reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Księga wieczysta > Jak dokonać wpisu do księgi wieczystej?

Jak dokonać wpisu do księgi wieczystej?

Domniemywa się, że treść księgi wieczystej jest zgodna ze stanem prawnym. Wpis do księgi wieczystej dokonuje się w postępowaniu nieprocesowym. W jaki sposób można dokonać wpisu do księgi wieczystej?

Wpisy do księgi wieczystej dokonywane są przede wszystkim na wniosek. Jedynie w wyjątkowych przypadkach określonych przez prawo wpis może zostać dokonany z urzędu. Wniosek o wpis do księgi wieczystej powinien zostać złożony na piśmie.

Kto może złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej?

Uprawnioną do złożenia wniosku o wpis do księgi wieczystej jest osoba, na rzecz której wpis ma nastąpić, albo osoba, której prawo ma być wpisem dotknięte, chyba, że przepis szczególny będzie stanowił inaczej.

Wniosek składa się na specjalnym formularzu dostępnym m.in. w siedzibie sądu. Można go również pobrać i wydrukować we własnym zakresie. Wypełniony formularz należy opłacić zgodnie z opłatami ustalonymi dla danego rodzaju wpisu.

Wymagane dokumenty

Aby dokonać wpisu do księgi wieczystej należy do wniosku dołączyć odpowiednie dokumenty stanowiące podstawę wpisu. Dokumentami takimi mogą być orzeczenia sądu, dokumenty stwierdzające dokonanie czynności prawnej – np. akt notarialny, decyzje administracyjne, np. o wywłaszczeniu. Wyjątkowo do wpisu ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości wystarcza oświadczenie właściciela o ustanowieniu takiego prawa.

Zobacz: Księga wieczysta – opłaty

W przypadku wpisu prawa osobistego lub roszczenia – dokumentem stanowiącym podstawę wpisu może być oświadczenie woli właściciela o ustanowieniu tego prawa albo obejmujący zgodę na wpis roszczenia. Potrzebna jest tu umowa z podpisem właściciela poświadczonym notarialnie.

Należy pamiętać, że księga wieczysta musi być zgodna z rzeczywistym stanem prawnym. Oznacza to, że nowy właściciel nieruchomości powinien od razu zostać wpisany do księgi wieczystej.

Kontrola sądu podczas wpisu

Podczas postępowania nieprocesowego sąd dokonuje kontroli treści wniosków, treści i formy dołączonych dokumentów oraz kontroli samej księgi wieczystej. W przypadku wystąpienia sprzeczności pomiędzy księgą wieczystą a dokumentem stanowiącym podstawę wpisu sąd nie może dokonać wpisu.

Jeżeli kontrola przebiegnie pomyślnie sąd dokonuje wpisu do księgi wieczystej. Nie jest przy tym wydawane odrębne postanowienie. Z chwilą złożenia podpisu wpis staje się jednocześnie orzeczeniem sądu. Sąd zawiadamia wnioskodawcę o dokonaniu wpisu.

Zobacz serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama