REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia w działalności gospodarczej

Krzysztof Konopka
KM-LEX
Ubezpieczenia finansowe sprowadzają się do ubezpieczeń kredytu oraz wydawaniem gwarancji ubezpieczeniowych.
Ubezpieczenia finansowe sprowadzają się do ubezpieczeń kredytu oraz wydawaniem gwarancji ubezpieczeniowych.

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenia finansowe sprowadzają się do przeniesienia części ryzyka finansowego w prowadzonej działalności gospodarczej na firmę ubezpieczającą.

Dominującymi ubezpieczeniami w tej grupie są produkty dla kredytów, sprzedaży ratalnej, leasingu, kredytu kupieckiego, kontraktowe. Niektóre z tych zabezpieczeń stosowane są przez banki i kredytobiorca pozostaje zmuszony do ich wykupienia, a niektóre zabezpieczają płynność finansową naszego przedsiębiorstwa.

REKLAMA

W ostatnich latach ubezpieczenia finansowe zostają coraz częściej postrzegane przez przedsiębiorców jako alternatywa dla produktów bankowych. Przyczyną tego stanu są oczywiście pieniądze. Podstawową zaletą produktu ubezpieczeniowego jest jego niższy koszt, jednak trzeba pamiętać, że produkty te nie kompensują nigdy całkowitej straty wynikającej z obrotu gospodarczego i nie są być udzielane na selektywnie wybrane transakcje.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia finansowe

Pojęcie ubezpieczenia finansowego

Już od początku lat 90-tych funkcjonuje w Polsce pojęcie ubezpieczeń finansowych. Nie wykształciło się jeszcze jednolite ujęcie tego sformułowania i najczęściej stosowane są dwa ujęcia tego tematu: wąskie i szerokie.

W ujęciu wąskim ubezpieczenia finansowe sprowadzają się do ubezpieczeń kredytu (tak bankowego jak i kupieckiego) oraz wydawaniem gwarancji ubezpieczeniowych. W ujęciu szerokim kojarzymy te produkty z ubezpieczeniami kredytów, gwarancjami ubezpieczeniowymi oraz ubezpieczeniami różnych strat finansowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Podstawowe ubezpieczenia

Można wyróżnić następujące ubezpieczenia:

 • kredytu – zapewnienie przez zakład ubezpieczeń pokrycia strat majątkowych z powodu nieotrzymania, w sytuacjach określonych w umowie ubezpieczenia, należności za udzielony kredyt;
 • sprzedaży ratalnej – ubezpieczenie gwarantuje zapłatę należnych sprzedawcy wymagalnych rat ceny towaru, których płacenia zaprzestał kupujący. Ubezpieczenie to z reguły nie obejmuje strat pośrednich sprzedawcy (kary umowne, odsetki za zwłokę i inne);
 • spłaty rat leasingowych – podobna konstrukcja ubezpieczenia jak w przypadku ubezpieczenia spłat ratalnych;
 • gwarancji zapłaty długu celnego – zabezpieczenie należności celnych wynikających z ustawy Kodeks Celny z dnia 9 stycznia 1997 r. oraz należności podatkowych wymaganych ustawą O podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993 roku;
 • gwarancje kontraktowe, czyli wadialne, należytego wykonania, zwrotu zaliczki, usunięcia wad i usterek, zwolnienia kwot zatrzymanych;
 • gwarancji zapłaty wierzytelności handlowych – czyli zabezpieczenie jednokrotnej transakcji lub cyklicznych dostaw towarów bądź usług. Ubezpieczenie to potwierdza wiarygodność odbiorcy a co za tym idzie zwiększa prawdopodobieństwo udzielenia kredytu kupieckiego przez dostawcę;
 • gwarancje kaucji – zastępuje kaucję i są najczęściej stosowane przy najmie powierzchni;
 • należności krajowych – zabezpieczenie sprzedawców przed ryzykiem niewypłacalności odbiorców;
 • należności eksportowych – ubezpieczenie ryzyka kredytu kupieckiego w obrocie międzynarodowym;
 • należności faktoringowych.

Czytaj OWU

Produkty ubezpieczeniowe powstają i ewoluują zgodnie z zapotrzebowaniem rynku. Poruszyć tu trzeba jeszcze jeden wątek ubezpieczeniowy – pamiętajmy aby dobrać produkt do swoich potrzeb i koniecznie przeczytać (otrzymać) ogólne warunki ubezpieczenia a w szczególności wyłączenia odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Zobacz również: O czym należy pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację. 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  REKLAMA