reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2012 > Zmiany w emeryturach duchownych

Zmiany w emeryturach duchownych

Zapowiedziane zmiany w systemie emerytalnym, które mają między innymi zapobiec kryzysowi finansowemu, mają dotknąć również duchownych. Nawet, jeśli wymagałoby to zmian w konkordacie.

Jakie zmiany proponuje rząd w emeryturach duchownych

Premier zapowiedział dyskusję na temat emerytalnego zabezpieczenia duchownych. Premier w swoich planach ma na myśli tą część, która jest finansowana przez państwo za pomocą Funduszu Kościelnego. Zgodnie z zapowiedziami premiera duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych.

Obecne zasady wypłacania emerytur z Funduszu Kościelnego

Obecnie emerytury części duchownych są finansowane z Funduszu Kościelnego. Fundusz Kościelny został powołany na mocy ustawy z dnia 20 marca 1950 roku o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego jako forma rekompensaty dla kościołów za przejęte przez Państwo nieruchomości ziemskie. Co ważne Fundusz Kościelny działa na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych, posiadających uregulowany status prawny w Rzeczypospolitej Polskiej.

Fundusz Kościelny finansuje składki na ubezpieczenie:

  • emerytalne,
  • rentowe,
  • wypadkowe duchownych.

Ale tylko tych duchownych, którzy nie podlegających tym ubezpieczeniom z innych tytułów. Fundusz finansuje składki w wysokości 80 proc., a za członków zakonów kontemplacyjnych klauzurowych i misjonarzy w okresach pracy na terenach misyjnych w 100 proc.

Oprócz emerytur wypłacanych z Funduszu Kościelnego, duchowni mają również prawo do emerytur z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Emerytur Społecznych. Osoby duchowne, mogą uzyskać prawo do emerytury po ukończeniu 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni. Emerytura ta przyznawana jest bez względu na staż pracy. Wyliczana jest w oparciu o kwotę składek zgromadzonych na koncie danej osoby w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i wysokości wyliczonego dla niej kapitału początkowego w powiązaniu ze średnim dalszym trwaniem życia. Ponadto ustawa emerytalna przyznaje prawo do emerytury kobiecie po ukończeniu 60 lat po i udowodnieniu tylko 15 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz mężczyźnie po   ukończeniu 65 lat i udowodnieniu 20 lat okresów składkowych i  nieskładkowych.

Zobacz także dział: Wcześniejsze emerytury

Źródło: Expose premiera Donalda Tuska

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 marca 1950 roku o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (Dz. U. 1950 nr 9 poz. 87)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama