| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Jak wyrobić nowy dowód osobisty 2015 r.?

Jak wyrobić nowy dowód osobisty 2015 r.?

W przypadku ubiegania się po raz pierwszy o dowód osobisty należy złożyć wniosek o jego wydanie w dowolnej gminie na terenie całego kraju.

Kto składa wniosek?

Wniosek o wydanie pierwszego dowodu osobistego należy złożyć osobiście. Istnieje możliwość złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet.

Wniosek taki może złożyć osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Wyjątkiem jest:

- osoba małoletnia, której do ukończenia 18. roku życia zostało więcej niż 30 dni, w jej imieniu wniosek składa jeden z rodziców lub opiekun prawny,

- osoba ubezwłasnowolniona całkowicie pozostająca pod władzą rodzicielską, w jej imieniu wniosek składa jeden z rodziców,

- osoba ubezwłasnowolniona całkowicie niepozostająca pod władzą rodzicielską – wniosek składa opiekun prawny,

- osoba ubezwłasnowolniona częściowo – wniosek składa kurator.

Polecamy: Zmiany w prawie pracy 2016

Gdzie złożyć dokumenty?

Wniosek o wydanie dowodu osobistego wraz z załącznikami należy złożyć (z uwzględnieniem powyższych wyjątków) w siedzibie organu dowolnej gminy na terenie kraju w formie pisemnej lub dokumentu elektronicznego.

Wniosek należy wypełnić i podpisać własnoręcznie.

Wniosek można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Zobacz: Wzór dowodu osobistego 2015

Wymagane dokumenty

  1. Wniosek o wydanie dowodu osobistego,
  2. Kolorowa fotografia osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana na jednolitym, jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

Wyjątek stanowią osoby z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku, które mogą do wniosku załączyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku osoba ta jest zobowiązana załączyć do złożonego wniosku, orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku.

Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej, niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nie przekraczającej 2,5 MB, spełniającą powyższe wymogi. 

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »