REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostrożnie z prezentami z okazji Komunii. Sprawdź, od czego i ile podatku trzeba zapłacić i jak to zrobić.

pierwsza komunia prezent darowizna podatek koperta gotówka
Ostrożnie z prezentami z okazji Komunii. Sprawdź, od czego i ile podatku trzeba zapłacić i jak to zrobić.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ostrożnie z prezentami z okazji Komunii. Sprawdź, od czego i ile podatku trzeba zapłacić i jak to zrobić. Smartfon, smartwatch, tablet, komputer, dron, biżuteria, rower, quad i gotówka – to nadal najpopularniejsze prezenty. Sprawdź, które z nich warto podarować.

Jaki prezent na Pierwszą Komunię 2024?

Po okresie zamieszania związanego z pandemią maj ponownie wraca do swojej tradycyjnej roli miesiąca komunijnego. Już niedługo dziewczynki założą białe sukienki, a chłopcy garnitury i po raz pierwszy przyjmą pierwszą komunię świętą. To sprawia, że obok tematyki związanej z wiarą, coraz częściej w wyszukiwarkach internetowych pojawia się pytanie: Jaki prezent dać na komunię w 2024 r.? I faktycznie, lepiej dobrze to przemyśleć, bo może się okazać, że prezent będzie piękny, ale trzeba będzie zapłacić podatek.
Smartfon, smartwatch, tablet, komputer, dron, biżuteria, rower, quad – to obok gotówki najpopularniejsze prezenty komunijne. Wszystkie one z punktu widzenia urzędu skarbowego mają charakter darowizny. I oczywiście – o ile ich wartość nie przekroczy ustawowych limitów zwolnienia od podatku od darowizn, to nie rodzą żadnych podatkowych konsekwencji. Nietrudno jednak zauważyć, że wszystkie wskazane przedmioty mają niemałą wartość, a zwolnienie od podatku nie jest w ich przypadku oczywiste.

REKLAMA

Do jakiej wartości od prezentu nie trzeba płacić podatku?

W przypadku zwolnienia od podatku od darowizn ważna jest nie tylko wartość samej darowizny, ale także to, kto ją przekazał i do jakiej grupy podatkowej się zalicza. Wysokość podatku ustala się bowiem w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie to następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.

Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
  • do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
  • do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
  • do grupy III – innych nabywców.

Do każdej ze wskazanych grup znajduje zastosowanie inna kwota wolna od opodatkowania, czyli taka, której przekazanie nie będzie się wiązało z obowiązkiem zapłaty. Kwoty te to:
- 36.120 zł – dla nabywców zaliczonych do pierwszej grupy podatkowej,
- 27.090 zł - dla drugiej grupy,
- 5733 zł - dla trzeciej grupy.
Należy pamiętać o tym, że są to limity pięcioletnie.

Jak zapłacić podatek od darowizny?

Jak z tego wynika, limity zwolnienia podatkowego nie są małe i zapewne w większości przypadków obdarowani nie będą musieli zawracać sobie głowy kwestiami podatkowymi, jednak szczególnej uwagi mogą wymagać prezenty od rodziców chrzestnych. Ci bowiem nie zawsze należą do najbliższej rodziny obdarowanego rozumianej jako stopień pokrewieństwa, a jednocześnie często przekazują dzieciom wartościowe prezenty. Jeżeli dojdzie więc do takiej sytuacji, że wartość prezentu przekroczy wskazany limit uprawniający do zwolnienia, rodzice dziecka będą zobowiązani do dokonania rozliczenia podatku. Muszą przy tej okazji pamiętać, że w przypadku najbliższej rodziny istnieje jeszcze możliwość skorzystania ze specjalnego zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten reguluje sytuacji tzw. zerowej grupy podatkowej, czyli najbliższej rodziny obdarowanego. Przewiduje on, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego oraz
2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne,
a ich wartość doliczona do wartości majątku nabytego dotychczas od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok przekracza kwotę zwolnienia – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
Wynika z tego, że z tytułu prezentów od rodziców, dziadków, pradziadków, rodzeństwa, ojczyma oraz macochy, nawet jeśli ich wartość będzie wyższa niż 10.434 zł, nie trzeba będzie płacić podatku, ale pod warunkiem, że w terminie 6 miesięcy zgłosi się darowiznę do urzędu skarbowego. Oczywiście w przypadku, gdy mowa o obdarowaniu dziecka przystępującego do I Komunii, zgłoszenia muszą dokonać jego rodzice. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że w przypadku przekazania dziecku gotówki, dodatkowym warunkiem jest to, aby przekazanie nastąpiło przelewem bankowym lub przekazem pocztowym. Oznacza to, że do przysłowiowej koperty można w takiej sytuacji włożyć jedynie potwierdzenie dokonania przelewu lub przekazu, a nie banknoty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA