reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2012 > Zmiany w emeryturach duchownych

Zmiany w emeryturach duchownych

Zapowiedziane zmiany w systemie emerytalnym, które mają między innymi zapobiec kryzysowi finansowemu, mają dotknąć również duchownych. Nawet, jeśli wymagałoby to zmian w konkordacie.

Jakie zmiany proponuje rząd w emeryturach duchownych

Premier zapowiedział dyskusję na temat emerytalnego zabezpieczenia duchownych. Premier w swoich planach ma na myśli tą część, która jest finansowana przez państwo za pomocą Funduszu Kościelnego. Zgodnie z zapowiedziami premiera duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych.

Obecne zasady wypłacania emerytur z Funduszu Kościelnego

Obecnie emerytury części duchownych są finansowane z Funduszu Kościelnego. Fundusz Kościelny został powołany na mocy ustawy z dnia 20 marca 1950 roku o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego jako forma rekompensaty dla kościołów za przejęte przez Państwo nieruchomości ziemskie. Co ważne Fundusz Kościelny działa na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych, posiadających uregulowany status prawny w Rzeczypospolitej Polskiej.

Fundusz Kościelny finansuje składki na ubezpieczenie:

  • emerytalne,
  • rentowe,
  • wypadkowe duchownych.

Ale tylko tych duchownych, którzy nie podlegających tym ubezpieczeniom z innych tytułów. Fundusz finansuje składki w wysokości 80 proc., a za członków zakonów kontemplacyjnych klauzurowych i misjonarzy w okresach pracy na terenach misyjnych w 100 proc.

Oprócz emerytur wypłacanych z Funduszu Kościelnego, duchowni mają również prawo do emerytur z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Emerytur Społecznych. Osoby duchowne, mogą uzyskać prawo do emerytury po ukończeniu 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni. Emerytura ta przyznawana jest bez względu na staż pracy. Wyliczana jest w oparciu o kwotę składek zgromadzonych na koncie danej osoby w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i wysokości wyliczonego dla niej kapitału początkowego w powiązaniu ze średnim dalszym trwaniem życia. Ponadto ustawa emerytalna przyznaje prawo do emerytury kobiecie po ukończeniu 60 lat po i udowodnieniu tylko 15 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz mężczyźnie po   ukończeniu 65 lat i udowodnieniu 20 lat okresów składkowych i  nieskładkowych.

Zobacz także dział: Wcześniejsze emerytury

Źródło: Expose premiera Donalda Tuska

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 marca 1950 roku o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (Dz. U. 1950 nr 9 poz. 87)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obecnie emerytury części duchownych są finansowane z Funduszu Kościelnego.
Obecnie emerytury części duchownych są finansowane z Funduszu Kościelnego.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama