Rozczarowanie spotkało Straż Graniczną - zmiany w przepisach nie dadzą im podwyżki wysokości dodatków do wypoczynku.

Zasiłek macierzyński w 2024 roku - ile wynosi? Urlop macierzyński i rodzicielski – ile tygodni?

Od stycznia do kwietnia 2024 roku zasiłki macierzyńskie ZUS wypłacił dla 112,7 tys. kobiet w całej Polsce. Ile wynosi taki zasiłek? Jak długi urlop macierzyński i rodzicielski przysługuje w 2024 roku? 

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na znak CE? Jak rozpoznać znak CE a jak China Export?

Znak CE to deklaracja producenta, że produkt spełnia unijne wymagania. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie wszystkich zakupów pod katem oznakowania CE. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy znak jest prawdziwy.

REKLAMA

Sukces "Łowców cieni". Zatrzymali niebezpiecznego czeskiego gangstera

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali obywatela Czech, poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i czerwonej noty Interpolu. Mężczyzna był ścigany od grudnia 2023 roku za udział w międzynarodowym gangu, który zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na terenie Polski i Czech.

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

REKLAMA