| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) – przewodnik po produkcie

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) – przewodnik po produkcie

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to dodatkowy, występujący obok Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) produkt dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Od 15 stycznia 2014 roku zryczałtowana stawka opodatkowania dla wypłat z IKZE wynosi 10%.

Limit wpłat na IKZE

Ustawodawca przewidział także roczny limit wpłat na IKZE. Zostało to uregulowane procentowo. Wpłaty dokonywane w ciągu jednego roku kalendarzowego nie mogły przekroczyć 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok, tj. w 2013 roku – około 109 551,6 zł. Kwota ta odpowiadała równowartości 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, ustalonej dla oszczędzającego za rok poprzedni, nie więcej jednak niż 4% kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Osoby o niskich dochodach potraktowane zostały inaczej. Jeśli kwota odpowiadająca równowartości 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, ustalonej dla nich za rok poprzedni nie przekracza 4% równowartości 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, to mogę one dokonywać wpłat w podwyższonej wysokości, mianowicie do wysokości 4% równowartości 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w  poprzednim roku kalendarzowym. W 2014 sytuacja ta zostanie ujednolicona. Ustawodawca przewidział bowiem jednakowy limit wpłat dla wszystkich. Na IKZE będzie można co roku wpłacić maksymalnie kwotę odpowiadającą 1,2-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Kwota ta uzależniona została więc od tempa wzrostu płac w kraju. Wysokość kwoty wpłat na IKZE w roku 2014 wynosi 4 495,20 zł. Kwoty te ogłasza co roku minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.

Zmiana IKZE

IKZE mogą być oferowane przez szeroki krąg podmiotów, do których należą m.in.: fundusze inwestycyjne, podmioty prowadzące działalność maklerską (domy maklerskie i banki), zakłady ubezpieczeń na życie, banki, dobrowolne fundusze emerytalne. Istnieje możliwość zmiany IKZE. Wówczas następuje transfer środków na nowo wybrane konto IKZE. Jest on zwolniony z opodatkowania. Nie ma jednak możliwości przekazania tych środków na IKE. Konto IKZE nie pozwala także na wycofanie tylko części zgromadzonych środków, co jest możliwe w przypadku IKE. Z IKZE możemy jedynie wycofać cały kapitał w dowolnym momencie. Podlega to opodatkowaniu PIT zgodnie ze skalą podatkową.

Polecamy serwis: Emerytury 2014

Jak wypłacić środki z IKZE?

Wypłata środków możliwa jest jedynie w dwóch sytuacjach. Po pierwsze na wniosek oszczędzającego, który ukończył 65 lat i korzystał co najmniej przez 5 lat z IKZE. Po drugie na wniosek uprawnionego, po śmierci osoby oszczędzającej. Warunkiem formalnym jest złożenie stosownego wniosku. Możemy w nim zastrzec, czy wypłata ma nastąpić jednorazowo czy ratalnie. Wyplata w ratach następuje przez okres co najmniej 10 lat lub czas równy okresowi oszczędzania (w sytuacji gdy korzystaliśmy w IKZE krócej niż 5 lat).

Podstawa prawna: ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. poz. 1717).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK