REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza
Szymon Nawrat
Patrycja Ryś
Dofinansowanie dla działalności gospodarczej./ Fot. Fotolia
Dofinansowanie dla działalności gospodarczej./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą bądź są wspólnikami spółek cywilnych, osobowych lub kapitałowych, mogą ubiegać się o unijne dotacje na inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Przedmiotowe wsparcie jest udzielane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (dalej jako: RPO) - przy mniejszych projektach oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) - przy większych przedsięwzięciach. Po konsultacjach z Komisją Europejską, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało dokument Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia na lata 2007-2013 (NSRO), który został przygotowany zgodnie z wymogami art. 27 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Spójności i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1260/1999 (rozporządzenie Rady nr 1083/2006).

REKLAMA

Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia (NSPRO) na lata 2007-2013 zakładają, iż Polska, w ramach istniejącego podziału administracyjnego na województwa, stworzy szesnaście RPO, odpowiadających potrzebom i możliwościom poszczególnych regionów. Obsługą każdego z Programów zajmuje się właściwy Urząd Wojewódzki, który ustala terminy naborów wniosków, wielkość dotacji, kryteria oceny wniosków etc. Przykładowo dla województwa mazowieckiego, szczegółowy opis procedury przyjmowania i rozpatrywania wniosków, znajduje się na stronie internetowej: rpo.mazowia.eu. Posługując się przykładem Województwa Mazowieckiego, wymaga podkreślenia, iż Regionalny Program Operacyjny na 2007–2013 (RPO WM), jest głównym instrumentem służącym realizacji celów strategii jego Rozwoju, a za jego opracowanie odpowiedzialny jest Zarząd Województwa, który pełni funkcję Instytucji Zarządzającej Programem.

Zobacz również serwis: Fundusze unijne

REKLAMA

O dofinansowanie w ramach obowiązujących Programów, mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, mali lub średni przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą i posiadający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną - miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, współpracujący na zasadzie zawartych umów z co najmniej dwoma innymi przedsiębiorcami oraz planujący współpracę biznesową w oparciu o rozwiązania elektroniczne.

Niezbędnym do wszczęcia procedury jest złożenie wniosku przez osobę ubiegającą się o unijne wsparcie, wraz z stosownymi załącznikami w postaci: danych dotyczących przedsiębiorstwa (m.in. dokumentacji ewidencyjnej: KRS, CEIDG, dotyczącej kondycji finansowej, otrzymanej uprzednio pomocy), opisu dotychczasowej działalności, uzasadnienia dla przedsięwziętego projektu (w tym m.in. mapy, szkice lokalizacyjne projektu, dokumentacja techniczna, potwierdzenia uprawnień właścicielskich do gruntu, na którym projekt ma być realizowany), harmonogramu działań oraz kosztorysu. W zależności od wyboru konkretnego Działania – zdarza się, iż w przedmiotowych kryteriach znajduje się wymóg wykazania innowacyjności projektu czy tez stworzenie nowych miejsc pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wszczęciu procedury – następuje formalna i merytoryczna ocena wniosku. Zawiera ona m.in. ocenę wszystkich wymaganych przepisami wymogów, poczynając od dochowania terminu na złożenie wniosku i sprawdzenia kompletności złożonej dokumentacji, na merytorycznej ocenie kończąc. Badanie merytoryczne wniosku, odbywa się pod kątem celowości, racjonalności i konieczności ubiegania się o przedmiotowe wsparcie przez przedsiębiorcę.

Zobacz również: Jak pozyskiwać fundusze europejskie, czyli regionalne programy operacyjne w praktyce


Należy zdawać sobie sprawę, iż ocena wniosku trwa około 3 miesięcy. Po upływie tego terminu ogłaszana jest lista rankingowa z wykazem przedsiębiorstw, które następnie są zapraszane do podpisania umowy o dofinansowanie. Na tym jednak udział przedsiębiorcy się nie kończy, gdyż po otrzymaniu przedmiotowego wsparcia, beneficjent musi sporządzać stosowne sprawozdania finansowe z przebiegu realizacji inwestycji, a także mieć na uwadze możliwość przeprowadzenia kontroli wszystkich dokumentów dołączonych do Wniosku o płatność, m.in. poświadczających poniesione wydatki. Jednakże, w przypadku niektórych działań, ze względu na charakter i liczbę realizowanych projektów, dopuszcza się możliwość weryfikacji wybranych dokumentów poświadczających wydatki ujęte w danym Wniosku o płatność.

Po pozytywnej weryfikacji Wniosku o płatność (a w przypadku wniosku końcowego także po pozytywnym wyniku kontroli na zakończenie realizacji projektu, o ile projekt ten znalazł się w planie kontroli) następuje refundacja wydatków poniesionych przez beneficjenta z publicznych środków wspólnotowych lub innych środków publicznych na podstawie Umowy o dofinansowanie.

Najistotniejszym w omawianym zakresie jest zatem, iż unijna pomoc opiera się na refundacji już poniesionych kosztów. Wysokość udzielanej dotacji zależy od województwa (miejsca realizacji projektu) oraz od wielkości przedsiębiorstwa wnioskodawcy. Najczęściej spotykana minimalna wartość projektu to kilkadziesiąt tysięcy złotych, a maksymalna to około 8 mln zł.

Pomoc ze środków unijnych na rozwój przedsiębiorstwa, odgrywa coraz większą rolę, trzeba natomiast pamiętać, że uwagi na ograniczenia czasowe dofinansowania, nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku. Dzięki omawianemu wsparciu, przedsiębiorcy mogą zyskać nie tylko refundację kosztów ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością, ale również istotnie wzmocnić pozycję swojej firmy na rynku, poprzez wprowadzenie działań innowacyjnych, na które nie byłoby ich stać bez unijnej dotacji, a które mogą zaprocentować w przyszłości.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Notka o autorach:

Szymon Nawrat – prawnik, aplikant radcowski w Kancelarii Prawniczej R.Olszewski, J.Tokarski i Wspólnicy. Doradza klientom Kancelarii w zakresie prawa cywilnego, handlowego, ochrony konkurencji i konsumentów.

Patrycja Ryś – prawnik, aplikant adwokacki w Kancelarii Prawniczej R.Olszewski, J.Tokarski i Wspólnicy, uczestniczy w obsłudze prawnej świadczonej na rzecz klientów Kancelarii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA