reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Opodatkowanie emerytury z USA

Opodatkowanie emerytury z USA

Emeryt powracający do Polski, który otrzymuje emeryturę z USA, za która płaci podatek w USA, musi się rozliczyć także w Polsce.

W przypadku pobierania emerytury z obowiązkowego systemu ubezpieczeń Stanów Zjednoczonych, należy zapłacić podatek od amerykańskiej emerytury także w Polsce.

Zawarta pomiędzy Stanami zjednoczonymi a Polską umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie zawiera zasad opodatkowania emerytur. Przewiduje jednak jeden wyjątek. W przypadku emerytur otrzymywanych z funduszy publicznych z tytułu pełnionych poprzednio funkcji rządowych.

Emerytura wypłacana ze Stanów Zjednoczonych, a otrzymywana przez osobę posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce, podlega opodatkowaniu zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce.

Opodatkowanie w Polsce następowałoby w tym przypadku przy zastosowaniu metody unikania podwójnego opodatkowania. W związku z tym, Polska zezwoli osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce na zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków zapłaconych w Stanach Zjednoczonych.

W przypadku, gdy:

  • osoba posiada miejsce zamieszkania na terytorium Polski (podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu),
  • a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody wyłączenia z progresją
  • lub Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwem, w którym dochody są osiągane,

dochody zagraniczne łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski. Od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów krajowych oraz zagranicznych odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie.

Należy jednak pamiętać, że odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Te zasady opodatkowania dotyczą jednak tylko świadczeń emerytalnych z tytułu podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama