reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Zasada „złotówka za złotówkę” – 14. emerytura

Zasada „złotówka za złotówkę” – 14. emerytura

Zasada „złotówka za złotówkę” w przypadku 14. emerytury będzie miała wpływ na jej wysokość. Kogo będzie dotyczyła?

14. emerytura z zasadą „złotówka za złotówkę”

Wysokość tzw. 14. emerytury w tym roku co do zasady ma wynosić tyle co kwota najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca 2021 r., czyli 1250,88 zł (brutto).

Pełną wysokość czternastki otrzymają jednak tylko te osoby, które pobierają świadczenia emerytalno-rentowe w wysokości nieprzekraczającej kwoty 2900 zł. Jest to kwota brutto, czyli przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń.

W pozostałych przypadkach zostanie zastosowana tzw. zasada złotówka za złotówkę.

14. emerytura i „złotówka za złotówkę” – co to znaczy?

Kwota 1250,88 zł zostanie pomniejszona o kwotę różnicy pomiędzy wysokością pobieranego świadczenia (brutto) a kwotą 2900 zł - nie więcej niż o kwotę najniższej emerytury.

W praktyce zatem od kwoty (brutto) pobieranej emerytury czy renty należy odjąć 2900 zł. Otrzymana wartość stanowi kwotę zmniejszenia wysokości tzw. 14. emerytury.

Czternastek nie otrzymają emeryci, pobierający świadczenia w wysokości powyżej 4150,88 zł (brutto).

14. emerytura nie przysługuje również osobom, którym prawo do świadczeń emerytalno-rentowych zostało zawieszone na dzień 31 października 2021 r.

14. emerytura – wniosek?

Tzw. 14. emerytura będzie wypłacana, osobom, które w dniu 31 października 2021 r. mają prawo do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Do otrzymania świadczenia nie jest wymagany wniosek, ponieważ czternastki będą wypłacane z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłat w listopadzie. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych wypłata 14.emerytury nastąpi w grudniu 2021 r. Termin wypłaty 14. emerytury dla okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników przypada na styczeń 2022 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. z 2021 r., poz. 432)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasada „złotówka za złotówkę” – 14. emerytura/Fot. Shutterstock
Zasada „złotówka za złotówkę” – 14. emerytura/Fot. Shutterstock

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama