Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury stażowe w sejmie

Emerytury stażowe w sejmie - ocena BCC
Emerytury stażowe w sejmie - ocena BCC
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emerytury stażowe - Sejm zaczyna prace nad zgłoszonym przez "Solidarność" obywatelskim projektem. Jak emerytury stażowe ocenia BCC?

Emerytury stażowe - sejm

Sejm właśnie zaczyna prace nad zgłoszonym przez „Solidarność” obywatelskim projektem emerytur stażowych. Prezydent Andrzej Duda złożył również własny projekt ustawy. Celem obu projektów jest wprowadzenie emerytury stażowej, która umożliwi wcześniejsze przechodzenie na emeryturę osób zarówno objętych ZUS i KRUS.

REKLAMA

Obecnie wielkość wypłat emerytur i rent dochodzi do 12 proc. PKB. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych staje się zasadniczo konkurentem wszystkich programów o charakterze rozwojowym i infrastrukturalnym, które poza dopłatami z UE wymagają donacji budżetu państwa. Wraz ze wzrostem wydatków na emerytury ta konkurencja będzie wzrastać, choćby z tego powodu, że w przypadku emerytury stażowej dla kobiet, będą mogły odchodzić na emeryturę kobiety mające mniej niż 55 lat.

Emerytura stażowe niezależna od okresów składkowych

Emerytura stażowa niezależna od okresów składkowych wprowadza potencjalnego emeryta w sferę minimalnych świadczeń. Podstawą reformy z 1999 roku był system zdefiniowanej składki: tyle ile odłożyłeś, podzielone przez długość życia, trafi w twoje ręce na emeryturze. W obywatelskiej koncepcji emerytury stażowej jest zastrzeżenie, że nie może wynosić ona mniej niż 120 proc. minimalnego świadczenia. Jednak nadal mówimy o minimalnym świadczeniu. Może to doprowadzić do sytuacji, gdy powstanie „nowy stary portfel” świadczeń emeryckich, które będą najniższe. Może warto byłoby zastanowić się nad uwzględnieniem wyłącznie lat składkowych.

Emerytura stażowa poszerzy strefę ubóstwa?

Emerytura stażowa w proponowanym kształcie jest rozwiązaniem wypychającym ludzi z rynku pracy i jednocześnie nie zapewniającym im odpowiednich warunków życia przez co de facto poszerza strefę ubóstwa.

Zasady uzyskania emerytury

Obecnie warunkiem przejścia na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym jest osiągnięcie wieku 60/65 lat kobiet i mężczyzn. Ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku przysługuje emerytura w tym wieku, jeśli posiadają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zniesmaczony
  2021-12-15 23:17:02
  Popieram komentarz Leszka. Dodam, że zamierzonych przekłamań jest nieco więcej: 1) wysokość emerytury stażowej jest jak najbardziej uzależniona od długości okresów składkowych (a nie jak podano w podtytule); 2) im dłuższy okres składkowy, tym wyższa emerytura, okres min.35-K/40-M w oczywisty sposób zapewnią więc wyższą emeryturę, twierdzenie zatem, że emerytury stażowe poszerzą strefę ubóstwa jest zwyczajnym kłamstwem; 3) odniesienie do kwoty minimalnej dotyczy 100%, a nie 120% najniższego świadczenia; 4) sugestia o uwzględnianiu jedynie okresów składkowych prowadzi do wniosku, że uprawnionym do emerytury mogłaby być osoba o stażu znacznie przekraczającym 35/40 lat; oznacza to, że w większości przypadków należałoby wyraźnie przekroczyć powszechny wiek emerytalny (60-K/65-M); a co ze schorowanymi, którzy utracili zdrowie i nie są zdolni kontynuować pracy zawodowej, w sytuacji, kiedy ZUS w zasadzie zawiesił przyznawanie rent; 5) w artykule mówi się o wypłatach świadczeń emerytalnych sięgających 12% PKB, dając do zrozumienia, że emeryci stażowi generowaliby olbrzymie dodatkowe koszty; zapomina się jednak, że oni - póki żyją - upominają się jedynie o oddanie tylko części gromadzonych przez nich składek w ZUS. Proszę pamiętać, że to nie oni odpowiadają za niekorzystne trendy demograficzne i to nie oni odpowiadają za niefrasobliwość ekip rządzących, uprawiających od lat demoralizujące rozdawnictwo. Smutne, że obserwuje się nachalną ofensywę medialną wymierzoną przeciwko emeryturom stażowym i tworzoną na wyraźne zamówienie polityczne.
  1
 • Leszek
  2021-12-15 10:43:13
  Jakie wypychające z rynku pracy co wy piszecie kto chce to pójdzie kto chce nie.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • JANNN
  2021-12-16 14:55:53
  Emerytura stażowa poszerzy strefę ubóstwa ten co to pisze jest IDIOTĄ on mnie obraża to ja jego też. Jak po 46 latach pracy płacąc ZUS ma mi nie wystarczyć na emeryturę. NIE będę tyrać do 50 lat pracy na tego NIEROBA.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • artur
  2021-12-16 14:22:15
  nikt nas nie puści na stażówki bo kto będzie tyrał na tych nierobów, rozdawnictwo w toku ale nie dla tych co pracują od dawna
  1
 • artur
  2021-12-16 14:18:44
  q........wa to są moje pieniądze i żaden zus krus czy inne pajace nic mi nie dają z własnej kieszeni a wszyscy ci mądrale co powiadają że należy pracować do zdechu niech pracują nikt im nie broni, wszystkim tym mądrym mogę pospawać gaz do domu w wieku 70 lat ciekawe czy chcieli by takiego majstra? domu
  0
 • Olek
  2021-12-18 07:59:50
  Niech dadzą wyższe wynagrodzenia to kto zdrowy będzie nadal pracował. Minimalne wynagrodzenie jest na takim poziomie, że nie wiele mniejsza będzie emerytura. Po 40 latach ciężkiej pracy, nie biurowej, powinna być wysoka emerytura. Ale nie w Polsce, ponieważ każdy kto ciężko pracował fizycznie przeważnie mało zarabiał. Na zachodzie jest inaczej. Ciężka praca jest dobrze wynagradzana i emerytura wcześniejsza. Masz szkołę, masz lżejszą pracę ale musisz dłużej pracować. To ma sens.
  0
 • sort65
  2021-12-28 21:52:24
  Najpierw to trzeba zrobić porządek ze starymi ustawami ( pomostówka , kapitał początkowy gdzie wcale nie chodzi o pieniądze , staż do 1999 r. gdzie nigdy lat nie przybędzie , szkodliwe z lat prl . lata i ograniczenia takie jak : urodzeni w latach 1948 do 1969 jak ukończą do 2008 60 lat - takie bzdury istnieją w ustawach i przyznać się że roczniki od połowy 1958 r. i dalej zostały oszukane odnośnie wcześniejszych emerytur.
  0
 • sort65
  2021-12-28 21:36:20
  Rozumiem że mnie spłacą ( 48 lat pracy) a do innych będą chodzić po cmentarzach i pukać w trumny : puk puk chcesz stażowe ?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

REKLAMA

Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

REKLAMA

Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie?

Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie? Pracodawco sprawdź o czym musisz pamiętać. 

Telus: od środy Litwa ma kontrolować tranzytowane zboże z Ukrainy

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował: Dogadaliśmy ważną sprawę; od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu litewskiego.

REKLAMA