REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia w działalności gospodarczej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Konopka
KM-LEX
Ubezpieczenia finansowe sprowadzają się do ubezpieczeń kredytu oraz wydawaniem gwarancji ubezpieczeniowych.
Ubezpieczenia finansowe sprowadzają się do ubezpieczeń kredytu oraz wydawaniem gwarancji ubezpieczeniowych.

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenia finansowe sprowadzają się do przeniesienia części ryzyka finansowego w prowadzonej działalności gospodarczej na firmę ubezpieczającą.

Dominującymi ubezpieczeniami w tej grupie są produkty dla kredytów, sprzedaży ratalnej, leasingu, kredytu kupieckiego, kontraktowe. Niektóre z tych zabezpieczeń stosowane są przez banki i kredytobiorca pozostaje zmuszony do ich wykupienia, a niektóre zabezpieczają płynność finansową naszego przedsiębiorstwa.

REKLAMA

W ostatnich latach ubezpieczenia finansowe zostają coraz częściej postrzegane przez przedsiębiorców jako alternatywa dla produktów bankowych. Przyczyną tego stanu są oczywiście pieniądze. Podstawową zaletą produktu ubezpieczeniowego jest jego niższy koszt, jednak trzeba pamiętać, że produkty te nie kompensują nigdy całkowitej straty wynikającej z obrotu gospodarczego i nie są być udzielane na selektywnie wybrane transakcje.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia finansowe

Pojęcie ubezpieczenia finansowego

Już od początku lat 90-tych funkcjonuje w Polsce pojęcie ubezpieczeń finansowych. Nie wykształciło się jeszcze jednolite ujęcie tego sformułowania i najczęściej stosowane są dwa ujęcia tego tematu: wąskie i szerokie.

W ujęciu wąskim ubezpieczenia finansowe sprowadzają się do ubezpieczeń kredytu (tak bankowego jak i kupieckiego) oraz wydawaniem gwarancji ubezpieczeniowych. W ujęciu szerokim kojarzymy te produkty z ubezpieczeniami kredytów, gwarancjami ubezpieczeniowymi oraz ubezpieczeniami różnych strat finansowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Podstawowe ubezpieczenia

Można wyróżnić następujące ubezpieczenia:

  • kredytu – zapewnienie przez zakład ubezpieczeń pokrycia strat majątkowych z powodu nieotrzymania, w sytuacjach określonych w umowie ubezpieczenia, należności za udzielony kredyt;
  • sprzedaży ratalnej – ubezpieczenie gwarantuje zapłatę należnych sprzedawcy wymagalnych rat ceny towaru, których płacenia zaprzestał kupujący. Ubezpieczenie to z reguły nie obejmuje strat pośrednich sprzedawcy (kary umowne, odsetki za zwłokę i inne);
  • spłaty rat leasingowych – podobna konstrukcja ubezpieczenia jak w przypadku ubezpieczenia spłat ratalnych;
  • gwarancji zapłaty długu celnego – zabezpieczenie należności celnych wynikających z ustawy Kodeks Celny z dnia 9 stycznia 1997 r. oraz należności podatkowych wymaganych ustawą O podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993 roku;
  • gwarancje kontraktowe, czyli wadialne, należytego wykonania, zwrotu zaliczki, usunięcia wad i usterek, zwolnienia kwot zatrzymanych;
  • gwarancji zapłaty wierzytelności handlowych – czyli zabezpieczenie jednokrotnej transakcji lub cyklicznych dostaw towarów bądź usług. Ubezpieczenie to potwierdza wiarygodność odbiorcy a co za tym idzie zwiększa prawdopodobieństwo udzielenia kredytu kupieckiego przez dostawcę;
  • gwarancje kaucji – zastępuje kaucję i są najczęściej stosowane przy najmie powierzchni;
  • należności krajowych – zabezpieczenie sprzedawców przed ryzykiem niewypłacalności odbiorców;
  • należności eksportowych – ubezpieczenie ryzyka kredytu kupieckiego w obrocie międzynarodowym;
  • należności faktoringowych.

Czytaj OWU

Produkty ubezpieczeniowe powstają i ewoluują zgodnie z zapotrzebowaniem rynku. Poruszyć tu trzeba jeszcze jeden wątek ubezpieczeniowy – pamiętajmy aby dobrać produkt do swoich potrzeb i koniecznie przeczytać (otrzymać) ogólne warunki ubezpieczenia a w szczególności wyłączenia odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Zobacz również: O czym należy pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

REKLAMA