| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Podwyższenie wieku emerytalnego > Podwyższenie wieku emerytalnego od 2013 roku

Podwyższenie wieku emerytalnego od 2013 roku

Obecnie powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Premier w swoim expose zapowiedział zmiany w systemie emerytalnym. Jedną z nich ma być podwyższenie i zrównanie wieku emerytalnego do 67 lat.

Emerytury 2013

Premier zapowiedział, że od 2013 stopniowo zrównywany i podwyższany będzie wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn do 67 lat. Podnoszenie wieku emerytalnego będzie następować systematycznie o 1 miesiąc co cztery miesiące. W związku z tym wymagany poziom zostanie osiągnięty dla mężczyzn w 2020 roku, a dla kobiet w 2040. Stopniowe wprowadzenie nowego wieku emerytalnego pozwoli na aktywną politykę państwa wspierającą zatrudnienie osób starszych.

Dzięki wydłużeniu i zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn państwo przestanie nadmiernie zadłużać obecne i przyszłe pokolenia na potrzeby emerytur. Ponadto dłuższy okres pracy będzie oznaczał wyższe emerytury, zwłaszcza dla kobiet.

Dziś 38-letnia kobieta, która przejdzie na emeryturę w nowym systemie w 2040 roku w wieku 67 lat będzie miała blisko dwukrotnie wyższą emeryturę niż gdyby przeszła na emeryturę w wieku 60 lat. Dla kobiety w wieku 50 lat, która w wyniku stopniowych zmian przejdzie na emeryturę w wieku 63 lat, ta emerytura będzie wyższa o 15-20 procent.

Brak podwyższenia wieku emerytalnego spowodowałby sytuację, w której państwo nie byłoby w stanie zagwarantować w najbliższych latach wypłaty świadczeń emerytalnych.

Na podwyższenie powszechnego wieku emerytalnego zdecydowało się lub rozważą taką możliwość wiele państw członkowskich. W Niemczech powszechny wiek emerytalny został podniesiony z 65 do 67 lat. We Francji od 2018 roku wiek emerytalny będzie wynosił 62 lata, zaś w Wielkiej Brytanii może zostać on zwiększony do 68 lat. Dla porównania w Japonii powszechny wiek emerytalny wynosi prawie 70 lat.

Powszechny wiek emerytalny obecnie

Ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku przysługuje emerytura, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki: osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn oraz mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Co oznacza, że w Polsce powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet, a dla mężczyzn 65 lat.

Zobacz także: Kto ma prawo do emerytury w wieku powszechnym

Źródło: Expose Premiera Donalda Tuska

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »