| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Kto może otrzymać prawo jazdy na tramwaj?

Kto może otrzymać prawo jazdy na tramwaj?

Tramwaje to obok autobusów najpopularniejszy środek komunikacji publicznej w wielu miastach w Polsce. Do ich obsługi potrzebna jest rzesza tramwajarzy. Jak zdobyć prawo jazdy na tramwaj?

Otrzymanie prawa jazdy na tramwaj uzależnione jest od spełnienia kilku warunków. Prawo jazdy na tramwaj to tak naprawdę pozwolenie do kierowania tramwajem.

Warunki

Pozwolenie na kierowanie tramwajem może otrzymać osoba, która ukończyła 20 lat, przedstawiła stosowne orzeczenia lekarskie takie jak zaświadczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań lekarskich i psychologicznych do kierowania tramwajem oraz odbyła wymagane szkolenie i zdała egzamin państwowy.

Komu nie można wydać pozwolenia do kierowania tramwajem?

Podobnie jak przy prawie jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem nie może otrzymać osoba, u której w wyniku badania lekarskiego stwierdzono aktywną formę uzależnienia od alkoholu etylowego lub środka działającego podobnie do alkoholu, jak również w stosunku do której orzeczony został – prawomocnym wyrokiem sądu, orzeczeniem kolegium do spraw wykroczeń lub orzeczeniem innego organu uprawnionego do orzekania w sprawach o wykroczenia w trybie dyscyplinarnym – zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – w okresie obowiązywania tego zakazu.

Szkolenie i egzamin

Szkolenia przeprowadzają przede wszystkim podmioty wchodzące w skład miejskich zakładów komunikacji. Szkolenie składa się z dwóch części – 30 godzinnej części teoretycznej i 30 godzinnej części praktycznej. Szkolenie zakończone jest państwowym egzaminem.

Zobacz: Jakie obowiązki będzie miał młody kierowca podczas okresu próbnego?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »