reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Opłata skarbowa 2019

Opłata skarbowa 2019

Jakie czynności podlegają opłacie skarbowej w 2019 r.? Ile wynosi opłata skarbowa i jak można ją uiścić?

Opłata skarbowa za czynności organów administracji

Opłata skarbowa ma stanowić formę ekwiwalentu za czynności organów administracji publicznej podejmowane w indywidualnych sprawach. Wpływy z opłaty skarbowej stanowią dochód własny budżetów gmin.

Opłacie skarbowej podlega:

- w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej:

  • dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek,
  • wydanie zaświadczenia na wniosek,
  • wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji);

- złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii – w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.

Opłacie skarbowej podlega również dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia) przez podmiot inny niż organ administracji rządowej i samorządowej, w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej, a także złożenie w takim podmiocie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii.

Przykładowo opłatę skarbową uiszczamy za sporządzenie aktu małżeństwa, decyzji w przedmiocie zmiany imienia i nazwiska czy wydanie odpisu skróconego aktu stanu cywilnego. Pełny wykaz przedmiotów opłaty skarbowej oraz obowiązujące stawki znajduje się w załączniku do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.

Jakie zmiany w 2019 r.?

Od 1 stycznia 2019 r. opłacie skarbowej w wysokości 50 zł podlega zaświadczenie potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe w prawo własności tego gruntu.

Możliwe zwolnienia

Ustawa szczegółowo wymienia czynności wyłączone od opłaty skarbowej. Chodzi tu przykładowo o dokonanie czynności urzędowe w sprawach alimentacyjnych, opieki, kurateli i przysposobienia czy świadczeń socjalnych.

Jeżeli chodzi o zwolnienia podmiotowe, to należą do nich w szczególności jednostki budżetowe, jednostki samorządu terytorialnego, w określonych sytuacjach także organizacje pożytku społecznego. Warto pamiętać o tym, iż zwolnienie przysługuje również osobom, które dokonując zgłoszenia lub składając wniosek o dokonanie czynności urzędowej albo wniosek o wydanie zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji) albo składając dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpis, wypis lub kopię przedstawią zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej z powodu ubóstwa. Ustawa wymienia tu także osoby fizyczne prowadzące czynną ochronę gatunkową oraz osoby fizyczne, których gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie narażone jest na szkody wyrządzane przez gatunki zwierząt chronionych nieobjęte odszkodowaniem Skarbu Państwa – wyłącznie w zakresie przedmiotów opłaty skarbowej związanych z ochroną przyrody.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama