reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2012 > Jakie zmiany w emeryturach mundurowych, emeryturach dla sędziów i prokuratorów od 2012 roku

Jakie zmiany w emeryturach mundurowych, emeryturach dla sędziów i prokuratorów od 2012 roku

Premier zapowiedział w przegląd i podjęcie odpowiednich decyzji w sprawie świadczeń emerytalnych uprzywilejowanych grup emerytów. Dotyczyć to będzie przede wszystkim „mundurówek”, górników, prokuratorów i sędziów oraz księży.

Zmiany w emeryturach mundurowych

Dla wstępujących do służby od lipca 2012 zaczną obowiązywać nowe zasady przechodzenia na emeryturę służb mundurowych - wiek emerytalny zostanie ustanowiony na 55 lat, a staż służby zostanie wydłużony do 25 lat. Emerytura policyjna przysługuje obecnie funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby.

Zmiany w świadczeniach dla prokuratorów i sędziów w stanie spoczynku

Premier zapowiedział dokonanie przeglądu uprawnień wynikających ze stanu spoczynku prokuratorów i sędziów. Zmiany dotycząc tych specyficznych uprawnień wynikających ze stanu spoczynku prokuratorów sędziów zostaną zgłoszone w połowie 2012 roku. Na razie usłyszeliśmy zapowiedź, teraz czekamy na propozycję zmian. Obecnie prokurator przechodzi w stan spoczynku z chwilą ukończenia 65 roku życia mężczyźni i 60 lat kobiety. Możliwe są dwa wyjątki. Po pierwsze na wniosek zainteresowanego kontynuowaniem służby prokuratora, granica ta może zostać przedłużona do 70 roku życia. Po drugie może dojść do skrócenia tego okresu.  Mężczyzna prokurator może na swój wniosek przejść w stan spoczynku po ukończeniu 60 lat, jeżeli przepracował na stanowisku prokuratora co najmniej lat 30, a kobieta prokurator może przejść w stan spoczynku już po ukończeniu 55 lat życia, jeżeli przepracowała na tym stanowisk nie mniej niż 25 lat. Prokuratorowi przechodzącemu w stan spoczynku na ogólnych zasadach przysługuje uposażenie w wysokości 75 proc. wynagrodzenia pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku. Natomiast sędzia przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 65 roku życia, chyba że Krajowa Rada Sądownictwa na wniosek sędziego, wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez sędziego 70 roku życia. Ponadto sędzia przechodzi na swój wniosek w stan spoczynku po ukończeniu 55 lat przez kobietę, jeżeli przepracowała na stanowisku sędziego nie mniej niż 25 lat, a 60 lat przez mężczyznę, jeżeli przepracował na stanowisku sędziego nie mniej niż 30 lat. Sędziemu przechodzącemu w stan spoczynku przysługuje uposażenie w wysokości 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat, pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisku.

Zobacz także dział: Wcześniejsze emerytury

Źródło: Expose premiera Donalda Tuska

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 czerwca 1985 roku o prokuraturze (tekst. jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 7 poz. 39, z późn. zm.)

Ustawa z dnia 27 lipca 2001 roku Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2001 r. Nr 98 poz. 1070z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od lipca 2012 wiek emerytalny funkcjonariuszy zostanie ustanowiony na 55 lat, a staż służby zostanie wydłużony do 25 lat.
Od lipca 2012 wiek emerytalny funkcjonariuszy zostanie ustanowiony na 55 lat, a staż służby zostanie wydłużony do 25 lat.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama